Results 1 to 4 of 4

Thread: Asigurare Casco

Default Asigurare Casco

Sunt un proaspat proprietar de BMW 520 D din 2002 (e si prima mea masina). Pe scurt, as dori sa va rog sa imi dati sugestii referitor la asigurarea Casco (pe un an), gen la ce firma de asigurari ar renta sa o fac si la ce ar trebui sa am grija. Va multumesc.

Quote Originally Posted by draqool View Post
    Sunt un proaspat proprietar de BMW 520 D din 2002 (e si prima mea masina). Pe scurt, as dori sa va rog sa imi dati sugestii referitor la asigurarea Casco (pe un an), gen la ce firma de asigurari ar renta sa o fac si la ce ar trebui sa am grija. Va multumesc.
    http://www.asigura.ro/auto/casco_quote.shtml

...intra pe internet si aplica pentru calcularea unei asigurari casco(orientative) si alegi cea mai buna varianta pentru tine(prima de asigurare anuala, evaluarea totala, fransiza...)...eu am avut de ales dintre cei mai buni/seriosi pe piata si anume allianz, generali si omniasig si am ales sa fac la omniasig pentru ca ei mi-au dat cea mai buna prima de asigurare&valoare de asigurare, au un centru de constatari daune in acelasi loc cu politia(foarte important), au asistenta(platforma) 24/24 gratis, inclusiv colaborari in strainatate si au conventii cu toate service-urile, daca ai si RCA la ei primesti gratis extindere de casco in afara tarii...alegerea e numai a ta...

Ps: indiferent unde alegi sa faci casco , fa-o NUMAI in sediile lor si nu la agenti(stradali, chioscuri,..samd)

Am fost la 3 societati. iata rezultatele:

BMW 320d, 2004, 1995cmc, 110kw, dotari medii

OMNIASIG : Valaore 14.038 eur
    Obligatoriu 10% fransiza pt dauna totala sau furt
    973 Euro + (frnasiza de 100 euro per eveniment)
    1025 euro fara fransiza
    Pt extern : aproximativ : 1025 euro + (fransiza)100 euro per eveniment

BCR ASIGURARI : Valoare 15.338 eur

1273 fara fransiza
    1123 cu fransiza pt avarie partiala sau furt 100 euro / evenimnet
    1078 cu fransiza 10% pt avarie totala sau furt, fara fransiza avarie partiala
    928 cu fransiza 10% pt avarie totala sau furt, 100 euro / avarie partiala
    Pt. Furt extern+avarie totala extern 2% din suma rata anuala per 15 zile

CLAL : 14.065 eur (60.479 ron)

Fransiza 350 ron pt daune partiale
    Furt sau dauna totala 10%
    Un sofer nominal: 3370 ron (cu fransiza), iar fara fransiza +150 eur = 4015
    Doi soferi nominali : 3531 ron ((cu fransiza), iar fara fransiza +150 eur = 4176
    Orice sofer nenominal:
    4579 ron (reducere 15%) = 3.892ron (app 905 eur) (cu fransiza) , iar fara fransiza +150 eur= 4537 ron

Extern: 5% pt 15 zile
    10% pt 30 zile
    15 % pt 90 de zile

Default Multumesc

Va multumesc frumos pentru raspunsuri

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)