Buna seara tuturor

Detin un seria 3 (e91) din 2007 150cp cu filtru de particule si soft off ,de aproape un an.
Problema mea ar fi următoarea......motorul când e rece nu am nimic de reprosat,dar odată ce s.a încălzit,nu mai trage bine pana in 2500 turatii,apoi iar trage. Uneori chiar si sub 2500 turatii simt cum se activează ceva trage si se pierde iar rapid.
La dignoza cu delphi 2015 nu arata erori. Fiind suspectii principali,am desfacut vineri debitmetru,egr si clapeta de acceleratie. Am curatat si montat înapoi,dar fără schimbări.
Saptamana trecuta am lăsat masina pentru schimb volanta si ambreaj si am rugat sa se uite putin la turbo. A spus ca pare nou(fostul proprietar a spus ca a schimbat el). Azi dimineata am trecut iar pe la mecanic,i.am spus cum merge si mi.a spus ca sunt simptomele geometriei variabile
Momentan sunt in afara si mecanicii de aici au lăsat mereu de dorit fiecare in parte
Apelez la voi sa ma ajutati cu sfaturi,poate fi acea piesa problema sau e alta ?
Iar daca e geometria variabila se poate curata si remonta sau trebuie înlocuit ?

Multumesc mult