Results 1 to 5 of 5

Thread: 120d...nelamuriri...incantat !!!

Junior Member

Default 120d...nelamuriri...incantat !!!

Salut / Buna seara / Saru`mana si incantat de cunostinta

Catalin este numele meu si sunt un novice in ale "bmw-ului" dar ma bucur totusi ca am pus pana la urma si eu mana pe o masina pe care mi`o doream de ceva timp si anume un 120d 2006 pe care il utilizez de cateva zile si sunt f multumit dar.....as avea cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva in vreo privinta...poate cu o lamurire poate cu o idee.

Masina este un 120d 2006 / 163cp / cutie automata / 94000 km (nu cred ca sunt dati inapoi cunosc ambii proprietari care au avut-o...2 fete..dar nu ai d unde sa stii)si cu restu de nebunii ce mai are p ea

Sunt putin nelamurit in 4 cazuri.

1.sfatul pe care mi l-a dat proprietarul si anume : sa schimb furtunul de la intercooler , fulia , discurile de frana pentru ca asa i-a dat la test la bavaria unuia inainte sa o vad eu doar ca eu am mers cu ea...trage f bine...(acum nici cum e una de noua nu stiu)....galagie nu face nu se aude nimic nimic

2. Cand fac stranga....dreapta (indiferent daca e in mers sau nu) se aude un mic harjait as spune (m-am gandit ca e de la cauciucurile de iarna tinand cont ca rotile se culca putin) gandesc bine sau ma duc la service?:D

3. Consumul...cand am luat`o aveam un mediu de 12.4/100 acum nu vrea sa mai scada din 13.5 14 14.5 dar in jos deloc nu o ia ) Nu contest ca nu am mai piscat`o si eu...dar...parca nu chiar asa puternic sa ajunga la un consum de genu.(eu parca stiam ceva de 10l/100 gresesc? ) Exista cineva care are un model asemanator sa-mi spuna cat consuma una in mod normal? Mentionez ca sunt din Bucuresti si automat suport si traficul. Cineva mi-a spus ca mi`ar consuma tot de la acelasi furtun de la intercooler. este posibil?

4. Dupa cate stiu pragul de 100.000 km e critic pentru multe masini.....ce ar trebui sa schimb? ce ar trebui sa verific? etc...? in lista de "service" imi spune ca....a trecut timpul de schimbare a lichidului de frana in rest toate sunt OK. in ce cale o iau?

In cazul in care se plictiseste cineva citind tot ce am scris...si ma poate ajuta in vreuna din aceste nelamuriri multumesc anticipat si....P.S: foarte bucuros sa intru in randul BMW-istilor :D

O seara buna si un weekend placut in continoare.

Senior Member

deci la e90 2008 163 hp consum pe bucuresti il am de 8.2...si nu schimb la 2000 rpm

Junior Member

am inteles. cutie manuala presupun...deci am o problema legata de consum....dupa sfatul tau o duc la service ? e de la furtunu ala de intercooler? apropo....al meu e e87 nu? sau e90 ?

Junior Member

Salutare!Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masinuta.Am un 120d de 163cp, tot din 2006, tot automat, consumul pe BC in Bucuresti este 10-13l/100km dar la pompa este de 10l/100km, iar extern am mers si cu 4.5 la 120km/h-130km/h. Nu iti face problema, masina e ok. O sa gasesti diferite pareri legate de zgomotul motorului, daca vrei ne intalnim si le comparam(ca zgomot). Si ca raspuns la ultima ta intrebare, da masina este e87.
    Numai bine!

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by eduarde87 View Post
    Salutare!Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de masinuta.Am un 120d de 163cp, tot din 2006, tot automat, consumul pe BC in Bucuresti este 10-13l/100km dar la pompa este de 10l/100km, iar extern am mers si cu 4.5 la 120km/h-130km/h. Nu iti face problema, masina e ok. O sa gasesti diferite pareri legate de zgomotul motorului, daca vrei ne intalnim si le comparam(ca zgomot). Si ca raspuns la ultima ta intrebare, da masina este e87.
    Numai bine!
    Sau e81, :P am avut eu 2 usi,
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)