Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 180 of 180

Thread: E36 Bimmer-slow reconstruction process

1995 318i limo The German's Avatar

Ok......ce s.a petrecut weekendul trecut si pana acum:

- M.am apucat incet incet sa dau jos toate componentele de pe bloc, asta insemnand: corp filtru ulei, intinzatoare cu rolele distributie, pompa servo cu tot cu bidonas;

- Am dat jos uleiul din motor care spre surprinderea mea si a baietilor se prezenta intr.o stare extrem de buna;

- Am curatat baia de ulei care era terminata si neagra dupa atata timp + in jurul locasului unde vin corpul mare filtru ulei (in poze voi arata si garnitura care era rascoapta; pentru cine detine platforma M50/52 recomand cu mare incredere schimbarea ei deoarece pe acolo incep cel mai des scurgerile de ulei la ele);

- Am curatat in intregime blocul motor: durata 2 zile, timp in care am stat numai pe cele 2 laterale ale blocului sa le curat de rugina in intregime; si fata care e din aluminiu dupa ce am dat jos fulia;

- Din cauza motorului am ajuns si la spital cu un span infipt in corneea ochiului stang de la polizare;

Lasam pozele sa vorbeasca:

20181206_082802 by daniel manole, on Flickr

20181206_082959 by daniel manole, on Flickr

20181206_163757 by daniel manole, on Flickr

20181206_174618 by daniel manole, on Flickr

20181206_184212 by daniel manole, on Flickr

20181207_082403 by daniel manole, on Flickr

Un Before:
    20181207_154244 by daniel manole, on Flickr

Si un After...eu zic ca diferenta este mare:
    20181207_154149 by daniel manole, on Flickr

Am aplicat tratament pe blocul motor Coroplex de la FORCH, de.acum urmeaza grunduitul si vopsitul cu vopsea pentru temperaturi extrem de inalte:
    20181207_193751 by daniel manole, on Flickr

20181207_193815 by daniel manole, on Flickr

Ca nu am apucat sa va urez Sarbatori Fericite, atunci macar un An Nou Fericit, ca oricum mai sunt cateva zile si intram in noul an! Mosul mi.a facut pe plac si mi.a adus a doua tura de piese inainte de Sarbatori si chiar foarte rapid. O sa urmeze partea a treia dar undeva prin Ianuarie sau Februarie. Inaintam incet dar sigur deoarece la ce frig este in garaj prefer sa las pentru la Anul. Nu ma grabeste nimeni si vreau sa iasa cum trebuie. Stay tuned!

DSCF5595 by daniel manole, on Flickr
    DSCF5596 by daniel manole, on Flickr
    DSCF5597 by daniel manole, on Flickr
    DSCF5598 by daniel manole, on Flickr

Senior Member Edu24's Avatar

Sărbători fericite!!
    Merg lucrările brici īn ultima vreme!!! Well done!
    Only a life we have! Let's spend it in a BMW!!!

Quote Originally Posted by Edu24 View Post
    Sărbători fericite!!
    Ms asemeni Edu! Da am dat drumul la treaba momentan si este ok. Ma tine in priza tot timpul / motivat si asta e cel mai bine pt mine. Mai urmeaza multe de facut.....in acest moment telul meu este cel de a schimba si de a pune totul NOU pe partea de mecanica. Investitia e mare pana in momentul de fata dar nu imi pare rau. Mai am cateva accesorii complementare la motor de luat si pe urma acolo e gata. Mai urmeaza pe la directie si frane facut upgrade si pe fata inchei. Apoi urmeaza mijlocul (tot ce tine de conducte) si pe urma puntea spate. Este treaba. De m.ar lasa tara asta imputita sa pastrez masina pe cate vreau eu sa fac la ea....ca la cate legi incep sa se dea parca vad ca o termin si trebuie sa o dau la REMAT. Nu prea ma incanta pe viitor ideea de plastic asta e treaba dar vedem ce o fi. Stay tuned!

Sărbători fericite!!
    P.S.....nu revii? Mie si acum imi pare rau ca ai dat coupe.ul. Incep sa cam dispara E36.le bune si preconizez ca in maxim 5 ani o sa ajunga ca si ursul E30....sa nu le mai dea neamtul din curte fara 7000/8000 euro. Si pe la noi o sa gasesti doar rupturi pe Bulgaria. Masina de ai avut.o avea potential....

Din păcate nu cred... Avea potențial! Nu pot sa spun ce amintiri am retrăit cānd am văzut-o pe a colegului tău...
    Acum am un A6 C6 2.4 V6. Din cauza "statului bolnav" durează pana la 2 ani sa concesionez teren unde sa īmi fac garaj... Probabil o sa o vānd și pe asta și o sa īmi iau direct SUV, sa pot ajunge unde locuiesc. O mașină normala nu ajunge. Și asa sunt satul de oglinzi rupte, zgarieturi și lovituri din cauza" binevoitorilor", deci nu merita sa o iau și sa o țin la depărtare.. Nici un spațiu pentru un minim de mecanica nu am.
    Īmi place platforma e36, coupe īn special. Nu se știe niciodată, poate va fii a doua mașină.

Ti ai luat mașină de polish?! ��

Din păcate nu cred... Avea potențial! Nu pot sa spun ce amintiri am retrăit cānd am văzut-o pe a colegului tău...
    Acum am un A6 C6 2.4 V6. Din cauza "statului bolnav" durează pana la 2 ani sa concesionez teren unde sa īmi fac garaj... Probabil o sa o vānd și pe asta și o sa īmi iau direct SUV, sa pot ajunge unde locuiesc. O mașină normala nu ajunge. Și asa sunt satul de oglinzi rupte, zgarieturi și lovituri din cauza" binevoitorilor", deci nu merita sa o iau și sa o țin la depărtare.. Nici un spațiu pentru un minim de mecanica nu am.
    Īmi place platforma e36, coupe īn special. Nu se știe niciodată, poate va fii a doua mașină.

