Results 1 to 13 of 13

Thread: AUX-IN pentru modelele pina in 2005

Lightbulb AUX-IN pentru modelele pina in 2005

Am realizat acest proiect si functioneaza

Ce aveti nevoie este ca masina sa aiba magazie de cd un intrerupator micut si un releu cu 6 contacte

Principiu: Cand apasam butonul MODE si dam pe CD, magazia primeste comanda de la radio si incepe sa cante. Casetofonul cand intra in modul CD primeste semnal pe mufa mica din spate de la magazie. Noi tot ce facem este sa punem un releu care intrerupe semnalul de la magazie si da casetofonului semnal de la un ipod sau telefon.

Se scoate casetofonul din bord, se scoate mufa mare din spate si se localizeaza mufa de semnal ce vine de la magazie. Am atasat o poza cam cum arata acea mufa. Se gaseste in partea stanga jos si are 10-12 pini.

Cautam in acea mufa firele Alb/rosu si Alb/albastru pe care le taiem

Le legam prin releu ca in schema de mai jos si legam la releu si mufa jack

Releul il alimentam din firul de remote al casetofonului, acel fir este Alb sau Alb/mov, verificam cu o lampa de control ca atunci cand punem contactul pe accesorii sa avem curent pe acel fir iar minusul re la bobina releului il legam printr-un intrerupator la masa.

Dupa ce e totu gata dam pe cd si bagam mufa jack in telefon si punem sa cante. Prin apasarea butonului se comuta sursele magazie sau ipod. Se aude perfect. Este foarte simplu pentru cineva care intelege ce am scris eu aici si foarte greu pt cineva care nu prea se pricepe la electronica/electrica. Eu am facut in 30 min si merge perfect. Daca aveti intrebari va ajut cu placere. Succes.

Multumim pentru efortul depus ca sa faci un mic DIY !
    Eu am un e60 din 2005 fara magazie si fara mp3 Am vazut pe youtube ceva de genul cum spui tu, pur si simplu leaga mufa jack de undeva din spatele casetofonului si voila, merge... Crezi ca este posibil, fara sa se faca o instalare a modulului AUX ? Cineva spunea ca ar trebui sa se bage un cd cu softul de aux.
    Idei ceva ?!
    Te lasi de fumat, de baut, de cluburi doar pentru a-ti intretine iubita de la BMW.

Default E60

Quote Originally Posted by papu84 View Post
    Am realizat acest proiect si functioneaza

Ce aveti nevoie este ca masina sa aiba magazie de cd un intrerupator micut si un releu cu 6 contacte

Principiu: Cand apasam butonul MODE si dam pe CD, magazia primeste comanda de la radio si incepe sa cante. Casetofonul cand intra in modul CD primeste semnal pe mufa mica din spate de la magazie. Noi tot ce facem este sa punem un releu care intrerupe semnalul de la magazie si da casetofonului semnal de la un ipod sau telefon.

Se scoate casetofonul din bord, se scoate mufa mare din spate si se localizeaza mufa de semnal ce vine de la magazie. Am atasat o poza cam cum arata acea mufa. Se gaseste in partea stanga jos si are 10-12 pini.

Cautam in acea mufa firele Alb/rosu si Alb/albastru pe care le taiem

Le legam prin releu ca in schema de mai jos si legam la releu si mufa jack

Releul il alimentam din firul de remote al casetofonului, acel fir este Alb sau Alb/mov, verificam cu o lampa de control ca atunci cand punem contactul pe accesorii sa avem curent pe acel fir iar minusul re la bobina releului il legam printr-un intrerupator la masa.

Dupa ce e totu gata dam pe cd si bagam mufa jack in telefon si punem sa cante. Prin apasarea butonului se comuta sursele magazie sau ipod. Se aude perfect. Este foarte simplu pentru cineva care intelege ce am scris eu aici si foarte greu pt cineva care nu prea se pricepe la electronica/electrica. Eu am facut in 30 min si merge perfect. Daca aveti intrebari va ajut cu placere. Succes.
    E foarte tare ce ai facut tu. Eu am un E60 din 2005, dar nu am magazie de cd-uri. Se poate face chestia asta? Daca da, as avea nevoie ceva indicatii mai complete, eu fiind din categoria celor care nu au nici in clin nici in maneca cu electronica :D
    BMW E60 (525D 2005)

Quote Originally Posted by brasi View Post
    E foarte tare ce ai facut tu. Eu am un E60 din 2005, dar nu am magazie de cd-uri. Se poate face chestia asta? Daca da, as avea nevoie ceva indicatii mai complete, eu fiind din categoria celor care nu au nici in clin nici in maneca cu electronica :D
    la e60 se activeaza din soft si se conecteaza doar un cablu in spate la unitatea radio si iti apare in meniu AUX in. E mult mai simplu

Default Cablu

la e60 se activeaza din soft si se conecteaza doar un cablu in spate la unitatea radio si iti apare in meniu AUX in. E mult mai simplu
    :D si de unde pot lua un cablu Aux mufat, care sa se potriveasca acolo? Sau...eu intentionez de saptamana viitoare sa vin cu prietena la mare, crezi ca ma poti ajuta cu asta (contracost bineinteles)?
    BMW E60 (525D 2005)

Quote Originally Posted by brasi View Post
    :D si de unde pot lua un cablu Aux mufat, care sa se potriveasca acolo? Sau...eu intentionez de saptamana viitoare sa vin cu prietena la mare, crezi ca ma poti ajuta cu asta (contracost bineinteles)?
    sigur. daca ajungi la mare eu sunt de gasit la Neptun. Daca ajungi suna-ma. 0743 43 23 79 (Papu) Si il facem repede. Nu cred ca gasesti sa-l cumperi dar am eu tot ce trebuie.

sigur. daca ajungi la mare eu sunt de gasit la Neptun. Daca ajungi suna-ma. 0743 43 23 79 (Papu) Si il facem repede. Nu cred ca gasesti sa-l cumperi dar am eu tot ce trebuie.
    p.S. mai merg destule activate la E60. Spre exemplu daca ai faruri cu xenon merge activat Bi-Xenon-ul s.a.m.d. :P

Merci fain, am salvat numarul tau si ramane sa ne auzim. Noi in Neptun sau Olimp cred ca vom merge asa ca e perfect.
    BMW E60 (525D 2005)

p.S. mai merg destule activate la E60. Spre exemplu daca ai faruri cu xenon merge activat Bi-Xenon-ul s.a.m.d. :P
    Am xenon, dar e pus de mine aftermarket, in schimb sunt altele care m-ar face fericit . As vrea sa rezolv cu martorul de la airbag-ul sofer, un welcome home pe pozitie din cheie de exemplu..iar in rest nu stiu ce optiuni mai sunt. Te salut.
    BMW E60 (525D 2005)

Default Multumesc Papu

Multumesc Papu. Pentru cei care vreti sa activati diverse functii si nu numai, apelati cu incredere. Baiatul asta chiar stie ce face si nu vb prostii. Te salut si mai vorbim. Da-mi te rog link-ul pentru lupe cand ai timp.
    BMW E60 (525D 2005)

La mine nu apare la mode doar radio si cd. Masina e un e46 2001 luna 04 cu business CD. S-ar putea activa modul aux din calculator ?

cum se poate activa Bi-xenon pe faruri simple cu xenon la e60?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)