Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: probleme incalzire

Member cucea's Avatar

Default probleme incalzire

am o problema cu incalzirea motorului,am schimbat termostatul in speranta ca nu va fi la fel dar tot asa este,masina e un 320d e46 ,motor m47,acul la temperatura nu trece de albastru cateodata abia abia daca trece de el,in relatiu se incalzeste am lasat masina pe loc o jumatate de ora si acul a ajuns la jumatate unde ar trebui sa stea dar daca am plecat cu ea de pe loc si am facut cateva sute de metri a inceput sa scada iarasi temperatura spre albastru ,am urmarit unele posturi si am aerisit-o cum se spune,cu caldura la maxim,turatia climei la minim, motorul oprit,rece, si aerisitorul de pe radiator desfacut am completat cu antigel pana nu mai iese aer,dar degeaba,daca acul a ajuns la jumatate am pus mana pe radiatorul din fata si era rece,doar o mica parte de sus era calda,habar n-am ce sa ii mai fac,poate ma ajutati voi cu un sfat,poate nu o aerisesc eu cum trebuie cine stie???conform desenului asta http://www.realoem.com/bmw/showparts...43&hg=17&fg=05 radiatorul nu are aerisitor,doar termostatul egr are, masina insa are un aerisitor si pe radiator langa busonul vasului de expansiune.multumesc
    Nu există nimic ieftin fără motiv şi scump fără valoare.

cucea

Senior Member DjRooneY's Avatar

Default salut

am avut si eu problema asta la pisica si am dus-o la un service si mi-au facut ei aerisirea cum trebuie.Insa nu stiu cum ca am lasat masina si au zis sa astept 30 de minute iar dupa problema a disparut acum imi sta la 90 mereu.Specific ca la mine atunci cand o lasam pe loc putin cum zici tu in 5 minute urca acul pana aproape de rosu,mergeam putin scadea aia pe albastru

Member sfara's Avatar

Cucea....am aceeasi problema. Prin oras daca merg temperatura ajunge la mijloc intr-un final (desi destul de greu) insa daca ies din oras si merg pe autostrada e nasol rau...mor de frig in masina, acul abia daca trece putin de tot de albastru. Unii zic ca e normal fiindca e foarte rece afara dar parca nu-mi vine sa cred ca aia de la BMW isi lasa soferii sa moara de frig doar pt. ca e foarte frig afara si ca mergi cu viteza. Am avut o tropeta de VW Vento si mureai de cald in ea in aceleasi conditii.
    Daca reusesti ceva te rog posteaza sa vad si eu cum ai rezolvat.

Senior Member MirceaRM's Avatar

Problemele voastre par a fi 99% din cauza termostatului.
    Cucea, ziceai la un moment dat ca ai schimbat termostatul, si tot asa se comporta masina. Eu nu vreau sa sugerez nimic, dar am un amic care are Polo nou, si a schimbat de 3 ori termostatul, pana a nimerit unul care functioneaza. Toate trei le-a luat pe original, de la piese auto.
    Pe langa termostat, verificati sa fie bine aerisita instalatia, sa fie lichid de racire la nivel, si daca tot nu se rezolva problema, atunci poate fi ceva mai grav: garnitura de chiulasa, pomapa de apa, radiator spart.
    320ci
    GSX-R 750

Senior Member DjRooneY's Avatar

Default salut

in legatura cu ce zaice mircea.Daca era sa fie radiatorul ma gandesc ca vedeau si ei iar daca era sa fie spart si sa nu vada i se aprindea in bord si il avertiza sa opreasca masina ca nu are lichid.In legatura cu chiuluasa verificati daca aveti apa in ulei,asta se verifica uitandute pe uleiul de pe joja.Eu tot raman la parerea ca nu e aerisirea facuta bine

Member cucea's Avatar

inclin si eu spre ce zice mircea,adica termostatul,doar daca l-am schimbat aia nu inseamna ca nu poate fi stricat iarasi,o sa il comand din nou si sa vedem cum se comporta asta in 2-3 zile,si o sa va anunt ,plus de asta am mai vb cu un mecanic care a zis ca tot termostatul e de vina,o sa va vina sau nu sa credeti am baricadat radiatorul bine la spusele unuia sa vedem daca se incalzeste,degeabaaaaaa,putin peste albastru si asta in 20 km.

cucea

Stima & respect...

