Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: e36 320i Coupe nonvanos

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by flavius328i View Post
    mna asa simptom nu am mai auzit.....
    Hehe, sigurante relee, etc... vezi daca nu sa ars ceva...

Senior Member Enache Tiberiu's Avatar

am vorbit cu baiatul cu testerul, a zis ca ma rezolva dar sa se opreasca ninsoarea, are mufa ptr a mea, nu e el specializat strict pe bmw-uri dar se pricepe bine la electronica, o sa vedem ce are, sper ca maine sa ma rezolve, astazi i-am pus contactul si am vazut ca bateria s-a incarcat singura...azinoapte nu mai lumina nici bordul bine ( extraterestrii probabil), sa speram ca e din relee/sigurante sau vreun senzor, ca daca nu, alternator+electromotor...cam scump, dar macar sa-mi spuna sigur ce are ))

p.s. si cand voiam si eu sa ii trag o sedinta foto pe zapada proaspat inmatriculata...mi-a trebuit mie alta masina

tragedie...masinuta am trimis-o azi la doctor, sper ca luni daca nu o rezolva, macar sa afle ce are...

pana atunci...niste poze...scuzati calitatea, sunt facute cu noika!
    Attached Images Attached Images

Senior Member flavius328i's Avatar

Quote Originally Posted by Enache Tiberiu View Post
    tragedie...masinuta am trimis-o azi la doctor, sper ca luni daca nu o rezolva, macar sa afle ce are...

pana atunci...niste poze...scuzati calitatea, sunt facute cu noika!
    ohoo pai acolo la tine este zapada! aici niciun fulg macar sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca 2014 ce ti-am atasat in poza ca sa o poti face
    Attached Images Attached Images
    The countdown has started.....328i under construction

Quote Originally Posted by flavius328i View Post
    ohoo pai acolo la tine este zapada! aici niciun fulg macar sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca 2014 ce ti-am atasat in poza ca sa o poti face
    deci, tin sa-ti multumesc enorm de mult pentru urari, pentru poza, sa dea Domnul sa iti aduca si tie noul an macar cat e in poza aia.
    Poza e facuta de acum 2 saptamani cred, cea cu zapada. A nins sanatos, dar s-a topit la fel de sanatos )

deci, tin sa-ti multumesc enorm de mult pentru urari, pentru poza, sa dea Domnul sa iti aduca si tie noul an macar cat e in poza aia.
    Poza e facuta de acum 2 saptamani cred, cea cu zapada. A nins sanatos, dar s-a topit la fel de sanatos )
    Vb ta...MACAR cat e in poza aia asemenea si tie Tibi inca odata si multumesc si eu!

Quote Originally Posted by DaniRPM View Post
    Se prezinta bine insa sunt 2 elemente care o strica....semnalele alea smoke care din punctul meu devedere sunt oribile la cum arata cu bulbul ala in interior, si abtibildul cu OZ racing care e din seria Fast&Furious.Imi cer scuze ca sunt asa direct insa consider ca ce e OEM e cu mult mai bun si mai aspectuos.

La semnale ca si sfat sa-i pui tot pe portocaliu, sau chiar pe alb chiar daca nu ai asorteu cu stopurile pe spate care sunt tot galbene OEM.In felul asta o sa.l ai ceva gen U.S style deoarece la ei stopuri spate albe OEM nu exista decat doar daca la importa din Europa.
    crede-ma ca mie imi vine sa merg fara semnalizari la cat de mult le urasc), abtibildurile cu oz o sa le dau jos cand o sa repar masina, a mai avut altele pe ea gen H&R,tot de proprietarul anterior puse,le-am dat jos dar a ramas putin lipici(cu feonul le-am dat jos,deci la cald), acum sa vina masina acasa fara probleme si dupa ma apuc de exterior.
    Ceva sfaturi cum se dau jos cel mai bine ,sau cu ce sa curat dupa sa nu atac vopseaua.Am si pe spate un ///ieM pe portbagaj care vreau sa-l dau jos dar nu stiu exact procedeul cel mai sigur/usor/necostisitor!

Quote Originally Posted by DaniRPM View Post
    Ca sa elimini lipiciul ramas, pune pe o bucata de carcpa de bumbac niste gel de dush amestecat cu benzina sa fie cam in cantitati egale si freci pana se duce.Ca sa elimini ce ai zis tu ai nevoie de un feon de ala de il gasesti pe la praktiker dedeman baumax sau cu feon pt par dar sa fie caldura mare si il tii cam la 10 cm de sigla.Lasi sa se incalzeasca bine si dupa cu o surubelnita dai intai jos sigla de plastic si daca iti ramane banda dubla adeziva, o incalzesti si incerci cu o lama de cater fara atingi vopseaua sa o desprinzi.Iar dupa folosesti procedeul de ti l-am zis mai sus.Am avut odata la curatat un forg ka adus din germania ce avea reclame pe el lipite si tot asa am facut exact pastii care ti i-am zis si tie asta ca sa nu te sperii sa zici ca te pun sa faci tampenii

L.E- un set semnalizari portocalii e max 50 de lei.
    aș putea să mă apuc de polișat și alte nebunii, dar voiam o metodă simplă iar cu benzină fără amestec īmi era frică să nu atace vopseaua. Mersi mersi de sfaturi!!!

