Results 1 to 5 of 5

Thread: Ajutor începător (mai multe probleme)

Hybrid View

Junior Member

Default Ajutor începător (mai multe probleme)

Bună seara!
    În primul rând, ca nou venit, aș vrea să mulțumesc admin. pentru accept pe acest site.Neștiind obiceiurile casei ,sper să nu o dau prea des „în bară” ......Și nu sunt numai „nou” pe acest site ci și nou posesor de BMW, deci...novice!Așadar, încep întrebările...
    Mașina mea; BMW 320d, xDrive, (Facelift),cutie de viteze manuală, 177CP, 158.000Km, an fabr. 2009, achiziționată acum 16 zile.
    După vizita la service mi s-a recomandat:
    1. Schimb Ulei+filtru
    2. Schimb plăcuțe frână față
    3. Schimb senzori plăcuță frână
    4. Schimb filtru aer
    5. Schimb filtru combustibil
    6. Schimb filtru polen

Referitor la punctul 1, am citit că pentru modelel meu este indicat ulei Castrol. Vreau să întreb dacă cine va folosește ulei Motul (vezi imagine) Attachment 65230.Precizez că nu știu ce marcă de ulei are în prezent. De asemenea, aș vreau să știu dacă este indicată folosirea unui aditiv de întreținere motoare (vezi imagine) Attachment 65231
    Schimbul trebuie făcut musai într-un service? Adică pentru a face acest schimb sunt necesare scule/instrumente speciale? Dar pentru scimbările filtrelor și ale plăcuțelor de frână? Este absolut necesar un elevator?

Legat de senzorii plăcuțelor de frână, (punctul 3)...este vorba de senzorii ABS sau de cei care indică uzura? Aceștia sunt câte unul pentru fiecare roată?

Ce filtre folosiți în mod curent și ce filtre recomandați?

Cred că am 3 leduri arse la lampa de semnalizare stânga spate, (spun cred pentru că la data achiziției toate ledurile de semnalizare funcționau, după arox. 70/80km s-a aprins în bord senzorul de care indica probleme la lumini...).Știe cineva ce tip de leduri sunt, pe ce tip de soclu sunt montate? Se pot schimba?

Unde aș putea găsi un manual de folosire și un manual service pentru acest model de mașină?

Junior Member

Quote Originally Posted by Marvio View Post
    Bună seara!
    În primul rând, ca nou venit, aș vrea să mulțumesc admin. pentru accept pe acest site.Neștiind obiceiurile casei ,sper să nu o dau prea des „în bară” ......Și nu sunt numai „nou” pe acest site ci și nou posesor de BMW, deci...novice!Așadar, încep întrebările...
    Mașina mea; BMW 320d, xDrive, (Facelift),cutie de viteze manuală, 177CP, 158.000Km, an fabr. 2009, achiziționată acum 16 zile.
    După vizita la service mi s-a recomandat:
    1. Schimb Ulei+filtru
    2. Schimb plăcuțe frână față
    3. Schimb senzori plăcuță frână
    4. Schimb filtru aer
    5. Schimb filtru combustibil
    6. Schimb filtru polen

Referitor la punctul 1, am citit că pentru modelel meu este indicat ulei Castrol. Vreau să întreb dacă cine va folosește ulei Motul (vezi imagine) Attachment 65230.Precizez că nu știu ce marcă de ulei are în prezent. De asemenea, aș vreau să știu dacă este indicată folosirea unui aditiv de întreținere motoare (vezi imagine) Attachment 65231 Castrol Turbo Edge 5w30Aditivul il pui doar daca mergi mult prea sportiv sau chiar iti iubesti intr-atat de mult masina,dar schimburile facute la timp si mersul normal ar trebui sa fie indeajuns
    Schimbul trebuie făcut musai într-un service? Adică pentru a face acest schimb sunt necesare scule/instrumente speciale? Dar pentru scimbările filtrelor și ale plăcuțelor de frână? Este absolut necesar un elevator?

Legat de senzorii plăcuțelor de frână, (punctul 3)...este vorba de senzorii ABS sau de cei care indică uzura? Aceștia sunt câte unul pentru fiecare roată?Senzorii care indica uzura placutelor de frana

Ce filtre folosiți în mod curent și ce filtre recomandați? Mann

Cred că am 3 leduri arse la lampa de semnalizare stânga spate, (spun cred pentru că la data achiziției toate ledurile de semnalizare funcționau, după arox. 70/80km s-a aprins în bord senzorul de care indica probleme la lumini...).Știe cineva ce tip de leduri sunt, pe ce tip de soclu sunt montate? Se pot schimba?

Unde aș putea găsi un manual de folosire și un manual service pentru acest model de mașină?
    Salut,filtre iti recomand doar mann dar asta nu inseamna ca nu sunt bune si celelalte (gen bosch sau mahle),eu spre exemplu mi le schimb singur,la filtru de motorina este ceva mai greu pentru ca este sub ea si e mai greu sa te bagi (acolo e util elevatorul). Legat de placute nu se schimba greu si nici senzorii (eu la mine senzorii nu i-am schimbat deoarece nu am lasat placutele sa se uzeze asa tare incat sa ajunga la el).Cat despre tripla,numai la un electrician priceput eventual sa o duci sau sa iei una din dezmembrari! Pacat ca acum nu sunt acasa ca te ajutam sa le schimbi!

Junior Member

[QUOTE Pacat ca acum nu sunt acasa ca te ajutam sa le schimbi![/QUOTE]

Mulțumesc pentru răspuns.Dacă mi-ai spune când vii acasă aș veni cu tripla (o am deja demontată, dar nu știu ce tip de leduri trebuie, ce soclu au, de asemena, nu știu dacă modulul/circuitul e ars) să mă ajuți să o repar.Oricum eu am răbdare...cu iarna asta numai chef de reparat mașini nu am...eu sunt din Tg-Jiu, tu de unde ești?

Junior Member

Quote Originally Posted by Marvio View Post
    [QUOTE Pacat ca acum nu sunt acasa ca te ajutam sa le schimbi!
    Mulțumesc pentru răspuns.Dacă mi-ai spune când vii acasă aș veni cu tripla (o am deja demontată, dar nu știu ce tip de leduri trebuie, ce soclu au, de asemena, nu știu dacă modulul/circuitul e ars) să mă ajuți să o repar.Oricum eu am răbdare...cu iarna asta numai chef de reparat mașini nu am...eu sunt din Tg-Jiu, tu de unde ești?[/QUOTE]
    Salut,m-ai inteles gresit si imi cer scuze ca te-am facut sa intelegi asta,eu electrician nu sunt...am vrut sa zic ca te puteam ajuta sa iti faci restul schimburilor!

Junior Member

Quote Originally Posted by claudiu dumitru View Post
    ,eu electrician nu sunt...am vrut sa zic ca te puteam ajuta sa iti faci restul schimburilor!

Nici o problemă, oricum mulțumesc pentru răspunsuri.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)