Talking

Sigur termostatul e de vina.Schimbal sau fai o proba in felul urmator:il pui intr-un vas cu apa si o fierbi pana clocoteste si poti observa daca se inchide sau deschide dar cel mai sigur este blocat pe deschis pentruca daca era blocat pe inchis iti fierbea apa pentruca circula doar in motor iar pe deschis circula apa motor-radiator si de aceea este racita tot timpul apa in timpul mersului.

Stima si respect.

Member cucea's Avatar

pana il scot sa il probez iau unul nou si il schimb ,cel mai bine e asa.ms de raspunsuri deocamdata. o sa il inlocuiesc sa vad ce rezolv.Sarbatori fericite tuturor.

cucea

Member sfara's Avatar

Sa postezi ce rezolvi cu noul termostat. E nasol acuma ca s-a incalzit afara si deja si mie mi se incalzeste mai repede...o sa devina neconcludent. Cel mai bine ne dam seama cand sunt vreo -5-6 grade asa si la drum lung...eventual autostrada.

Bafta si sarbatori fericite la toata lumea.

Junior Member

Salutare, ai schimbat si termostatul EGR sau doar pe cel de apa, daca il schimbi doar pe cel de apa nu va functiona, cele doua lucreaza in comun. Ca sa vezi daca termostatul EGR este bun, se desface si se sufla pe el daca nu trece aerul prin el este perfect, daca trece cumpara altul, altfel faci frigul pe vremea asta.

Member cucea's Avatar

Smile

Problema rezolvata.....termostatul egr a fost de vina,l-am desfacut si era praf.......comanda la bmw sibiu.....150 ron si gata,treaba de 10 min,schimbat si completat antigel,acul meu la apa sta ''teapan'' la jumatate unde ar trebui.Multumesc de sfaturi tuturor si sa aveti un AN NOU FERICIT lipsit de incidente.

cucea

Member sfara's Avatar

Multumim pentru feedback. Am o intrebare....cate termostate sunt ? sa stiu unde sa ma uit si eu....iar cel EGR cam unde e pozitionat ?

Member cucea's Avatar

Quote Originally Posted by sfara View Post
    Multumim pentru feedback. Am o intrebare....cate termostate sunt ? sa stiu unde sa ma uit si eu....iar cel EGR cam unde e pozitionat ?
    2 unul e cel principal trebuie sa urmaresti furtunele din radiator,.banuiesc ca de ala stii si mai e cel de la egr care e pe racitorul ala de gaze ''sper ca am zis bine '',e situat chiar deasupra motorului este un cilindru negru cu un aerisitor pe el,daca ii dai carcasa la motor jos o sa il vezi ,este prins cu 2 suruburi de 6,de racitorul respectiv,o sa fac o poza la cel stricat sa vezi despre ce e vb,oricum nu credeam piesa asta putea sa dea asa batai de cap cu caldura masini,......dar ....ma bucur ca sa rezolvat.

cucea

Senior Member Bimbi's Avatar

Quote Originally Posted by PH69UBI View Post
    Sigur termostatul e de vina.Schimbal sau fai o proba in felul urmator:il pui intr-un vas cu apa si o fierbi pana clocoteste si poti observa daca se inchide sau deschide dar cel mai sigur este blocat pe deschis pentruca daca era blocat pe inchis iti fierbea apa pentruca circula doar in motor iar pe deschis circula apa motor-radiator si de aceea este racita tot timpul apa in timpul mersului.

Stima si respect.

Acelasi lucru am facut si eu cu al meu, asa ca sfatul meu e unanim cu al lui PH69UBI: fierbe-l inainte sa il montezi in ibricul de cafea, si la aprox 90 grade Celsius, o sa deschida, daca functioneaza corect. Succes!

In ce priveste aerisirea , isi face singura aerisirea, e suficient sa i-o faci tu la modul grosso.

Member cucea's Avatar

nu e termostatul principal [acela l-am schimbat de ceva vreme] ,e terrmostatul egr,am pus si o poza cu el sper sa se vada,dupa 100 de km pot zice ca nu mai am probleme.
    Attached Images Attached Images

cucea

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)