Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: BMW 520i touring un vis devenit realitate

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by ElDiablo View Post
    Din cauza catalizatorului lipsa ai miros de benzina. Prima prioritate e sa cauti catalizator si sa-l montezi altfel te respinge la RAR.
    Eu zic, sa te tii de buzunar un pic, si sa cumperi un catalizator nou !!
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Senior Member

Ai dreptate, nu te contrazic, dar mi se pare destul de scump
    Second e ok, dar nu stiu ce iau, daca va fi bun sau nu Riscul este mare.

Alta chestie, merge sa pun un catalizator de 2.5i din 2002? o sa-si faca treaba? sondele lambda au legatura? unde sunt pozitionate? daca stie cineva sa-mi zica...
    Multumesc!

Senior Member

Salutare din nou!
    Am o luna de cand ma documentez ce si cum despre masina si nici nu stiu ce si cum sa fac cu ea Sta pe dreapta din 9 ianuarie, am vorbit cu mai multi mecanici si majoritatea mi-au spus ca inainte sa circul acum cu ea, sa-i fac un schimb de ulei, dupa care un drum lung sa ard tot ce este pe traseu. Masina a stat fff mult atat in timisoara, cat si la mine. Fumul de pe toba este mai mult condens, decat fum care sa indice alte probleme, sper sa aibe dreptate, ca m-as demoraliza total daca ar fi probleme serioase de la motor.
    A mai aparut si o spuma alba pe capacul de la ulei, dar baietii ziceau ca 100% e de la condens, sper sa fie asa, sa nu fie garnitura de chiulasa sau chiar chiulasa...dar apa nu fierbe, iar furtunele nu sunt intepenite, deci teoretic e de la condens, vom vedea
    Cu catalizatorul am hotarat sa-mi cumpar unul nou, aftermarket, dar cica facut pt. seria 5...nu stiu, e universal sau nu, dar baiatul mi l-a gasit prin vin number. E 400 lei, deci merita.
    Intre timp, am mai schimbat una alta la masina, maruntisuri, dupa cum ma stiti...
    100_3883.jpg100_3884.jpg100_3886.jpg100_3887.jpg100_3888.jpg100_3892.jpg100_3893.jpg100_3894.jpg100_3895.jpg100_3896.jpg100_3898.jpg100_3899.jpg100_3900.jpg100_3901.jpg

Senior Member ElDiablo's Avatar

Iti trimit un buton de ASC? Lasa-mi adresa pe PM

Spuma de pe buson e de la condens. Catalizator nu merge decat de M52B20 single vanos. Cele din 2002 sunt altfel, au sonde lambda dupa si sunt pentru motorizari M54.
    Mergi pe universal sau un sh bun pentru motorul tau.

Senior Member

Salutare!
    Solutia am gasit-o, catalizator nou, pt. motorizarea mea, deoarece SH e 100 euro si are o varsta totusi, nou e 400lei.

Ai buton? Perfect! Cat ma costa? Vrei la schimb bagheta cu ASC?

Nu te costa nimic.

Senior Member

Multumesc ElDiablo pt ajutor, din nou!

Am fost foarte ocupat in ultima perioada si nu am mai intrat pe aici, dar am revenit cu vesti foarte proaste.
    Din cauza unor probleme cu actele, cred ca masina o voi vinde. De 2 luni sta pe dreapta, nu reusesc sa o duc la capat...

Sper sa pot rezolva, daca nu, se va duce ((((((((

Pai ce probleme ai cu actele? Poate-ti dau un sfat

1995 318i limo The German's Avatar

Quote Originally Posted by ElDiablo View Post
    Pai ce probleme ai cu actele?
    Subscriu!

Senior Member

Revin...
    Eu am cumparat masina din TM, acolo am inteles (si am vazut cu ochii mei) cand se scot numere rosii, masina nu trebuie bagata (impusa) la primarie pt. impozit...asa ca am luat masina, mi-am scos nr. rosii pe buletinul celui care mi-a vandut-o si am venit acasa.
    Am vrut sa-mi scot aici nr. rosii, ca mai trebuie aranjata putin inainte de RAR, merg la birou de copiat acte sa-mi fac actele si ghici? ceea ce era si normal sa-mi ceara fiscalul fostului proprietar...ok, no problem, il sun pe proprietar, discut cu el si mi-a spus ca ma ajuta, dandu-mi un nr de telefon de la o firma de inmatriculari din timisoara (baiatul e paralizat, nu se poate deplasa, il inteleg)... sun la firma de acolo si imi cer CIV-ul masinii. Eu de unde sa am CIV daca nu-mi pot scoate un cacat de numere rosii? zice tanti: da eu cum sa o impun la primarie fara CIV?

concluzia? aici nu pot scoate nr rosii fara fiscal, acolo nu pot scoate fiscal fara civ....

