Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Cum demonstrez RAR-ului ca masina are filtru de particule

Default Cum demonstrez RAR-ului ca masina are filtru de particule

Salut,

Sunt un proaspat posesor de BMW (525d, 177 cp, 2006 - 22 000 km). Trebuie sa platesc acum taxa de poluare care intra dupa 1 iulie si am o problema: cei de la RAR nu au trecut in CIV faptul ca masina este dotata cu filtru de particule.

Am toate actele de la masina (brief-ul de germania, certificatul de conformitate de la BMW, etc).

Poate cineva sa-mi spuna cum pot sa demostrez inginerului roman de la RAR ca masina are filtru de particule? Simplu fapt ca computerul de bord afiseaza respectiva informatie nu e suficient?

Mentionez ca in certificatul de conformitate, la sectiunea 46.1 (Abgasverhalten) apare asa:

Partikel: 0.001 g/km

Quote Originally Posted by hash View Post
    Salut,

Sunt un proaspat posesor de BMW (525d, 177 cp, 2006 - 22 000 km). Trebuie sa platesc acum taxa de poluare care intra dupa 1 iulie si am o problema: cei de la RAR nu au trecut in CIV faptul ca masina este dotata cu filtru de particule.

Am toate actele de la masina (brief-ul de germania, certificatul de conformitate de la BMW, etc).

Poate cineva sa-mi spuna cum pot sa demostrez inginerului roman de la RAR ca masina are filtru de particule? Simplu fapt ca computerul de bord afiseaza respectiva informatie nu e suficient?

Mentionez ca in certificatul de conformitate, la sectiunea 46.1 (Abgasverhalten) apare asa:

Partikel: 0.001 g/km
    Pai, teoretic, bagand seria masinii, toate informatiile astea ar trebui sa ii apara "marelui inginer de la RAR" pe acele calculatoare din dotare
    ai tradus acel certificat de conformitate? poate daca vede in limba romana...
    pot sa intreb ce relevanta are daca are filtru de particule sau nu?
    astia calculeaza acum in functie de dotari, raportandu-se la o masina standard, fabricatie 2008, cu airbag, ABS si AC...
    dar nu ne mai mira nimic, totusi suntem in Romania...
    si Romania nu e Germania!!!
    The PIF

Quote Originally Posted by deea_blondisma View Post
    Pai, teoretic, bagand seria masinii, toate informatiile astea ar trebui sa ii apara "marelui inginer de la RAR" pe acele calculatoare din dotare
    ai tradus acel certificat de conformitate? poate daca vede in limba romana...
    pot sa intreb ce relevanta are daca are filtru de particule sau nu?
    astia calculeaza acum in functie de dotari, raportandu-se la o masina standard, fabricatie 2008, cu airbag, ABS si AC...
    dar nu ne mai mira nimic, totusi suntem in Romania...
    si Romania nu e Germania!!!
    Nu, nu am tradus certificatul de conformitate - au facut CIV-ul si fara.

Filtrul ala de particule reduce cu 25% valoarea taxei de poluare a hotilor astora...

Acum o sa merg joi la RAR inapoi pentru inscrierea de mentiune - daca fac figuri cred ca sar la gatul lor.

well, ar fi super sa reusesti, iti tin pumnii
    cum demonstrezi k are filtru? daca e mentionat in cartea lui in germana, sfatul meu e sa o traduci
    oricum iti trebuie si niste acte traduse, eu imi amintesc ca am notarizat un act

eu cer restituirea taxei si imi trebuie brieful in germana. noroc chior ca am pastrat o copie scanata si am si traducerea semnata de traducator autorizat
    SUCCES
    The PIF

well, ar fi super sa reusesti, iti tin pumnii
    cum demonstrezi k are filtru? daca e mentionat in cartea lui in germana, sfatul meu e sa o traduci
    oricum iti trebuie si niste acte traduse, eu imi amintesc ca am notarizat un act

eu cer restituirea taxei si imi trebuie brieful in germana. noroc chior ca am pastrat o copie scanata si am si traducerea semnata de traducator autorizat
    SUCCES
    Pai in respectivul certificat de conformitate (e facut de BMW in tz limbi, inclusiv in engleza) si are trecut la emisii, la particule, 0.001 g/km (ceea ce e imposibil la un disel fara filtru). In plus mai apare si pe computerul de la masina (Vehicle status).

Am fost azi la RAR sa discut cu unul de acolo si a zis ca n-ar trebui sa fie probleme - dar pana nu vad joi notita scrisa in CIV nu cred...

Bafta multa si tie cu restituirea taxei - iti urez sa n-ai multa bataie de cap (cu toate ca la cum merg trebuirle la noi...

Pai in respectivul certificat de conformitate (e facut de BMW in tz limbi, inclusiv in engleza) si are trecut la emisii, la particule, 0.001 g/km (ceea ce e imposibil la un disel fara filtru). In plus mai apare si pe computerul de la masina (Vehicle status).

Am fost azi la RAR sa discut cu unul de acolo si a zis ca n-ar trebui sa fie probleme - dar pana nu vad joi notita scrisa in CIV nu cred...

