Results 1 to 14 of 14

Thread: discuri de frana fata cu abateri

Administrator dooh's Avatar

Default discuri de frana fata cu abateri

Desi sunt n^8 topicuri deschise pe aceasta tema, vreau sa va expun si problema mea, pe care o am de cca 1.5 ani si nu a reusit nimeni din grupul BMW sa o rezolve.

Se da un E90 320d 2005, pana in Martie 2013 a avut o pereche de discuri fata Zimmerman perforate si ventilate cu care s-a inteles de minune, dar fiind batrane si folosite a venit vremea schimbarii lor.

In Martie 2013 am schimbat discurile si placutele la reprezentanta, totul bine si frumos, la nici 200 de km, cred ca am lovit ceva si am revenit in service cu reclamatia ca volanul vibreaza (tipic discurilor "ovalizate" sa folosesc termenul din popor"

Zis si facut, schimbat discurile pe garantie, un nou set de placute si da-i batai, totul a fost bine cca 200-300 de km, problema a reaparut, cei de la BMW dau vina in acest tip de cazuri pe sofer, asa ca am acceptat toate sfaturile lor :

- sa schimb cauciucurile
    - sa schimb discurile
    - sa schimb amortizoarele
    - sa schimb rulmentii
    - sa schimb brate
    - au incercat si o caseta noua (nu inteleg care a fost legatura cu discurile)
    - lista e mai lunga dar nu mai retin totul.

Acum ma aflu la al 5 lea set de discuri, din nou Zimmerman ventilate si perforate, problema a reaparut, volanul vibreaza atat in franare cat si in mers.

Am nevoie de o recomandare a unui service care poate sa imi faca o verificare a puntii fata si sa imi dea si o foaie la mana daca se gasesc probleme care pot duce la problemele mentionate mai sus.

Daca mai sunt necesare informatii va rog sa imi spuneti.

Promit macar o lada de bere celui care reuseste sa imi rezolve aceasta "simpla" problema

I don't have any solution but I certainly admire the problem.
    Jump for JOY, JOY is BMW.
    LSD Junkie.

BANAT

Atat timp cat volanul vibreaza si in mers,cred ca din ecuatie ar trebui eliminate discurile.
    Vreo janta dezechilibrata,bucse bara stabilizatoare?

Au fost testate nenumarate seturi de jante iar cele de pe masina au fost echilibrate de zeci de ori la BMW dar si la Autosoft.

Problema dispare daca acum se monteaza pe masina un set nou de discuri, reapare dupa 200-300 de km doar in franare si cu timpul si in mers.

Au fost schimbate bucsile (sper ca si cele de la bara stabilizatoare), pot sa fac o lista cu tot ceea ce s-a schimbat pentru rezolvare.

LSD Junkie.

BANAT

Dupa 200-300 de km,abia daca se pasuiesc placutele pe discuri,insa interesant este faptul ca problema apare in timp si in mers.

Cert este faptul ca ,daca vibratia volanului ar apare doar cand pui frana,problema ar fi pe sistemul aferent dar ,din moment ce apare si in mers inclin sa cred ca una din piesele de pe masina aflate in miscare (in timpul mersului) nu se comporta corespunzator.

O vibratie a volanului in mers poate apare si din cauza rulmentului intermediar de pe cardan,a carui insertie cauciucata poate fi crapata,rupta,coapta,etc.
    La fel de bine,aceeasi problema poate fi efectul deteriorarii flansei de la cardan,cea care face legatura cu diferentialul,a discului Hardy aflat dintre cardan si cutie-partea din fata sau a fuliei de la vibrochen(problema comuna la multe modele BMW).

In afara de trenul de rulare,cam astea sunt componentele masinii aflate in miscare,in mers,care ar putea da nastere unei vibratii transmise pana in volan.
    Recomand o verificare amanuntita a acestora,in conditiile in care toate celelalte piese mentionate in post-urile nr 1 si 3 au fost schimbate.

Multumesc pentru raspunsuri, as vrea si o recomandare de service in Bucuresti sau in imprejurimi sa pot face verificarile spuse de tine.

Citez de la tine :
    "
    O vibratie a volanului in mers poate apare si din cauza rulmentului intermediar de pe cardan,a carui insertie cauciucata poate fi crapata,rupta,coapta,etc.
    La fel de bine,aceeasi problema poate fi efectul deteriorarii flansei de la cardan,cea care face legatura cu diferentialul,a discului Hardy aflat dintre cardan si cutie-partea din fata sau a fuliei de la vibrochen(problema comuna la multe modele BMW).

In afara de trenul de rulare,cam astea sunt componentele masinii aflate in miscare,in mers,care ar putea da nastere unei vibratii transmise pana in volan.
    Recomand o verificare amanuntita a acestora,in conditiile in care toate celelalte piese mentionate in post-urile nr 1 si 3 au fost schimbate. "

Poate oricare dintre piesele/componentele amintite de tine sa ajute la strambarea discului in timp ?

Toate discurile au fost masurate si toate au abateri foarte mari, o sa pun si niste clipuri.

Teoria mea este urmatoarea :

Din momentul in care se monteaza un disc nou, exista o abatere care il atinge de placute (sau asa tind sa cred), in timp el incalzindu-se ajunge ca abaterea sa se mareasca si sa se simta puternic si in volan.