solutii? :D

Senior Member Enache Tiberiu's Avatar

Quote Originally Posted by r4ulik View Post
    Revin...
    Eu am cumparat masina din TM, acolo am inteles (si am vazut cu ochii mei) cand se scot numere rosii, masina nu trebuie bagata (impusa) la primarie pt. impozit...asa ca am luat masina, mi-am scos nr. rosii pe buletinul celui care mi-a vandut-o si am venit acasa.
    Am vrut sa-mi scot aici nr. rosii, ca mai trebuie aranjata putin inainte de RAR, merg la birou de copiat acte sa-mi fac actele si ghici? ceea ce era si normal sa-mi ceara fiscalul fostului proprietar...ok, no problem, il sun pe proprietar, discut cu el si mi-a spus ca ma ajuta, dandu-mi un nr de telefon de la o firma de inmatriculari din timisoara (baiatul e paralizat, nu se poate deplasa, il inteleg)... sun la firma de acolo si imi cer CIV-ul masinii. Eu de unde sa am CIV daca nu-mi pot scoate un cacat de numere rosii? zice tanti: da eu cum sa o impun la primarie fara CIV?

concluzia? aici nu pot scoate nr rosii fara fiscal, acolo nu pot scoate fiscal fara civ....

solutii? :D
    ca tu sa o iei in evidenta la primarie trebuie sa faci rar-ul intai, iar ca el sa iti dea fiscal trebuie sa se duca la primarie la taxe si impozite...du-te vorbeste cu cineva care se pricepe mai bine ca am impresia ce te cam plimba de colo colo astia fara sa iti dea vreun raspuns concret (civ-ul e cartea de identitate...nu ai cartea masinii sau cum ca nu inteleg)

l.e. cand ai facut actele masinii, acolo la biroul de acte auto iti da o hartie, arata ca un certificat de inregistrare unde se pun datele cumparatorului si vanzatorului, ei...pe hartia aceea se pune sus stampila si semnatura de la primarie cand ii da lui atestatul fiscal iar in partea de jos o sa iti puna tie stampila cand o s-o iei in evidenta la tine la primarie

ceva de genul arata
    http://www.prefecturacalarasi.ro/fis...ulare_fata.jpg

si pe langa asta iti da si atestatul fiscal

1995 318i limo The German's Avatar

Nu le am cu actaraia, am fugit tot timpul de asta ceva insa chiar mi.ar parea rau Raul sa nu ai ce face.

Tipa aia de la firma din TM e pur si simplu tampita. Fiscal trebuie sa-ti dea fostul proprietar si nu are legatura cu emiterea CIV. Pe scurt: fostul proprietar a cumparat masina din DE si avea obligatia cand a intrat cu ea in Ro, in baza procesului verbal de declarare a bunurilor de tip auto si a unei copii dintre contractul de vanzare-cumparare dintre el si persoana din DE sa ia masina in evidenta si sa plateasca impozit pentru perioada cat a avuto pe rol pana a ti-o vinde tie.

Daca vroia sa nu o bage la fiscal, nu trebuia sa scoata numere rosii si trebuia sa-ti faca tie contract direct cu persoana din DE (sunt contracte tip).

Suna proprietarul si spunei ca ai nevoie de fiscal precum ca nu are datorii. Ai nevoie de fisa de inmatriculare cu stampila care oricum trebuie reinoita pt. ca au trecut mai mult de 30 zile decand ai cumparat masina. Cand ai acest certificat fiscal plus fisa, te duci la taxe si impozite la tine si in baza unei declaratii o inscrii pe rol. Cu hartia de la taxe si impozite precum ca ai inscriso pe rol si cu brieful mare si cel mic, te duci la politie biroul inmatriculari si mai scoti un set de numere rosii. Abia dupa faza asa te duci la RAR pentru identificare si toate celelalte pana la inmatricularea definitiva.

Senior Member

Salutare din nou!
    Multumesc frumos de raspunsuri!
    Cand am mers in TM dupa masina, aveam nevoie de numere rosii (deoarece trebuia sa o aduc acasa), asa ca era necesar ca eu sa pun mai intai masina pe numele lui, abia apoi pe numele meu...
    Acum ideea e alta... noi am facut un contract de vanzare cumparare intre neamt si el, dupa care unul intre el si mine...cel intre neamt si el pe 2 decembrie, iar celalalt in 10 decembrie cand am scos numerele rosii...
    daca numerele rosii au fost scoase pe 10 decembrie, eu daca cer acum fiscal, nu as putea sa facem un alt contract intre mine si el pe o data mai recenta sa nu platesc impozit retro? sau il va obliga pe el sa plateasca?
    eu nu am primit de la biroul de copiat acte din timisoara o fisa de inmatriculare cum ziceti voi, mi-a dat de acolo un rahat de contract de vanzare-cumparare si atat....
    Fiscalul lui e bun si daca nu apare acest bmw in fiscal? doar un fiscal ca nu are datorii la impozite si atat?
    Fisa aia de inmatriculare pot sa o fac si in oradea? ca acolo nu am primit...
    Daca tipul nu e de acord sa scoata fiscal (dupa cum mi-a zis ultima data), pot sa fac un contract de vanzare-cumparare intre el si un verisor de-al meu pe data de 17 martie sa zicem, verisorul meu sa o bage la primarie, sa scoata fiscal apoi mi-o vinde mie?
    la verisorul meu ii mai trebuie fiscalul fostului proprietar ca sa o bage la primarie?

Multumesc ca aveti rrabdare cu mine...Raman dator!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)