Bafta multa si tie cu restituirea taxei - iti urez sa n-ai multa bataie de cap (cu toate ca la cum merg trebuirle la noi...
    vezi sa nu cumva sa iti zica faza urmatoare: degeaba scrie in engleza, daca nu scrie in romana, nu se ia in considerare...k limba oficiala e romana si blah blah...daca vrea sa fie marsav....eu sper sa reusesti!!
    maine ma duc sa depun cererea de restituire, am tot dosarul gata
    te tin la curent cu statusul
    The PIF

vezi sa nu cumva sa iti zica faza urmatoare: degeaba scrie in engleza, daca nu scrie in romana, nu se ia in considerare...k limba oficiala e romana si blah blah...daca vrea sa fie marsav....eu sper sa reusesti!!
    maine ma duc sa depun cererea de restituire, am tot dosarul gata
    te tin la curent cu statusul
    Sper sa nu fie ticalos

Bafta multa cu restituirea

Sper sa nu fie ticalos

Bafta multa cu restituirea
    hehe, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
    ducandu-ma cu dosarul in dinti la admin financiara unde fusesem si cu o zi inainte si unde mi s-a spus ca imi mai trebuie doar un act, surpriza
    trebuie sa fac EMISIILE ..unde? la RAR si o adnotare in CIV...un vis frumos
    alti bani alt timp pierdut
    The PIF

hehe, traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
    ducandu-ma cu dosarul in dinti la admin financiara unde fusesem si cu o zi inainte si unde mi s-a spus ca imi mai trebuie doar un act, surpriza
    trebuie sa fac EMISIILE ..unde? la RAR si o adnotare in CIV...un vis frumos
    alti bani alt timp pierdut
    Naspa - iara timp pierdut (de costat parca costa 26 ron modificarea in CIV).

Eu azi am reusit sa infrang sistemul, maine iau placutele de inmatriculare si am scapat de ei... Pana la urma a mers ok si la RAR (in doua zile s-au prins ce tre sa scrie in CIV fara sa intre dorel cu cheia de 14 sa vada daca are sau nu filtru)... dar in orice caz e o mare tiganie ce se intampla...

Bafta in continuare si nervi de otel

Default poti monta un astfel de filtru?

daca masina nu are din fabrica poti monta un asemenea filtru ?...avand in vedere ca alte modele din acelasi an au filtru dinasta de particule.

Quote Originally Posted by mircea.i View Post
    daca masina nu are din fabrica poti monta un asemenea filtru ?...avand in vedere ca alte modele din acelasi an au filtru dinasta de particule.
    Dpdv tehnic se poate (exista producatori de filtre de particule aftermarket) si se practica in Germania (pentru a scapa de niste taxe). Nu stiu insa daca gasesti service in Romania care sa-ti faca operatiunea si nici cam care ar fi costurile (e posibil sa te coste cat nu face...)

Junior Member SORIN-SM's Avatar

Default demonstratie ca exista fap pe masina

intr-a pe www.realoem.com bagi seria si cauti la sistemul de evacuare daca are masina ta asa ceva.daca da listezi pagina si te duci la un reprezentant bmw sa iti puna o stampila si apoi la rar care nu mai au dreptul sa comenteze atat timp cat exista stampila reprezentantului agreat.scurt.
    am lucrat tehnician intr-o concesiune si dadeam hartii din astea pt rar cu stampila si ramaneau rar-isti dezamagiti ca nu mai puteau lua spaga.
    ata e

Dpdv tehnic se poate (exista producatori de filtre de particule aftermarket) si se practica in Germania (pentru a scapa de niste taxe). Nu stiu insa daca gasesti service in Romania care sa-ti faca operatiunea si nici cam care ar fi costurile (e posibil sa te coste cat nu face...)

Default Din proprie experienta

BMW 320d adus de afara.
    Cand am fost la RAR sa imi fac actele vine inginerul de acolo si imi zice ca nu poate demonstra ca masina mea are filtru de particule (avad I-drive care afiseaza starea masinii ulei , frane, FILTRU DE PARTICULE,... ce mai trebuia alta confirmare decat aceea care indica starea filtrului OK) Il intreb si eu ce pot sa fac in cazul asta si imi zice ca sa incerc la reprezentanta la BMW. Deoarece reprezentanta era numai la aprox 500m de RAR m-am deplasat pana acolo unde am explicat problema si cineva de acolo foarte amabil mi-a adus dupa aproximativ 20 de minute de cand am intrat in reprezentanta 3 pagini cu dotarile din fabrica pe care erau aplicate stampile (inginerul respectiv a zis ca pana la mine nu a mai fost nimeni la care sa ii dea asa ceva). Oricum cand am prezentat acele foi la RAR nu au mai fost probleme.

Senior Member MirceaRM's Avatar

Daca masina are filtru de particule ca dotare din fabrica...cei de la RAR trebuie sa stie asta si sa iti dea reducerea de 25%.
    Daca masina nu are ca dotare de fabrica acest filtru de particule, insa este pus filtrul de neamt, la care poate ca i-a trebuit eticheta verde, cei de la RAR nu mai iti dau reducerea de 25%.
    Cu alte cuvinte...primesti reducerea la taxa, doar daca masina are filtru de particule OEM, instalat din fabrica de BMW, altfel...poate sa aiba si 15 filtre de particule...ca pe RAR nu-i intereseaza.
    320ci
    GSX-R 750

unde se vede in certificatul de conformitate daca am filtru de particule?

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)