Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143

Thread: antigel

Default antigel

reinoiesc acest subiect!, vine vrigul!
    la mine e dus termostatul l am cumparat nou pe original , 3 l antigel g12 wynns si 3l apa distilata. va rog sa mi spuneti si mie care stie exact cum se face aerisirea dupa ce dai tot jos , si l pui pe asta nou .
    atasez o poza pt. ma ajuta cineva si cu pointul sa evidentieze la ce surubele tre sa le dau drumul si cum? ca m am uitat dar sunt cam multe
    bmw e 46 320d 2001
    pt. cei care se pricep la desen faceti si voi niste cerculete cam pe unde se umbla.
    Attached Images Attached Images

Am gasit undeva cum se schimba si se aeriseste dupa ce faci schimbul de antigel
    stie cineva sa imi explice mai exact unde este pozitionat un surub m8 care trebuie desfacut cand dai jos antigelul vechi din blocul motor??????????????????????

PE REALOEM http://www.realoem.com/bmw/showparts...06&hg=11&fg=35
    M AR INTERESA PIESA NR. 7 CUM AS PUTEA AFLA UN PRET APROXIMATIV?
    SI POATE MA AJUTATI SI PE MINE SA GASESC SURUBUL ALA M8 PE UNDE DAI ANTIGELUL JOS DIN BLOCUL MOTOR.

vezi pm.

surubul acela pentru scurgerea antigelului e sub masina,cred ca trebuie sa dai scutul jos.
    Last edited by cefi; 02-11-2010 at 13:36.

plssssssssss
    a trebuit sa schimb un furtun de retur spart, si am pierdut tot antigelul
    acum tre sa cumpar iar antigel cineva imi zicea ca nu e bun asta wynns g12 rosu ca trebuie bmw / aral sau nu mai stiu eu
    pana la urma e bun sau nu de unde l am luat a zis cai cel mai bun asta pt masina care o am eu
    bmw 320diesel e46 2001
    dati mi un sfat pe bune pana la urma!!..

asta e pana la - 40 grade se dilueaza 50 50 % dar la treaba cu silicati si alte mame chiar nu ma pricep.
    28 ron = 1,5 litri

Senior Member MirceaRM's Avatar

Eu mi-am pus in masina mea Aral g12 rosu(roz). Am platit aprox 20 ron pe 1 litru.
    320ci
    GSX-R 750

Am si eu o intrebare: nivelul de antigel e scazut si trebuie sa completez dar nu stiu de care sa pun. Are vreo importanta daca completez cu alt tip de antigel fata de cel care este deja existent in sistemul de racire? Trebuie sa il combin neaprat cu apa 1/1 sau pot sa il pun nediluat?
    Nu reusesc sa imi dau seama ce culoare are cel care il am (rosu, verde, albastru?), ca vasul e negru si pe capac ajunge destul de putin si se vede incolor. Ce marca recomandati? Multumesc
    320d, 2004, 110 kw, 6 viteze

Quote Originally Posted by plat_inio View Post
    Am si eu o intrebare: nivelul de antigel e scazut si trebuie sa completez dar nu stiu de care sa pun. Are vreo importanta daca completez cu alt tip de antigel fata de cel care este deja existent in sistemul de racire? Trebuie sa il combin neaprat cu apa 1/1 sau pot sa il pun nediluat?
    Nu reusesc sa imi dau seama ce culoare are cel care il am (rosu, verde, albastru?), ca vasul e negru si pe capac ajunge destul de putin si se vede incolor. Ce marca recomandati? Multumesc
    320d, 2004, 110 kw, 6 viteze
    Atata vreme cat il pui combinat cu apa distilata si nu cu cea de la robinet poti sa pui de care vrei! Toate sunt bune , difera doar punctul de inghet! Cauta un antigel sa reziste la -40 grade si poti sta linistit!

Senior Member MirceaRM's Avatar

Quote Originally Posted by geobad23 View Post
    Atata vreme cat il pui combinat cu apa distilata si nu cu cea de la robinet poti sa pui de care vrei! Toate sunt bune , difera doar punctul de inghet! Cauta un antigel sa reziste la -40 grade si poti sta linistit!
    Tin sa te contrazic. Eu stiu ca daca ai (de ex.) antigel verde in masina si vrei sa completezi, nu e indicat sa pui antigel roz sau alt tip.
    Daca nu stii ce tip de antigel ai in masina, da-l jos tot si puneti nou. Sigur nu o sa se supere masina, si nici la buzunar nu se simte, ca nu dai mai mult de 60-70 lei pe 3 litri de antigel.
    320ci
    GSX-R 750

Quote Originally Posted by MirceaRM View Post
    Tin sa te contrazic. Eu stiu ca daca ai (de ex.) antigel verde in masina si vrei sa completezi, nu e indicat sa pui antigel roz sau alt tip.
    Daca nu stii ce tip de antigel ai in masina, da-l jos tot si puneti nou. Sigur nu o sa se supere masina, si nici la buzunar nu se simte, ca nu dai mai mult de 60-70 lei pe 3 litri de antigel.
    Intradevar e mult mai bine sa-l schimbi , dar nu e nici o problema daca completezi cu altul! E tot antigel! Nu culoarea conteaza! Nu e ca si cum ai pune motorina in benzina!

Si eu te contrazic

Ok! Poate sti tu mai bine! Daca nu-i pui tot acelasi antigel(completare) ce probleme pot sa apara? Astept raspuns

mersi de sfaturi, dar pana la urma ce probleme pot sa apara daca nu e aceeasi culaore? sa inteleg ca culoare conteaza si nu firma. totusi, cum pot sa imi dau seama ce culaore are antigelul? pe unde pot sa vad? vreun capacel, ceva de genu' ?

Antigelul albastru contine silicati pe cand cel rosu nu contine.Silicatii ataca aluminiul.
    G11 -albastru contine deci silicatii,ce ataca-oxideaza aluminiul
    G12 - rosu nu contine silicati,si este recomandat motoarelor cu bloc din aluminiu

acum sper ca e evident de ce nu se amesteca cele doua

Nu stiu pe unde am citit ca cineva punea doar antigel.Mare greseala!Nu este recomandat sa se puna doar antigel.
    Se amesteca antigelul cu apa distilata,cu ajutorul unui densimetru.

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)