p.s. La semnalizari mă mai gāndesc, sunt īncă īn dubii, ori smoked ori galbene pentru că mă bate gāndul să-i schimb și triplele cānd o să mă scald īn bani)

deci aflat si rezolvat problemele la motor!!!!!! Alternatorul incarca 7.9V la relanti si 8.4V in turatie, si electromotorul a avut probleme cu carbunii. Rezolvate ambele, cost total 300 RON. Acum partea cu grupul, sau cel putin asa banuiam eu, defapt nu era grupul/bucsa/rulmentul de la grup, am unul din cele 2 suruburi ce tine puntea retezat si ramas in caroserie...cam nasoala treaba, a zis baiatul ca o rezolva cu o tehnica de-a lui, dar pana nu o face prefer sa mentin tacerea))

maine o face, asa a zis, revin atunci cu detalii mai multe despre ce s-a petrecut la lucrare pentru ca nu am fost in tara si la telefon am vorbit cu el si am aflat doar atat . Doamne-ajuta!

deci aflat si rezolvat problemele la motor!!!!!! Alternatorul incarca 7.9V la relanti si 8.4V in turatie, si electromotorul a avut probleme cu carbunii. Rezolvate ambele, cost total 300 RON. Acum partea cu grupul, sau cel putin asa banuiam eu, defapt nu era grupul/bucsa/rulmentul de la grup, am unul din cele 2 suruburi ce tine puntea retezat si ramas in caroserie...cam nasoala treaba, a zis baiatul ca o rezolva cu o tehnica de-a lui, dar pana nu o face prefer sa mentin tacerea))

maine o face, asa a zis, revin atunci cu detalii mai multe despre ce s-a petrecut la lucrare pentru ca nu am fost in tara si la telefon am vorbit cu el si am aflat doar atat . Doamne-ajuta!
    Felicitari pt munca depusa si sa ai grija cu puntea ca stiu pe cineva care s-a trezit ca i-a sarit....dar era un e46 2.5...insa tot pe platforma de e36 e construit si ala

off topic! eu am schimbat evacuare la masina! :X:X:X doamne ce bine si liniste e acuma! intradevar pot auzi toti cei 6 cai "frumosh' " lucrand

deci problema la punte e foarte grava, sper sa se poata faca , e toata partea de caroserie pe care se prinde puntea indoita, dusa, a avut pana la urma 2 suruburi retezate si unde mai tinea in cele doua ramase s-a indoit s-a facut ca dracu,din cauza asta neputand sa schimbe si sa inlocuiasca pe cele care s-au retezat. sper sa gasesc un sudor bun care sa o faca bine dar in acelasi timp sa nu imi afecteze unghiul de fuga. Cum am mai zis e treaba incurcata rau, mecanicul mi-a zis ca daca nu reuseste sa o rezolve cu un sudor s-ar putea sa trebuiasca recarosare...

Offtopic si din partea mea daca reusesc sa o fac ii dau toate tobele jos de fericire si dau ture de centru cu a 2a la 4500 de ture=)))))))

Eheee...am rezolvat-o, dupa 20 de zile de stat prin service e ca noua, suportii din caroserie de la punte refacuti, acum doar ce am luat masina...merge parfum, ce dor imi era de ea...
    M-a ajuns la 450 de ron lucrarea...300 la sudor si 150 la om sa-mi demonteze toata puntea spate, sa demonteze la alta pe care o avea el la dezmembrat si sa masoare distanta ca sa poata sudoru sa refaca astfel incat sa fie echilibrata(destul de ieftin dupa mine). Si m-am mai ales ca bonus si cu tot capitonajul de la portbagaj, pe care din pacate nu il aveam la a mea ...

Eheee...am rezolvat-o, dupa 20 de zile de stat prin service e ca noua, suportii din caroserie de la punte refacuti, acum doar ce am luat masina...merge parfum, ce dor imi era de ea...
    M-a ajuns la 450 de ron lucrarea...300 la sudor si 150 la om sa-mi demonteze toata puntea spate, sa demonteze la alta pe care o avea el la dezmembrat si sa masoare distanta ca sa poata sudoru sa refaca astfel incat sa fie echilibrata(destul de ieftin dupa mine). Si m-am mai ales ca bonus si cu tot capitonajul de la portbagaj, pe care din pacate nu il aveam la a mea ...
    Super! Ma bucur ca anul nou a venit cu o bucurie la tine....

Va multumesc, la fel va urez si eu - numai drumuri ca-n palma si probleme zero.

Am observat ca are un tremurat rapid la relanti, cred ca e vreun furtun crapat la vacuum, mi-au zis baietii de la service sa le verific pe cele care intra in cotul la debitmetru,pareau cam suspecte. o sa le verific maine, poate curat si regulatorul de relanti daca se da usor jos si daca nu e frig rau afara

am rezolvat-o, aveam la cotul la debitmetru cele doua capete pozitionate sub cot ,unde intra furtunele de la regulator, crapate grav. Le-am rezolvat cu multa munca migaloasa, niste adeziv in mai multe straturi sa formez o pelicula destul de groasa, dupa am dat si cu banda sa fiu sigur...am mai inlocuit si niste furtunase mici, am mai indoit si tabla de la discul pe spate ca imi freca in mers si se auzea urat...bine tot mai freaca dar putin de tot, sper ca se toceste...si daca tot am ridicat pe cric masina, am observat ca s-a blocat roata cand am invartit de ea, deci posibil LSD!!! ) o sa vad maine mai exact pe lumina... cand ma mai dadeam la ea simteam eu cand schimbam din treapta 1 in 2 ca fuge putin intr-o parte pe asfalt umed. Cel mai sigur aflu maine sa vad daca blocheaza ambele roti la un cerc pe asfalt cu pietris

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)