Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 51

Thread: The Resurrection

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by The German View Post
    Indicatii si intrebari generale generale.....segmentii sunt STAS sau trebuie masurati?Au parte de toleranta?Eu zic ca nu pentru ca nu pot avea joc pe camasa.

CUZINETII: Aici ma incurc....din ce am vorbit cu cineva nu tocmai profesionist insa doar ca si parere, mi.a spus ca aici trebuie verificat intai lagarele de la arbori ca daca s.au tocit trebuie adus la cota 1.......eu zic ca nu este nevoie si sunt slabe sanse sa trebuiasca rectificat.Concluzie?.....la verificare cand va fi sa desfac motorul....daca cuzinetii OEM sunt ok si nu prezinta urme de uzura sa ii las sau sa comand altii noi?Am fost sfatuit daca sunt buni sa ii las pe cei originali.Astept parerile voastre fie bune fie rele.

Cand ai desfacut motorul se vede tot.
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

1995 318i limo The German's Avatar

Quote Originally Posted by dezsoszabi View Post
    Cand ai desfacut motorul se vede tot.
    Am inteles szabi.Nu ma mai pronunt pana nu desfac o sa cer atunci pareri.

Dupa multe idei, pareri si opinii pe la telefoane si face to face cu diversi amici, am decis sa strang intai toate componentele pentru urcarea motorului pe masina, urmand ca dupa un test drive si un test de compresie sa vad in ce parametrii se scalda motorul si sa hotarasc daca merita sa fac segmentare.Mi s.a spus ca cel mai important lucru pe care il pot face este sa il dezasamblez pana la bloc, pistoanele si arborele ramanand la locul lor, sa curat tot cu carburol sau bezina, sa schimbi garnituri de cea mai buna calitate inclusiv cele de la vanos, si sa merg cu el.Am discutat si rasdiscutat cu multi tovarasi si m.au indrumat sa las momentan segmentii si cuzinetii OEM ai masinii ei zicand ca la an de fabricatie '94, motorul se prezinta inca in apele lui.

Concluzie?Voi tine cont de sfaturi si in timp voi opta pentru segmentare dar mult mai incolo.In vara voi strange banii necesari sa il curat, sa schimb toate garniturile sa refac vanosul, sa pun baia de ulei, refac capac culbutori sa completez ce mai am nevoie si sa il urc pe masina.Stay tuned!

S.a mai facut cald afara si incet incet incep sa desfac motorul.Nu e cine stie dar voi incerca cu fiecare pas sa urc poze si informatii si astept ajutor din partea voastra.In prima faza am cumparat Carburol 2 litri, si o pensula si...m.am pus pe treaba.

[IMG] [/IMG]
    [IMG] [/IMG]
    [IMG] [/IMG]

Prima data am inceput cu cutia de viteze
    [IMG] [/IMG]
    Apoi a urmat baia de ulei ca era la indemana.Este vorba de baia de ulei de la motorul nonvanos.
    Inainte:
    [IMG] [/IMG]
    Dupa:
    [IMG] [/IMG]

Am reusit astazi 24.02.2016 sa dau jos cutia de pe motor chiar inainte sa ajung la munca.Am crezut ca voi avea nevoie de ajutorul unui coleg insa am reusit sa o scot singur.Placa si volanta sunt ruginite semn ca motorul a stat mult pe dreapta.Acum voi avea sansa sa curat cutia si dedesubt.Poze maine cel mai probabil.Urmeaza sa desfac kitul si sa dau jos electromotorul.

Revin cu pozele promise.

Cutie de viteze data jos.Se observa ca cealalta jumatate trebuie curatata.

Dupa, m.am apucat si am dat jos kitul de ambreiaj.Ruginit, insa discul mai merge zic eu.

