Ai rabla de 2.0d 150 cp? Deci nu e 136 cel cu pompa de injectie rotativa. 2.0 CR cu soft duce 190 cp, mananci doua passaturi pe paine Dar 1000 mg = debitmetru obosit, blocheaza intrarea EGR cu o tabla si vezi pe urma..dar MAF-ul e cam piesa de schimb odata la 5-6 ani, hotfilmului interior ii scade rezistenta si nu mai trimite valori bune, asa aveam si eu max 1000 mg, debitmetru nou am peste 1300mg in full load cu 2.4 bari pe turbina.
Legat de EGR am vazut o gramada de studii si grafice legate de Nox, Soot, Temperaturi evacuare, temperaturi motor, presiuni motor, consumul specific BFSC, etc etc. In concluzie mai calmeaza arderea in zona unde e activ, scade putin putin presiunea pe cilindri, scade putin temperatura gazelor de evacuare dar sa nu te gandesti ca de ordinul sutelor de grade ..In rest, scade eficienta, incetineste combustia si cel mai grav produce carbonul ala de nesuportat in EGR si admisie..am dat jos anul trecut admisia..auleo ce infundata era saraca, n-am reusit s-o curat prea bine, nici nu eram hotarat daca sa blochez EGR sau nu, dar curand o sa-i dau o curatare iar.