View Poll Results: Consumul urban:

Voters
30. You may not vote on this poll
  • 10-11

6 20.00%
  • 11-12

7 23.33%
  • 12-13

7 23.33%
  • 14+

10 33.33%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Consum 320i 170cp

Junior Member

Default super

316 sa consume 11% , hai ca-i tare ) are un prieten, sub 15% nu ii ia )mers normal

Moderator

Quote Originally Posted by barbyshoru View Post
    316 sa consume 11% , hai ca-i tare ) are un prieten, sub 15% nu ii ia )mers normal
    hai ca iti zic eu una si mai tare:sa faca cu el o vizita la mecanic...

316i fuel consumption:

urban (litres/100km) : 9,9
    extraurban (litres/100km) : 5,5
    combined (litres/100km) :7,1

documentati-va inainte...

Senior Member plat_inio's Avatar

Consumul din cartea tehnica a masinii este unul teoretic, informativ si nu cel real

Moderator

Quote Originally Posted by plat_inio View Post
    Consumul din cartea tehnica a masinii este unul teoretic, informativ si nu cel real
    Consumul din cartea tehnica este dat in conditiile ideale.E subiectiv si impropriu sa compari de exemplu consumul unui 320i facut in Oradea,si consumul unui 320i facut in Bucuresti.Oricum o iei,cel mai aproape te incadrezi la valorile trecute in cartea tehnica.Eu am dat acele date ca punct de reper,sa inteleaga si userul de mai sus ca e aberant ce a spus.
    Faptul ca acel "prieten" al sau nu scoate sub 15 l/% e strict problema lui,ori sa mearga la un mecanic,ca masina are o mare problema,ori sa stie ca exista si alta viteza,in afara de viteza 1.

Junior Member

In urma poll-ului si a mediei ponderate reiese un consum de 12.2

Junior Member

Default Salut

eu am un 320 motor 2,2 L 170HP.

Problema consumului nu este la mine dar am observat ca multi spun ca consuma 11-12 litri eu am un mers sportiv de obicei am o cutie automata imi place sa simt putin adrenalina si o cuplez pe sport dar la mine consumu ajunge si la 15L in oras nu stiu cum scot uniconsumu de 11 poate vara si sal acelereze apoi sal lase la relanti deci la mine acum ca sa racit afara si pana se incalzeste benzina in capul pistonului imi ia la inceput 15,7L asa imi arata la bord cu timpul scade pana la 14,7 14,5.
    vara intradevar ia mai putin.12.5L la cutia mea automata.

Member

316i 94 in oras nu sare de 10%, extraurban ajung si la 5 %, bineinteles, mers normal pe timp de vara. Acum, i-am dat niste talpa ca trebuia sa-i mai desfund putin hoarnele :D si imi scoate o medie de 7,5-7,8%. Va doresc multe succesuri. :D

Senior Member Ecos's Avatar

Quote Originally Posted by botoshei View Post
    316i 94 in oras nu sare de 10%, extraurban ajung si la 5 %, bineinteles, mers normal pe timp de vara. Acum, i-am dat niste talpa ca trebuia sa-i mai desfund putin hoarnele :D si imi scoate o medie de 7,5-7,8%. Va doresc multe succesuri. :D
    Este o problema cu 1.6-le. Foarte multi spun ca e prea mic pentru caroseria pe care o poarta. Se mai spune ca un 1.8 cu o putere putin mai mare are un connsum mai mic decat 1.6 pentru ca merge mai lejer. Si eu am un 1.6 si ma tot gandesc sa-i pun un 1.8 sau 1.8is pentru ca ar avea un consum mai mic si ceva caluti in plus. Voi ce pareri aveti?

Junior Member

M54B22 170cp

Ca sa plec la munca dimineata cind e si motorul rece, am de urcat o panta de 8% de vreo 2 km, dupa care drum normal.
    Pe OBC, acea panta o urc cu un consum instantaneu de 38%-45%. Bine, mai vin si acasa.unde in frina de motor sta la 0%.
    Dar cu restul drumurilor ce le fac uzual prin oras am o medie de 13.4%.
    Zic eu una mai mult decit rezonabila la un motor de 2,2l si 170cp, si o masina de aproximativ 1,5t cu tot cu sofer.
    Iar consumurile mari la motoarele 1.6 -1.8 nu mi se par exagerate tinind cont iar de greutatea masinii.

Junior Member

320i 170hp, dublu vanos 2002, m54b22
    7.4-11 exterior
    14-18 interior/urban

a doua valoare inseamna ca esti pe modul rally/pilot de curse.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)