Daca nu se intampla din momentul schimbarii, se intampla dupa frana, dar s-au verificat pistoanele la etrieri, s-au schimbat furtunasele, uleiul, etc..

LSD Junkie.

Senior Member TM-22-HIT's Avatar

unghi de fuga fata spate 99 la suta

BANAT

Componentele amintite mai sus de mine pot produce aceasta vibratie transmisa pana in volan,indirect,prin deteriorarea lor si crearea unor trepidatii transmise in caroserie,implicit in coloana de directie.

De obicei,desi nu este o regula,vibratiile sunt produse de fulia de la vibrochen si rulmentul intermediar.
    E clar ca,in urma schimbului discurilor fata,va trebui sa mergi putin cu masina pana se pasuiesc placutele pe suprafata lor,dar odata ce s-a produs acest lucru,discul nu ar trebui sa mai atinga placutele in mers,deci nu vad de unde ar apare acea abatere despre care spui.

In mers,intre placutele de frana si disc ar trebui sa ai o distanta suficienta incat sa nu existe frecare.
    Si totusi,chiar daca apare abaterea dupa putin timp,pentru a se accentua,ar trebui sa decalesti discurile,ceea ce presupune sa treci prin apa cu discurile fierbinti,sa speli masina dupa un drum lung in urma caruia discurile sunt fierbinti,etc.

Sunt suficient de multe persoane nemultumite de serviciile celor de la reprezentantele bmw din Bucuresti incat prefer sa ma abtin.

Buna si demna de luat in seama ideea colegului TM-22-HIT.

Member

Ceau,

Aceeasi problema am avut-o si eu. Am echilibrat rotile de 3 ori pana cand am constatat ca cele de pe fata erau de seria 5. Eu momentan am un seria 3.
    Deci la mine a fost problema jantelor. Le-am schimbat si de atunci nu mai am probleme.

Posibil sa nu iti fie bune jantele. Si nu ma refer ca si echilibrare ci diametrul interior al jantei. Posibil sa fie o toleranta mai mare decat ar trebui si in momentul unui impact sau o franare mai brusca, sa se dezechilibreze putin si apoi sa se reflecte vibratie in volan.

Poti incerca alte jante

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Ai rezolvat, am avut si eu bmw. cu caz asemanator... si uite rezolvarea...

Senior Member FanBicicleta's Avatar

Sper sa nu fi omis ceva din ceea ce ai scris, dar aceeasi problema o am si eu, dupa ce-am schimbat tamburi, saboti spate, discuri fata + placute frana, am mers circa 2-300 km, apoi a inceput si la mine acea vibratie in volan in momentul franarii.
    Cineva mi-a spus c-ar putea fi butucul roata, acum nu stiu ce sa zic, e posbil sa fie si de acolo?
    Wonderful driving, reliable, SAFE

Junior Member

Quote Originally Posted by dooh View Post
    Desi sunt n^8 topicuri deschise pe aceasta tema, vreau sa va expun si problema mea, pe care o am de cca 1.5 ani si nu a reusit nimeni din grupul BMW sa o rezolve.

Se da un E90 320d 2005, pana in Martie 2013 a avut o pereche de discuri fata Zimmerman perforate si ventilate cu care s-a inteles de minune, dar fiind batrane si folosite a venit vremea schimbarii lor.

In Martie 2013 am schimbat discurile si placutele la reprezentanta, totul bine si frumos, la nici 200 de km, cred ca am lovit ceva si am revenit in service cu reclamatia ca volanul vibreaza (tipic discurilor "ovalizate" sa folosesc termenul din popor"

Zis si facut, schimbat discurile pe garantie, un nou set de placute si da-i batai, totul a fost bine cca 200-300 de km, problema a reaparut, cei de la BMW dau vina in acest tip de cazuri pe sofer, asa ca am acceptat toate sfaturile lor :

- sa schimb cauciucurile
    - sa schimb discurile
    - sa schimb amortizoarele
    - sa schimb rulmentii
    - sa schimb brate
    - au incercat si o caseta noua (nu inteleg care a fost legatura cu discurile)
    - lista e mai lunga dar nu mai retin totul.

Acum ma aflu la al 5 lea set de discuri, din nou Zimmerman ventilate si perforate, problema a reaparut, volanul vibreaza atat in franare cat si in mers.

Am nevoie de o recomandare a unui service care poate sa imi faca o verificare a puntii fata si sa imi dea si o foaie la mana daca se gasesc probleme care pot duce la problemele mentionate mai sus.

Daca mai sunt necesare informatii va rog sa imi spuneti.

Promit macar o lada de bere celui care reuseste sa imi rezolve aceasta "simpla" problema

Ai gasit problema , e90 face la fel si am schimbat o gramada de chestii si nimeni nu stie care e problema.

Junior Member

Default salut

nu s mecanic dar ai spus ca dupa ce schimbi discurile si placutele nu mai ai probleme o vreme , ciudat , sti am auzit o poveste similara cu o multe discuri de frana schimbate pt simplu fapt ca locul pe care se aseaza discurile nu au fost curatate cu flexul si peria se sarma pe el pt simplu fapt ca a ramas un pic de rugina pe o latura si varianta nr 2 ar fi fost fain daca ai fi avut discurile primele sa le mai incerci

Junior Member

etrierii i-ai verificat sa nu iti agate sau sa iti infraneze?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread