Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34

Thread: BMW 520i touring un vis devenit realitate

Senior Member Enache Tiberiu's Avatar

Quote Originally Posted by r4ulik View Post
    Salutare din nou!
    Multumesc frumos de raspunsuri!
    Cand am mers in TM dupa masina, aveam nevoie de numere rosii (deoarece trebuia sa o aduc acasa), asa ca era necesar ca eu sa pun mai intai masina pe numele lui, abia apoi pe numele meu...
    Acum ideea e alta... noi am facut un contract de vanzare cumparare intre neamt si el, dupa care unul intre el si mine...cel intre neamt si el pe 2 decembrie, iar celalalt in 10 decembrie cand am scos numerele rosii...
    daca numerele rosii au fost scoase pe 10 decembrie, eu daca cer acum fiscal, nu as putea sa facem un alt contract intre mine si el pe o data mai recenta sa nu platesc impozit retro? sau il va obliga pe el sa plateasca?
    eu nu am primit de la biroul de copiat acte din timisoara o fisa de inmatriculare cum ziceti voi, mi-a dat de acolo un rahat de contract de vanzare-cumparare si atat....
    Fiscalul lui e bun si daca nu apare acest bmw in fiscal? doar un fiscal ca nu are datorii la impozite si atat?
    Fisa aia de inmatriculare pot sa o fac si in oradea? ca acolo nu am primit...
    Daca tipul nu e de acord sa scoata fiscal (dupa cum mi-a zis ultima data), pot sa fac un contract de vanzare-cumparare intre el si un verisor de-al meu pe data de 17 martie sa zicem, verisorul meu sa o bage la primarie, sa scoata fiscal apoi mi-o vinde mie?
    la verisorul meu ii mai trebuie fiscalul fostului proprietar ca sa o bage la primarie?

Multumesc ca aveti rrabdare cu mine...Raman dator!

Daca a avut numere rosii scoase pe numele lui deja e inregistrata in baza de date a politiei masina si iti trebuie fiscal de la el, daca luai numere rosii pe numele tau direct faceai un contract fictiv intre tine si neamt si nu te intreba nimeni nimic si puteai sa o treci fara probleme la primarie la tine caci tu figurai ca prim proprietar in romania... Altfel spus iti trebuie fiscal de la el indiferent cui i-ai instraina masina sa o inmatriculeze. Fisa aceea de inmatriculare se face la orice birou de acte auto...ma mir de ce nu ti-a facut la Timisoara. Contractul acela pe 10 decembrie daca nu a fost inregistrat nici unde se poate rupe si face altul pe o data mai recenta, asta daca e si el de acord. Spune-i ca ii platesti tu impozitul numai sa iti elibereze fiscalul. Intreaba la politie daca pe judetul bihor e nevoie de atestat fiscal pentru prima inmatriculare chiar daca nu esti tu primul proprietar. In Dolj nu e nevoie de fiscal pentru o masina neinmatriculata niciodata pe RO, indiferent prin cate maini a trecut masina...e considerata marfa ( din cate stiam eu doar in dolj si mehedinti e valabila asta nu stiu daca si in alte judete au inceput sa o aplice )

Senior Member

Salut!
    Numere rosii nu puteam lua pe numele meu direct, deoarece numerele rosii se dau doar pe un buletin cu domiciliul in judetul respectiv, de aceea am fost nevoit sa fac acel pas.
    Acum, daca stiam tot acest "circ" m-as fi dus cu o platforma dupa ea si totul era mai simplu.
    Asa stiu (dupa ce m-am interesat) ca la prima inmatriculare am nevoie de fiscal. Celalalt bmw ce-l am (WJR-ul verde) e luat din oradea, dar a avut nr. rosii...si cand am vrut sa scot inca un set de nr rosii, a trebuit sa merg la primarie sa-l bag la impozit, iar acolo mi-a zis ca fostul proprietar trebuie sa plateasca impozitul la zi, sa scoata fiscal si abia apoi sa-l bag eu la impozit si abia apoi cu fiscalul meu imi dadea nr. rosii....
    asta e procedura aici...
    in timisoara numerele rosii se scot pe banda rulanta cu buletinul si actele masinii de germania + asigurarea pe o luna....

Senior Member Enache Tiberiu's Avatar

Quote Originally Posted by r4ulik View Post
    Salut!
    Numere rosii nu puteam lua pe numele meu direct, deoarece numerele rosii se dau doar pe un buletin cu domiciliul in judetul respectiv, de aceea am fost nevoit sa fac acel pas.
    Acum, daca stiam tot acest "circ" m-as fi dus cu o platforma dupa ea si totul era mai simplu.
    Asa stiu (dupa ce m-am interesat) ca la prima inmatriculare am nevoie de fiscal. Celalalt bmw ce-l am (WJR-ul verde) e luat din oradea, dar a avut nr. rosii...si cand am vrut sa scot inca un set de nr rosii, a trebuit sa merg la primarie sa-l bag la impozit, iar acolo mi-a zis ca fostul proprietar trebuie sa plateasca impozitul la zi, sa scoata fiscal si abia apoi sa-l bag eu la impozit si abia apoi cu fiscalul meu imi dadea nr. rosii....
    asta e procedura aici...
    in timisoara numerele rosii se scot pe banda rulanta cu buletinul si actele masinii de germania + asigurarea pe o luna....
    stiu cum se scot numerele rosii mai nou...fara traduceri la acte si etc. Dar eu am zis sa mergi la politie sa intrebi, pentru ca la primarii nu stiu exact cum sta treaba cu prima inmatriculare, ei stiu ca pentru orice automobil trebuie sa iti dea vanzatorul fiscal si dupa ei sa il elibereze...cum a fost si cazul meu, nu stiau ca nu trbuie fiscal daca masina nu a fost inmatriculata niciodata, tot insista ca nu imi primesc actele la politie s.a.m.d si sa iau fiscal de la cel de la care am luat masina etc. ....De aceea am zis sa te interezi la politie ptr ca ei stiu sa te indrume mai bine cu fiscalul. Sau chiar sa intrebi la un birou de acte auto mai cunoscut, ptr ca de obicei acestia stiu si ei ce trebuie. La noi la craiova e in curte la R.A.R. birou de acte auto si oamenii de acolo sunt informati pana peste cap

Senior Member ElDiablo's Avatar

Vorbeste cu cel care ti-a vandut masina sa-ti faca C-V cu 01.03.2015 si plateste impozitul pe ea pentru lunile restante. Cand mergeti sa platiti impozitul, solicita si stampila pe fisa de inmatriculare plus certificatul fiscal. Apoi cu toate actele astea te duci si o treci pe rolul tau la impozit.
    Daca in urma vanzarii, el s-a dus cu primul C-V si a scos masina de la taxe si impozite, este o problema care nu cred sa aiba iesire.

Le: numerele cu care a venit masina din DE sau Austria sau de unde o fi, le ai? Cele de zoll?

Mie cand am inmatriculat o masina adusa afara, mi-au spus sa le predau.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)