Ti ai luat mașină de polish?! ��
    Te inteleg.....si la mine dupa cum bine stii e masina de suflet deci scoasa doar pe uscat vara nu mai mult de 2 maxim 3 luni pe an. O sa caut un daily dar asta pana reusesc sa ii fac si eu pe ai mei sa se mute la apartament inapoi si sa imi lase mie casa. E veche se vor investi bani dar macar stiu ca voi reusi sa imi fac 2 garaje. Visesz si eu la un daily chiar de ar fi sa fie matiz sincer. Sa ma pot deplasa in oras si sa aiba un consum decent, piese ieftine, sa nu platesc mult. Mi.ar fi arhisuficient.

Legat de masina de polisat da am la garaj un Bigfoot RUPES model 15 si un TORQ made U.S.A. RUPES.ul e adus de la mama lui din Italia. O gramada de bani dar pentru asta muncesc. Pe timpul verii mai fac polisari cu amicul ce are garajul asta mare si iese treaba buna.
    45124902_1854188738027435_7412038896243965952_n by daniel manole, on Flickr

In concluzie mi.ar face placere sa te vad in viitor cu un E36 coupe. Cel mai tare ma enerveaza ca nu am reusit sa ne vedem din vechiile discutii avute aici. Ceilalti au parasit forumul de tot dar eu m.am reintors. Consider ca adevaratii pasionati ii gasesti ori pe forum, ori auzi de ei din vorbele altora....ascunsi de vazul tuturor. Deci...o deosebita placere sa stau in continuare pe aici.....

Poți să īmi dai detalii despre preț?! Sunt și eu interesat!
    Da, pacat ca nu am reușit sa ne mai vedem.. Chiar ca nu mai e nimeni pe aici.
    Pe celalalt forum BMW sunt mai mulți useri. Nu ai cont și pe acolo?
    Un an nou plin de realizări!

Poți să īmi dai detalii despre preț?! Sunt și eu interesat!
    Da, pacat ca nu am reușit sa ne mai vedem.. Chiar ca nu mai e nimeni pe aici.
    Pe celalalt forum BMW sunt mai mulți useri. Nu ai cont și pe acolo?
    Un an nou plin de realizări!
    RUPES 15 - 2985 lei / 3000 lei;

TORQ - 1700 lei;

Am si acolo cont dar asta ramane de suflet.

Multumesc asemeni!

Nimic nou sub soare decat ca am reusit astazi sa gasesc in zapada , debitmetrul motorului, plus, am luat de pe fata amortizoarele cu tot cu fuzeta. Vor fi date jos si duse la sablat cu sistemul de franare si alte acareturi ( sper luna asta ). Stay tuned!

50091296_1954034491376192_2269179884179816448_n by daniel manole, on Flickr
    50005008_1954034518042856_552619040950976512_n by daniel manole, on Flickr

Ok...mic progres.....intre timp, cat mai este inca frig in garaj si nu ma incumet sa ma apuc de lucrari mai mari, am reusit sa dau jos pompa servo. Mare mi.a fost prostia ca nu am verificat/consultat manualul Bentley pentru informatii intrucat pompa in sine, este modulara. Adica, este compusa din 3 parti si nestiind, in momentul desfacerii suruburilor, am alungit fara sa vreau garnitura. Sincer, nu era in plan restaurarea ei dar ma bucur ca am facut.o. Bineinteles cu ajutorul realoem.com am reusit sa gasesc kitul adecvat de restaurare si l.am comandat pe original. Kitul contine 3 garnituri: una din textolit foarte subtire, 2 din cauciuc si 2 sigurante seeger, plus un semering. Urmeaza de.acum sa ma ocup de componentele mici. Totodata am facut rost si de kit restaurare electromotor plus carburi, iar la alternator doar carbunii. Cu tutoriale DIY se pot reface ca NOI. In orice caz, cateva poze cu kitul si pompa servo care a fost curatata dupa 27 de ani de stat in lateralul motorului, fara sa se ocupe cineva estetic de ea. De retinut, acum arata mai bine intrucat am mai slefuit la ea cu o perie fina cu peri desi, pusa pe autofiletanta:

[url=https://flic.kr/p/2eEbS3a]
    [url=https://flic.kr/p/2eEbSrB]
    [url=https://flic.kr/p/2eEbT5a]
    [url=https://flic.kr/p/2eEbTy6]
    [url=https://flic.kr/p/2eEbU9p]
    [url=https://flic.kr/p/QTQzpr]
    [url=https://flic.kr/p/QTQzpX]

Restul componentelor curatate.....

Doresc si sper sa lepot vopsi desi am primit pareri contra intrucat este aluminiu si trebuie sa respire...mai ales ca vorbim de un corp filtru ulei care se incalzeste destul de rapid.....insa nu doresc altceva decat sa scot micile pete impregnate in timp.....eu zic ca o sa iasa frumos. Stay tuned!

Ca tot am avut ieri treaba la garaj insa pentru altcineva....fiind rugat sa vin pentru un bun amic sa isi schimbe placutele la un Passat, m.am gandit ca ar fi ok sa ma incalzesc prin munca......asa ca m.am apucat si am curatat suruburile de prindere ale serpisorilor....tijele filetate plus piulitele cuprate. Munca de sisif in conditiile in care a patruns rugina intre tija si piulita.....unele au iesit separat altele au ramas in chiulasa facand referire la tije. In fine....chestia e ca pentru 24 amarate de suruburi si piulite am stat 3 ore si la polizorul de banc. Macar am satisfactia restaurarii. Plus 7 tije de la admisie.

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)