Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Cateva probleme E36 318is

Member

Default Cateva probleme E36 318is

Dupa ce o sa reusesc sa imi inscriu masina vreau sa ma ocup putin de partea tehnica... am becul pe galben la revizie si trebuie sa o bag in service si sa ii schimb:
    - filtre
    - ulei
    - placute frana

De asemenea masina mai are cateva probleme:
    - cand iau cate o groapa sau cand franez destul de brusc de la viteze foarte mari imi cam tremura volanul... problema este de la roata stanga fata insa nu stiu ce ar putea fi. Cineva mi-a spus ca ar fi amortizorul de vina si ca ar trebui sa il schimb. Am gasit pe stoc la AlPadrino Dr.Taberei cu 3.6 milioane
    - scartaie volanul cand il rotesc... mi s-a zis ceva de lichidul de servo
    - cand iau stanga sau dreapta total cu masina pe loc (la relantiu) imi scad turatiile apoi se tureaza singura pana aproape de 1000 de ture .... si asta nu stiu ce anume ar putea fi si de la ce s-ar putea trage (nici nu stiu daca e normal sa faca asa)

Rugamintea mea la voi acum...
    Daca stiti cam cat m-ar costa revizia mai sus mentionata... eventual sa imi recomandati un service mai ieftinache... ca momentan nu stiu sa fac singur chestiile astea.
    Daca ati mai auzit de problemele mentionate de mine... eventual o solutie pentru ele.
    Si in al treilea rand... unde gasesc si eu dezmembrari auto? Sunt din Bucuresti.

-Pavel

Member

hai ma.. chiar nimeni cu nici una di problemele pe care le-am expus aici?

voi nu faceti revizii la masini?

Just Member adiy's Avatar

Salut Pavel

Despre costurile reviziei .. nu stiu ce sa spun .. eu ma ocup personal de pisicul meu, Ulei filtre .. placute.
    Despre costurile consumabilelor .. aia pot sa te ajut cat de cat .. (cu preturi din ce am luat eu)

Ulei - Castrol 10-W-40 5 Litrii la 150 Ron
    Filtre - aprox 50 Ron.
    Placute frana .. (aici e mai delicata problema) eu am pus ATE cu senzori - 280 Ron

Despre scartaitul volanului .. da-ne si noua ceva detalii, unde iti suna, in interiorul masinii sau afara sub motor / Roti ..
    nu de alta da poate sa iti scartie in interior si simpla masca de plastic, pe volan.

Cand virezi pe loc, e normal sa iti scada putin turatia, deoarece pompa servo este acctionata de motor, iar cand pompa servo pune in miscare caseta de directie toata presiunea de ulei este data de rotirea motorului,
    P.S. la fel se intampla si cand aprinzi Faruri, proiectoare de ceata.

In legatura cu service-uri / dezmembrari din Buc. nu te pot ajuta... eu sunt din zona Cluj.
    316i, compact, Mic si Rau

Member

Merci pentru raspunsurile date. Mi-ai luat o piatra de pe inima cu pompa de servo

Referitor la scartaitul volanului.. il simt ca e undeva deasupra pedalelor... sub bord. si e ca si cum ar freca fier... deci nu prea as crede ca e vorba de plastic.

Cat despre inlocuirea consumabilelor. Cum ai invatat sa le faci? exisa vreo carte / tutorial ceva? Si inca o intrebare... cum adica placute de frana cu senzori.

Sper sa nu fiu prea pisalog, dar chiar nu am de la cine sa invat chestiile astea

-Pavel

Salut

Uite un manual cat de cat bunicel din care poti invata cum sa iti intretii propria masina.

http://86.104.143.44/BMW3SeriesE36.pdf

Placutele mele de frana au senzori, in momentul in care sunt pe terminate placutele, senzorul atinge discu si se aprinde martorul de bord, care te atentioneaza ca e momentul a schimbi placutele.
    Daca ai sa te uiti in manualul de mai sus ai sa vezi cum sta treaba in detaliu.

referitor la volan... eu zic sa te uiti daca nu e dusa bucsa de mai sus de pedale,
    acolo poate fi problema.
    daca ai nevoie de orice sfat .. nu ezita sa intrebi, din cate stiu .. te ajut cu cea mai mare placere.

Member

E biblie cartea aia pentru pisici )
    Merci mult.

-Pavel

Senior Member deea_blondisma's Avatar

sa tii minte o chestie
    nici un lucru ieftin nu este bun
    deci un service ieftinache, cum vrei tu...ma tem ca nu va fi si foarte bun
    scaderea turatiilor ar putes fi regulatorul de presiune, un senzor imbacsit ce trebuie schimbat si /sau debitmetru
    bafta
    The PIF

Senior Member marius_ivan's Avatar

fiind proaspat proprietar de 318iS ... i-am facut si eu revizia la a mea. Cum zici tu schimb ulei, 5 litri (eu am pus castrol 5w40) si filtrul...uleiul o fost vreo 170-180 lei. filtrul de ulei si de aer sunt cativa zeci de lei, cel de benzina 100. cat despre "inspection" aparut la bord..daca mergi la un mecanic "priceput" ti-l reseteaza el. gasesti si pe net cum se face dar eu am preferat sa-l faca el din tester. eu am mai pus si bujiile si au mai fost si alea 80 lei. la placutele cu senzori iti apare la bord o chestie rosie un cerc cu placutele langa el. problema cu tremuratul volanului o pateam la cealalta matza...si mi se pare ca mi-o facut si la asta.. la cealalta am schimbat placutele si apoi mi se pare ca a disparut. nu imi mai amintesc exact. dezmembrari la ce-ti trebuie?

Member bebe_cj's Avatar

Tremuratu din volan la franare si gropi e de la telescoape . si eu am avut tot aceleasi sintome, cand franam la viteza aveam un tremurat destul de mare in volam si in roti abia tineam masina pe drum , daca dadeam peste o groapa sau denivelare tot la fel mai rau era daca erau si virate rotile . dupa schimbarea telescoapelor care erau foarte varza cu unele noi si un un pivot inferior , toate sintoamele au disparut si masina acuma e un bmw :D

Tin sa completez, tremuratu in volan in momentul in care franezi poate fi si din discurile de frana, daca sunt Ovalizate
    in rest .. cam la fel.

Member bebe_cj's Avatar

si eu am crezut asta ca am discurile sau disc ovalizat.

Member

pai, dezmembrari imi trebuie pentru pompa de servo care s-a dus pe apa sambetei...

Member

stie cineva cam ce preturi au astia de la filaret? ca ma bate gandul sa imi programez la ei revizia de 140 mii

Senior Member Bimbi's Avatar

Quote Originally Posted by deea_blondisma View Post
    sa tii minte o chestie
    nici un lucru ieftin nu este bun
    deci un service ieftinache, cum vrei tu...ma tem ca nu va fi si foarte bun
    scaderea turatiilor ar putes fi regulatorul de presiune, un senzor imbacsit ce trebuie schimbat si /sau debitmetru
    bafta
    Mai DEEA continui sa ii sperii pe copii. Copii , nu o ascultati, uneori chiar lucrurile ieftine sunt bune, am pus Filtru MAHLE, cu 26 RON si filtru aer ALCO cu 35 lei, ambele fabricate in Germania. Si service tot ieftinache folosesc cu 200 de mii mi-a schimbat nenea toata placutele de frana. :D

Junior Member

Default salutare

salutare am si eu un 316 din 94 si vroiam si eu un manual de reparatii .poate cinava sa ma ajute ?multam mult anticipat.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)