Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36

Thread: anulare EGR la un e46 320d

Member

Ai rabla de 2.0d 150 cp? Deci nu e 136 cel cu pompa de injectie rotativa. 2.0 CR cu soft duce 190 cp, mananci doua passaturi pe paine Dar 1000 mg = debitmetru obosit, blocheaza intrarea EGR cu o tabla si vezi pe urma..dar MAF-ul e cam piesa de schimb odata la 5-6 ani, hotfilmului interior ii scade rezistenta si nu mai trimite valori bune, asa aveam si eu max 1000 mg, debitmetru nou am peste 1300mg in full load cu 2.4 bari pe turbina.
    Legat de EGR am vazut o gramada de studii si grafice legate de Nox, Soot, Temperaturi evacuare, temperaturi motor, presiuni motor, consumul specific BFSC, etc etc. In concluzie mai calmeaza arderea in zona unde e activ, scade putin putin presiunea pe cilindri, scade putin temperatura gazelor de evacuare dar sa nu te gandesti ca de ordinul sutelor de grade ..In rest, scade eficienta, incetineste combustia si cel mai grav produce carbonul ala de nesuportat in EGR si admisie..am dat jos anul trecut admisia..auleo ce infundata era saraca, n-am reusit s-o curat prea bine, nici nu eram hotarat daca sa blochez EGR sau nu, dar curand o sa-i dau o curatare iar.

Junior Member MagicBlackJack's Avatar

am m47 de 136cp, scala in dis pe livetest este 1000max, cu ce ai verificat, cu inpa?

ce avans dinamic ai in fortaj maxim 17grd cumva?

Member

Si cum vroiai cu 136 diesel simplu sa iei passat de 170 ? :D Nici chiar asa departe sa nu visam Poate cu un remap agresiv cum am eu, spre ~170 hp, fara ambele catalizatoare, fara EGR, ar fi de testat, dar cu stock, no way.
    Fa un log in mers, in relanti nu e relevant nimic. Faci DDE3 test, apoi diagnose request si din lista de parametri adaugi requested si actual MAF si turbo pressure. Chiar daca scala e 1000, valoarea masurata ti-o da cata e.
    Am crescut cu un grad avansul pe ultima coloana(deci 17) adica full load, si cu +2.5 grade in zona EGR. Avansul intarziat e strict pentru reducere noxe, dintr-un grafic pe net am vazut ca -2 grade la avans reduce noxele cu pana la 20 30%, si desigur ajutat si de EGR. de la 2000 ture in sus am marit avansul, nu te juca cu el in turatii mici, ca s-ar putea topi pistoane usor :D
    EGR pentru noxe face doua chestii, una ca baga aer care nu arde, in motor, dar e mai mult de-atat. El foloseste back-pressure facut de geometria variabila, astfel toata caldura ce e produsa de motor e absorbita de EGR, vanele turbo directioneaza back-pressure spre EGR si inapoi in motor. Daca doar blochezi EGR si nu deschizi vanele turbo, se creeaza back-pressure intre turbina si motor, asltfel motorul posibil ca respira mai greoi, de-acolo simti ca accelereaza mai greu. Daca deschizi vanele turbo si lasi EGR activ, rata EGR va scadea automat, gazele nu mai au presiune atat de mare daca VNT nu le ajuta sa fie impinse spre EGR.

stai jupane ca nu am cu ce sa modific mapele, am doar dis si inpa

mda, am schimbat debitmetrul, ala de pe masina era cam plin de ulei pe senzor avea un pic de mazga de la ulei, am pus celalalt debitmetru dupa ce l-am spalat in prealabil cu contact cleaner si suflat cu aer

2150mbar maxim fara egr fata de 2300mbar, debitmetrul in loc de 250 la relanti are 480 din cauza ca am anulat egr-ul, sub 1800rpm trage mai greu dupa 2000 urca mult mai bine, mai trebuie sa curat egr-ul si sa inlocuiesc map senzorul, acum ceva timp am inlocuit cu unul marca mai ieftina oricum a costat 70e, il pun pe cel bosch original inapoi

la debitmetru nu am vazut mai mult de 1000, nu pot sa fiu cu ochii pe laptop si sa merg cu 120 in acelasi timp

deci merge mai bine, egr-ul etansa odata acum la cat de murdar este nu mai stiu.....

am o belea pe pompa, in loc de -1.3 am 2.3 grd cel mai mic avans la 90grd, cand accelerez corespunde numai la relanti nu, tb realiniata pompa si nu am unde aici...am facut testul in dis si da avansul static prea mare, problema este ca tb sa dau 2-3mm pompa in dezavans si astia habar nu au de asa ceva pe aici.....

Member

Ulei pe debitmetru? cum ai reusit? :D Adica acolo e doar aer pur, doar daca nu arunci pe capota ulei si iti iei viteza :D N-as vedea cum sa arunce turbina uleiul pe input compresor sau prin epurator.
    Turbina ta trebuie sa faca stock 2100 mbar cu maxim deviatie 50(100mbari fie de la mine), 2300 e deja spre overboost dar nu-ti face overboost ca valoarea de overboost e 400+hpa in soft.
    Ia-ti si tu un program de inregistrat screenul, stiu si eu cum se fac logurile la bmw, ca nu ne logheaza in fisiere ca la VW:D
    Ti-a dereglat cineva pompa sau? Eu as lasa-o pe plus fara emotii Oricum am +2-3 grade pe relanti si EGR deja din soft.
    Ai cumva eroare de start of injection deviation ? Daca nu, las-o asa ca si eu as avansa-o sincer la +2 grade dar mi-e groaza sa mai desfac admisie si toate prostiile. Retarded injection nu are ce sa caute la masinile noastre, nici o valoare negativa..asta daca nu vrei treburi ECO.
    Deci 2300mbari e mult pentru softul stock. Curata EGR, pune-l la loc, schimba senzorul MAP si tine-ne la curent zi-ne daca accelereaza sub 2000 rpm Daca da, esti pe drumul cel bun, o blocare din soft EGR si e rezolvat tot.

cred ca este de la filtrul epurator, merg fara filtru si mai urca gazele cred

am un ibm r52, de abia merg cu disul si restul ce sa mai instalez...lol, o sa incerc mersi de pont

cu egr-ul montat urca in 2300mbar, fara 2150mbar, avansul ramane la +2.3 grd, logic ca mai am cate o eroare la pistonasul de avans, sare din valorile in care trebuie sa lucreze

nu stiu ce sa zic, masina este vioaie pentru cei 136cp, revin dupa ce schimb map-ul si egr-ul

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)