Results 1 to 6 of 6

Thread: Fericiti sunteti....

Member cipaly's Avatar

Default Fericiti sunteti....

Ca aveti X5 sau X3 pentru ca sunt fenomenale....dar eu am ramas masca cand l-am vazut...... X6 se numeste si l-am vazut la treaba pus de cei de la TRADO Iasi si credeti-ma ca nu-mi venea sa cred ce poate sa faca....
    Attached Images Attached Images
    Baietii slabi cauta scuze...BAIETII BUNI solutii

Junior Member CodeRed's Avatar

Default nici pe departe fenomenale

Quote Originally Posted by cipaly View Post
    Ca aveti X5 sau X3 pentru ca sunt fenomenale....dar eu am ramas masca cand l-am vazut...... X6 se numeste si l-am vazut la treaba pus de cei de la TRADO Iasi si credeti-ma ca nu-mi venea sa cred ce poate sa faca....
    Ca sa vezi cat de "fenomenale" sunt :

Exemplu in continuare al meu (dar stiu destule la service-ul unde ma duc cu aceleasi probleme)

1. La 130.000km : pompa de apa stricata/blocat cureaua...pe transfagarasan (dezastru) ...reparatie 2000e
    2 Peste 2 luni : brate,bielete anti ruliu ( a 3a oara) ..nu mai stiu cat au costa
    3.Peste 2-3 luni : sondele lambda dupa catalizator defecte,inlocuit bujii pentru ca cele originale erau pe punctul de a se dezmembra
    4. Peste inca vreo 6 luni : se aprinde un bec galben "Check engine"..aici incepe alt dezastru

4.1 schimbat sonde lambda inainte de catalizator,schimbat senzor axa cu came ,schimbat senzor acceleratia electronica...DEGEABA..."check engine"...motorul tremura la acceleratii bruste si nu mai accelereaza pana la viteza maxima...
    nimeni nu-si da seama ce e defect...nici macar bavaria!
    4.2 Consum 25% mediu in oras...consum 15-16% in afara,la mers normal

5. Stricat alternator dupa inca vreo 5-6 luni ,inca vreo 1000e
    6. Garnituri de chiulasa coapta,schimbata
    7.Schimbat pompa de benzina la vreo 2-3 sapt dupa garnituri
    8. CHECK ENGINE CHECK ENGINE ... nu s-a stins nici pana acum
    9. S-a stricat claxonul (acum vreo 2 luni)
    10. Caseta de directie are joc,trebuie inlocuita...deocamdata merg asa
    11.AZI S-A STRICAT CUTIA AUTOMATA. Reparatia ei o sa coste de o sa rupa....cica mai toate se strica la 100.000mile.

Cam asta cu E53..X5 , 4.4i din 2000

Sunt extraordinare cand le vezi,sau cand sunt foarte noi...sau daca ai buget nelimitat. Cand ai cheltuit 10.000e pe reparatii in 2 ani...si tot rau merge,nu mai e asa grozav,crede-ma.
    xxx Black Mamba xxx

Junior Member

deci imi vine si sa rad si sa plang ori tu esti cel mai ghinionist om pe care l-am cunoscut ori trebuie sa schimbi service -ul nu vreau sa fiu rea dar de curiozitate toate defectiunile astea le-ai rezolvat la un singur service ? ca daca e asa ar trebui sa incepi sa pui la indoiala cuvantul lor ca ma gandesc ca daca te pricepeai tu personal nu mai mergeai la service ... din pacate mai sunt si oameni de astia si cunosc cazuri unde spun ca schimb nush ce piese in masina si de fapt problema e minora de fiecare data ... deci incearca sa mai ceri si a doua opinie cand mai ai defectiuni din astea ...ca esti primul om pe care il aud ca are atatea probleme cu o masina .. orce masina nu un bmw

Junior Member

daca nu confund chef engine se aprinde in bord cand pui combustibil de proasta calitate ... adica cu apa sau mizerii ca am patit si eu odata si mi -a scos eroarea pur si simplu din calculator ...sau isi revine odata ce pui combustibil bun curat si se curata filtrele sau cand faci revizia ... nu e asa mare problema ...nu mai baga prostii in combustibil ca nu ajuta cu nimik sunt ca si cremele aniticelulita fac bine daca faci masaj .... asa si motoarele merg bine daca nu le bagi motrina proasta ....

Junior Member CodeRed's Avatar

Quote Originally Posted by delia View Post
    deci imi vine si sa rad si sa plang ori tu esti cel mai ghinionist om pe care l-am cunoscut ori trebuie sa schimbi service -ul nu vreau sa fiu rea dar de curiozitate toate defectiunile astea le-ai rezolvat la un singur service ? ca daca e asa ar trebui sa incepi sa pui la indoiala cuvantul lor ca ma gandesc ca daca te pricepeai tu personal nu mai mergeai la service ... din pacate mai sunt si oameni de astia si cunosc cazuri unde spun ca schimb nush ce piese in masina si de fapt problema e minora de fiecare data ... deci incearca sa mai ceri si a doua opinie cand mai ai defectiuni din astea ...ca esti primul om pe care il aud ca are atatea probleme cu o masina .. orce masina nu un bmw
    Nu le-am rezolvat la un singur service.
    Primul a fost BMW filaret - CEI MAI INCOMPETENTI DINTRE TOTI.
    Mi-au tinut masina 3 LUNI!! pana au reusit sa schimbe pompa de apa (ba nu era pe stoc,ba au comandat piesa gresita)
    Al doilea a fost BMW Bavaria - astia au talentul ca daca ti se strica ceva,schimba tot prin jur pe o raza de cativa km,nu doar piese defecta.
    Pana la urma am gasit un alt service numai de bmw-uri prin bucuresti unde au preturi ceva mai rezonabile si pot rezolva mai repede si mai bine.
    Unul din prietenii mei este mecanic auto (si unul foarte bun),asa ca nu s-a pus problema de a doua sau a treia opinie.

PS Problemele pe care le-am enumerat eu la X5 nu sunt chiar iesite din comun ,nici ca incidenta si nici ca tip. Intra pe x5world.com , sa vezi acolo cam ce probleme sunt (si ele apar mai devreme decat ar trebui).Am vorbit cu multi dintre cei de acolo si multi de plang de fiabilitatea slaba a lor si costurile ridicate de mentenanta.

Check engine nu se aprinde numai daca ai pus combustibil prost!! Check engine se aprinde daca vreun senzor raporteaza o eroare(de la axa cu came,acceleratia electronica etc,sondele lambda etc). In prima instanta,resetarea lui iti stinge luminita,dar daca este o alta eroare reala,aceasta reapare in primii 50-100km

Iti doresc sa nu ai probleme cum am avut eu cu al tau,dar la 195.000km ar cam trebui sa apara. Ai schimbat pompa de apa la fiecare 60.000? uleiul la cutie?la diferential?
    xxx Black Mamba xxx

Junior Member

hmz pompa de apa nu cred .... dar uleiurile si filtrele stiu sigur ca da ... cat ma pricep eu stiu ca atunci cand se aprinde service in bord merge la schimb de ulei si filtre

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)