Results 1 to 5 of 5

Thread: Problema e36 318iS etansare geamuri la viteze mari

Junior Member

Default Problema e36 318iS etansare geamuri la viteze mari

Cum ma gandesc ca e ceva arhicunoscut pentru un impatimit al marcii BMW si mai specific al modelului e36, particularizat la 318iS, acest model nu are rama la geamurile laterale. Nu stiu daca e o problema strict la mine, asa cum ma astept, dar la viteze mai insemnate pe autostrada se aude un vajait deranjant de la geamul soferului semn ca nu e ceva etans.

Cum pot rezolva aceasta minora dar de efect "defectiune" pentru ca peste 100km/h e iritant iar la viteza care am ajuns maxim(mai mergea gatuita putin dar nu imi place sa-i fac asta) 220 km/h puteam considera ca am geamul deschis (exagerez putin insa...e deranjant)

Multumesc anticipat!

Senior Member gabu_alex's Avatar

in primul rand acest topic nu are ce cauta la sectiunea M3

in al doilea rand sa stii ca am avut si eu aceeasi problema, (tot e36 coupe am)
    la mine a fost altfel: m-a pocnit un berbec pe toata partea stanga, (pocnit in sensul ca mi-a infundat usa un pic ,aripa spate, aripa fata zgariata..dar usa a avut cel mai mult de suferit) masina mi-a intrat in service, baietii de acolo mi-au refacut-o, numai ca exact ca la tine , cand ajungeam pe la 90-100kmh auzeam vajait ca si cum nu aveam geamul inchis complet (aveam macaraua dereglata)
    ceea ce ar trebui sa faci este sa dai fata de usa jos si sa reglezi macaraua
    macaraua, prin zona manerului ca sa zic asa, are o parghie prinsa cu un surub de 6..(la cheie ar fi cea de 10, la imbus ar fi de 5, iar la torx parca t20, acum depinde ce fel de surub ai)trebuie sa slabesti surubul ala si sa reglezi parghia aia in asa fel incat atunci cand inchizi usa, geamul sa se ridice egal si din fata si din spate...
    sper sa fi inteles ceva din ce ti-am descris...spor la treaba

true cars are RWD
    BMW : "FWD cars are the work of satan"

Junior Member

Scuze pentru prima parte si MULTUMESC ENORM DE MULT pentru indicatii, sper sa functioneze. Numai bine :D

Senior Member gabu_alex's Avatar

Quote Originally Posted by TheGuest View Post
    Scuze pentru prima parte si MULTUMESC ENORM DE MULT pentru indicatii, sper sa functioneze. Numai bine :D
    cu placere !
    trebuie sa functioneze
    salut !

true cars are RWD
    BMW : "FWD cars are the work of satan"

BANAT

daca nu reusesti dupa cum ti-a detaliat colegul gabu_alex,incearca sa reglezi portiera in plan vertical pentru ca este posibil ca partea de sus a acesteia sa nu se muleze perfect pe caroserie si de aici apare vajaiala de care spui.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)