Results 1 to 7 of 7

Thread: BMW M3 V10 by Manhart Racing

Moderator

Thumbs up BMW M3 V10 by Manhart Racing

Hai sa ne punem intr-o situatie destul de des intalnita: vrei mai multi cai din M-ul tau. E clasic… fuge de cur, urla ca toti dracii dar parca mai e loc. Chiptuning, evacuare si admisie parca suna prea comun, toti copii au d-astea, tu vrei ceva serios. Dar stai, baietii rai cu BMW-urile din cartier fac tot felul de conversii pe modelele mai vechi si ies niste monstrii corciti din diferite modele cu nume de animale… ai putea si tu sa faci la fel, nu?
    Normal ca da, doar ca e “putin” mai complicat… dar nu imposibil!
    Manhart Racing ne demonstreaza ca e posibil folosind o logica destul de simpla: daca v10-le de pe M5 trage atat de tare, pe un M3 ar trebui sa traga si mai tare. Mai mult de atat, motorul de pe M5 mai poate fi aranjat, asa ca de ce nu?
    S-au pus pe treaba si e92-ul carosat de divizia motorsport a primit cu lonjeroanele deschise noua sa inima, un V10 de 5 litrii si 507cp, cu tot cu SMG-ul lui de 7 trepte, ramanand totusi cu o greutate decenta de doar 1550kg.
    De aici a inceput distractia: o evacuare ce include si catalizatoare sport impreuna cu un soft pe masura au urcat puterea masinii pana la 550cp. Suspensia Bilstein PSS10 raspunde de stabilitatea masinii iar jantele BBS pe 20″ suporta violenta masinii la contactul cu solul.
    Performante? Nimic iesit din comun: 3.9 secunde pana la 100km/h si viteza maxima 334km/h.
    Pentru ca design-ul si confortul trebuie sa fie tratate cu atentie indiferent de performantele masinii, Manhart Racing au dotat interiorul cu bunatati de la BMW Performance precum volanul cu display incorporat care iti spune si cu cate batai pe inima ai ajuns la 300km/h (eh, am exagerat un pic) sau scaunele din alcantara. Exteriorul a fost aranjat in asa fel incat sa nu sperie vreun Porsche pe la semafor, dar nici sa nu fie confundat cu orice M3 “banal”.
    Astfel prelungirea pentru bara fata, diffuserul si pleoapa de luneta din fibra de carbon fardeaza un pic bestia de 110.000 euro.

preluat din tuninghost.ro
    Attached Images Attached Images

Senior Member mada_13's Avatar

Ruleaza masina foarte tare...
    .................................................. .......................

Senior Member MirceaRM's Avatar

Problema la masina asta e ca daca ajungi sa o cumperi, apoi nu mai ai nimic ce sa iti doresti mai mult, mai puternic, mai frumos...
    Asa, macar avem la ce visa
    320ci
    GSX-R 750

Senior Member theos_'s Avatar

mai sunt lucruri pe care vei dori sa le schimbi: jantele (fiecare are preferintele lui) culoarea (eu as schimba-o)
    mo money mo problems

Senior Member chiaburu's Avatar

foarte frumos m3-ul prezentat de cefi.daca e vorba de vise,ca de tot romanul are vise,eu imi doresc M6 iar daca o pun de bani in stil dinu patriciu,adica sa fraudez si sa fur de la popor cu ajutorul statului , mi-as dori asa ceva,"uragan", intrece orice masina sport de la mercedes :

http://www.autobmw.ro/stiri/g-power-...rr-bmw-m6.html

Senior Member laf_c's Avatar

Foarte tare; cred ca e primul BMW care "ia suta" sub 4s right?
    Cea mai scumpa si rara resursa pentru om este timpul, paradoxal acesta este infinit!

<qhp>; No limit <;/b> Daser's Avatar

Nu stiu daca e primu, dar cred ca BMW M3 GTR ia suta sub 4s

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)