Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Inapoi in viitor ...... BMW E46

1995 318i limo The German's Avatar

Quote Originally Posted by rustudore36 View Post
    Multumesc ,Dani ! Tin minte discutiile care le-am avut . In ceea ce priveste swapul ,l-am luat in considerare ....dar am ajuns la concluzia ca nu poti sa schimbi doar motorul si gata. Stii foarte bine ce implica asta ... alte frane,alte suspensii ,alt sistem de racire ,cutie, etc. Ca sa fac asta ca si la carte , mai trebuia sa bag banii care i-am dat initial pe masina. E o aberatie. Imi doresc un 135i la un moment dat ,dar nu am de gand sa ma mint singur cu 318-ul . Am cautat kit-uri turbo, compresor , admisii ,bla,bla,bla...... chiar nu are rost.
    Masina am luat-o intr-un moment , in care am gandit rational ( rar mi se intampla ). Este BMW-ul care mi-l permit in momentul de fata. Sa vedem cum pot sa o imbunatatesc , cu cap
    Corect.Gandire logica.Si da un seria 1 face toti banii asa ceva m.ar incanta si pe mine sincer.Legat de swap ai timp momentan ce ai este perfect.Era doar o vorba aruncata in vant.Sper sa nu fi deranjat.

Momentan , singura modificare majora care are sens , ar fi un Bilstein B12 Pro kit sau B12 Sportline. Ar schimba tinuta masinii ,total !
    Subscriu!

Legat de pachet decat M Technic daca tot vei vrea la un moment dat sa faci acest pas, iti recomand cu caldura Tudor sa cauti un M Optick.Te duce undeva la 350 de euro OEM luat de pe alt E46(se gasesc in special pe versiunile NFL) dar sa stii ca merita.Cateva poze informative:
    Attached Images Attached Images

Ca si completare si te rog sa ma ierti ca am postat de 2 ori, pentru interior alege cinnamon....din punctul meu de vedere interiorul SUPREM cand vine vorba de E46.Nu exista altceva mai frumos de atat pe E46 ca si culoare a pielii.Acelasi echivalent il ai la E36.....modena natur.Asta ca si idee.

Senior Member rustudore36's Avatar

Quote Originally Posted by The German View Post
    Ca si completare si te rog sa ma ierti ca am postat de 2 ori, pentru interior alege cinnamon....din punctul meu de vedere interiorul SUPREM cand vine vorba de E46.Nu exista altceva mai frumos de atat pe E46 ca si culoare a pielii.Acelasi echivalent il ai la E36.....modena natur.Asta ca si idee.
    Faci abuz de politete ,omule . Sunt familiar cu versiunea M Optik de pe NFL , pare o combinatie interesanta . Interiorul este absolut demential . Mai rar gasesti asa interior pe forumurile noastre , de vanzare.

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Nu stiu daca este interior de acela pe sedan, de coupe stiu eu unul daca ii trebe cuiva de m3-piele neagra !!
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Quote Originally Posted by dezsoszabi View Post
    Nu stiu daca este interior de acela pe sedan, de coupe stiu eu unul daca ii trebe cuiva de m3-piele neagra !!
    Teoretic ar trebui sa se gaseasca pe versiunile sport si anume 328i sau 330i.Daca nu, se face.Nu mi se pare o avere sa investesti intr.un interior cinnamon atata timp cat se cheama pasiune.Mnah, poate impartim idei diferite atata tot.Scuze de off.

In dimineata asta le-am comandat, pe luni ajung si sambata le montez .

4 x MB Quart QMW 165, boxe auto tip mid-bass dedicate pentru BMW E46
    putere RMS : 2 x 100 W
    putere max : 2 x 140 W
    impedanta : 4 ohmi
    pachetul contine :
    2 x difuzoare polycone bass 160 mm

Update :

Am reusit sa montez difuzoarele ,in timpul foarte scurt pe care l-am petrecut acasa. Prima impresie cand am vazut/atins produsul , a fost cea de calitate. Membrana este din cauciuc ,iar conul in sine este dintr-un material aparent, rezistent la apa. Sunt destul de grele , in comparatie cu difuzoarele stock. Montajul a fost floare la ureche. Unelte necesare : imbus, unealta din plastic pentru indepartarea trim-urilor ,cutter , surubelnita in stea . Singurul impediment a fost cablul de la tweeter , prea scurt .
    In ceea ce priveste sunetul ,nu am ramas impresionat. Nu este vina difuzoarelor ,ci a mea. Le-am legat la HUD-ul original al masinii. Urmeaza sa le amplific , ca sa beneficiez cu adevarat de 400 W rms .

Pe partea de electrica si linie audio sunt mai varza asa ca....in ce consta amplificarea lor?Din poze se vede ca sunt de calitate.

Quote Originally Posted by The German View Post
    ....in ce consta amplificarea lor?

Un amplificator separat , in portbagaj ,unde sa pot lega difuzoarele . Si acesta ,conectat la Head Unit. In momentul de fata , nu folosoesc difuzoarele la potentialul lor maxim...
    Un amplificator de 4x55 w rms de la Blaupunkt este mai mult deca suficient ,pentru difuzoarele de 100 w rms.

Un amplificator separat , in portbagaj ,unde sa pot lega difuzoarele . Si acesta ,conectat la Head Unit. In momentul de fata , nu folosoesc difuzoarele la potentialul lor maxim...
    Un amplificator de 4x55 w rms de la Blaupunkt este mai mult deca suficient ,pentru difuzoarele de 100 w rms.
    Am inteles.Astept sa vad si amplificatorul!

Noutati legate de masina?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)