Electromotor dat jos.Aici am intampinat dificultati in a da jos firele de pe el.La surubul central are 2 fire mari.La celelalte 2 suruburi mici, cate un fir subtire pentru fiecare.Astept sa imi spune.ti pentru ce sunt.Nu stiu daca e acelasi principiu ca la Dacie deci ma abtin sa nu o gafez.Din pacate la unul din firele mici mi s.a rupt papucelul, erau stranse zdravan.Inca odata ma repet,astept sa imi zice.ti de la ce sunt firele ma intereseaza maxim.

Din ce vad, volanta este cu masa dubla, m.am uitat pe net si asa reiese.Din ce stiu pe M50 s.au pus volante cu masa simpla....probabil e pusa aferent.

Astazi:

Dat jos bobine, rampa injectoare, capac culbutori.Mare mi.a fost mirarea sa vad urmatorul stadiu:
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

Cam asta este starea motorului si nu ma asteptam sincer.Adica, motorul a luat forja maxim se vede dupa capacul culbutori si unitatea vanos, uleiul este pur si simplu uscat.Axele sunt maro aproape spre negru.Este mult de munca la el.

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Zici ca ti-ai luat in diesel
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Quote Originally Posted by dezsoszabi View Post
    Zici ca ti-ai luat in diesel
    Mda...urat suprins de ce am vazut, prin felul in care se prezinta la interior insa e logic pentru un motor care nu a fost desfacut de aproape 20 de ani.Din 1994 si pana acum e timp indelungat insa raman optimist.Incet incet il readuc pe linia de plutire important este sa fac un salt important pentru suportul motor mult promis, un dremel, o cheie dinamometrica si o alta trusa de scule marca mennesmann.Dar mai dureaza repet salariul este redus si ma descurc cum pot.Mai urmeaza si un S3.45 deci este o lista lunga de asteptare.Stay tuned!

L.E-Important este sa va am pe voi aproape sincer, sa am ajutor din partea voastra pentru ca este prima data cand desfac un motor.Ori aici, ori in privat sper daca am intrebari sa ma puteti lamuri.

Studiu de caz: Diferenta intre un E46 M3 intretinut ca la carte cu doar 171k km reali, si al meu cu peste 200k cu siguranta daca nu chiar mai mult.Motoare desfacute dar care nu au fost curatate niciodata la interior.Din punctul asta de vedere pot fi mai optimist deoarece se observa la al meu o conservare destul de buna in afara faptului ca capacul si unitatea vanos prezinta ulei copt si miros a copt/prajit.E46 M3 din 2000 cu 16 ani in spate si E36 320i cu 22 de ani in spate.....eu zic ca e ok.
    [IMG] [/IMG]

Ne.am apucat de capac/cover.ul motorului.Ustensile: pensula mica, Decanol si spaclu.Timp de omogenizare cam o zi pe urma se rade vopseaua.Se creaza sub forma de gel si cu rabdare rezultatele se vad.Partea este doar cea din fata de la unitatea vanos restul zilele urmatoare.In realitate e mai sesizabila diferenta:

Starea capacului dupa 3-4 sesiuni de raspaluit vopseaua veche:

Capac/cover terminat.Avand in vedere starea de lucru eu zic ca se prezinta nu excelent dar foarte bine se poate zice.Mai urmeaza un retus final cu Carbusol sa vedem ce se mai poate inlatura (s.a spalat in intregime cu turbojetul) dupa care ne punem pe vopsit.Speram sa iasa treaba buna.

Stay tuned!

Cutia de viteze curatata in proportie de 90% si injectoarele scoase care dupa cum se vede sunt cat de cat ok laprima vedere.Luand in considerare capurile de pulverizare, in loc de verzi sunt negre deci treaba nu e buna.Ne vom ocupa si de ele la timpul potrivit.Cutia va ma suferi mici retusuri pe partea de curatare ca au ramas zone unde nu am putut ajunge.In orice caz acum se poate lucra cu mult mai bine si mai frumos.

Capac motor refacut.Pentru un home made eu zic ca se prezinta bine:
    Attached Images Attached Images

Senior Member Edu24's Avatar

De aici pare aproape perfect!
    Only a life we have! Let's spend it in a BMW!!!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)