Results 1 to 2 of 2

Thread: DIY - Demontare pompa injectie e36 (318 tds)

Junior Member americanubmw's Avatar

Default DIY - Demontare pompa injectie e36 (318 tds)

Fac acest tutorial pentru cei care vor sa dea jos pompa de injectie de la model E36 diesel . Eu il fac pentru motorul 1.8 tds , dar e asemanator si la 2.5 tds . in cazul meu , imi curgea motorina si am constatat ca era de la garniturile de la capacele pompei de injectie .
    Tot ceea ce va explic in tutorial o faceti pe propria raspundere !!! va recomand sa l cititti de cateva ori inainte sa va apucati .
    Pentru inceput ar trebui sa fixati masina, adica ar trebui blocat motorul intr-o pozitie fixa , pentru ca nu a-ti vrea sa nu mai nimeriti la punct pompa de injectie . Eu am scos pompa de injectie de vreo 2 ori chiar si mereu am prinso exact in acelasi loc .De preferabil ar fi sa faceti semne cu un marker sau o creta .
    1. Desfaceti ornamentul de plastic 1 pentru a putea da jos radiatorul de apa . Am optat pentru a da jos radiatorul ca sa pot lucra mai lejer . Radiatorul are 2 cleme in laterale .
    2. Desfaceti ornamentul 2 pentru a vea acces la admisia de aer .
    3. Desfaceti furtunul care intra in EGR de la turbina .

4. Desfaceti furtunele de la radiator si lasati sa curga apa din instalatie pe ele , apoi scoateti usor pe langa paletii motorului radiatorul cu tot cu plasticul dinspre motor . Pozele sunt luate de pe net ca eu nu am avut timp si nici nu m-am gandit atunci sa fac .

5. Scoateti furtunul mic care vine de la EGR catre un senzor de deschidere langa filtrul de motorina .
    6. Desurubati piulitele de 12 de la admisie de aer si si 2 suruburi care prind in lateral la EGR o teava , apoi in timp ce trageti admisia in sus scoateti si mufa de la senzorul de aer care se gaseste pe ea ( undeva sub al 2 -lea tub ) si furtunul de vacuum care este tot sub admisie undeva mai inspre cabina masinii . Acum se poate vedea pompa de injectie . Desfaceti furtunul de la radiator (cel din dreapta cum va uitati la poza) si din capatul celalalt unde vine prins pe motor.

am atasat poza sa va faceti o idee .

7. Acum ca se poate vedea pompa de injectie ar mai fi de desfacut mici piese .
    - scoateti furtunasul de retur care duce de la injector la pompa de injectie
    - desfaceti si conducta de retur aflata pe pompa de injectie in care vine acel furtunas de retur
    - desfaceti furtunul de alimentare care vine de la filtru la pompa
    - desfaceti firul de stop injectie ( rol de oprire injectie)

- desfaceti conductele de la injectoare
    -desfaceti teava aceea de vacuum ca sa puteti trage la urma pompa de injectie in sus
    - desfaceti mufa care se gaseste inspre cabina masinii ( firul pleaca din partea electrica a pompei)
    - in spatele pompei este un suport de metal care o sustine mai fixa - si acela trebuie desfacut ( ea nu se va misca chiar da il desfaceti)

Alta poza cu pompa pe motor nu am gasit , si am puso pe cea de sus .
    8. Ar mai fi de desfacut piulita capului hidraulic . In poza a 4 -a am scris unde e capacul ce trebuie desfacut ca sa ajungeti la piulita capului hidraulic .
    9. Inainte de a desface urmatoarele 2 piulite faceti semne pe blocul motor cam ce pozitie are pompa de injectie ca sa nu dereglati avansul !!!!!!
    -urmeaza sa desfaceti si piulitele care prind pompa de injectie de blocul motor ( fara tubulara + crichet nu cred ca reusiti)
    ATENTIE !!! dupa ce a-ti desfacut piulitele acestea pompa se poate misca dreapta / stanga ( asa se regleaza avansul pompei)
    Tot ce e posibil ca pompa sa nu iasa inca de la locul ei . Pentru a o debloca va trebuie o cheie speciala ( se gaseste de cumparat- eu am facut la strung ceva asemanator) mai multe detalii in imaginea urmatoare:
    10. Acum puteti scoate pompa de injectie .
    Succes !!!!

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

E bun postul, dar daca dadeai un search gaseai toate infourile !
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)