Results 1 to 15 of 15

Thread: Ce ulei sa folosesc?

Default Ce ulei sa folosesc?

Doar ce mi-am cumparat un BMW 525d din 2003. Masina merge super bine, dar vreau sa schimb uleiul, sa fiu eu sigur. Asta pentru ca la relanti, la rece, motorul se aude ca benzina, dar dupa ce se incalzeste, rontaie.
    Ce ulei sa folosesc? Care este cel mai bun? Nu ma uit la bani. Iubesc masina asta, vreau sa bag ce este mai bun.

La AUTOMOBILE BAVARIA gasesti la preturi rezonabile ulei BMW( care de fapt e CASTROL dar e imbuteliat in bidoane cu sigla BMW pe ele), eu zic ca e cel mai bine sa cumperi de acolo
    BMW

sau daca nu ai drum pe la BMW, poti sa bagi Castrol 5w30 softec plus sau Valvoline 5w30 super Synth
    Drive your way!

Exact ce a spus si sher. Cei de la BMW recomanda Castrol pentru motoarele sale. Insa am pus ceva timp si Mobile1 si vreau sa spun ca e bunishor...insa Castrol cred ca face putin diferenta!

Iti recomand un castrol

Cel mai bine cumpara de la Bavaria, eu am luat pentru a mea 0W40 la 8Eur litrul, inainte am avut Mobil si chiar se simte diferenta cu Castrol.

Default viscozitate

deci ce ulei folosim ca viscozitate pt 525 d din 2001? ...
    5W-30 ?

mie mi-a bagat la bmw 520 diesel din 2002 ulei Castrol 5W-40 recomandat de reprezentanta unde am facut schimbul...bafta

Member bitcosmin's Avatar

Catrolul ala cu sigla BMW pe el e tare de tot ...eu am vazut diferenta intre Castrolul Magnatec si cel cu sigla BMW...cel din urma este long life....plus de asta altfel toarce motoru...eu am benzinar dar se simte imediat diferenta si crede-ma ca nu l-am cumparat de la japcarii aia de la Bavaria ci l-am comandat de la un magazin de piese si tunning (30 RON litru...ma jur)....motorul imi pare mult mai OK acum cu BMW decat inainte cu magnatec....bafta maxima....

Default 525d 2005 !!

salut ...vreau sa schimb si eu uleiul..dar nah ce sa bag de la BMW de la Castrol sau Mobil 1 ..am avu mobil 1 si nu stiu ce sa fac.. mi s-a parut ca 5W 40 de mobil 1 se duce prea repede..acuma am 15000 de km cu el si e cam apa !! deci ce imi recomandatzi ...
    Am 525 D 2005 E60 !! Help ca sunt nedumerit !!

BMW LL (long life) sau CASTROL- in cazul celor diesel CASTROL EDGE.

Default :)

Da tati azi am luat tot Filtru de aer Mann..filtru de motorina... de ulei ...si ulei Castrol EDGE Turbodisel..am cam gresito un pit ca e side pompe diuse !! dar are precizat pe el si BMW LL 04 ..auzi zis cei de service ca e ok nu are nimik
    deci am E 60 din 2004 !!
    Si inca ceva in cutia automata ce ulei folosesc stie careva...
    MS de respuns sefu

Junior Member

si pentru un 316i '95 (benzina) ce ulei sa folosesc si cam cat intra in motor?multumesc...

Cati km are masina?
    Oricum,recomand BMW LL (long life)
    Vascozitatea 5W40 sau 5W30.Cei care baga 10W40 au multi km la bord.
    Ca si cantitate,la un E46 intra 4l,deci la E36 asemanator.Eu mi-am cumparat 5l,sa am in caz ca trebuie sa completez.

http://www.bmwforum.ro/showthread.php?t=4827

Junior Member

imi arata in bort 237000 km...dar a venit un prieten si a tinut apasat pe butonul de resetare km zilnici si mi-a aratat 360000km...acum cred ca cei 360000 sunt reali...mersi

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)