Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 249

Thread: E36 sedan - Un vis se naste !

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Au fost vopsite si bandourile de la usi respectivi aripi , cele "groase" de la bari, in negru si arata demential, si s-au achizitionat o multime de piese, 4 plastice de la deschizatori de la usi, cele statice, o piesa cu tepi, fiindca a primit clima, dar pe instalatia cumparata a lipsit, o pedala de acceleratie, cea vechie s-a rupt, multe plastice.... care aratau mai bine decat cele avute, am mers pe oem....

Quote Originally Posted by DaniRPM View Post
    Astept personal si cu mare nerabdare sa vad cum dau bandourile vopsite in culoarea masinii.Am in cap sa fac acelasi lucru insa multi mi-au spus ca e de prost gust.Eu zic ca nu si ca intr-adevar da o tenta de personalizare.Intr-adevar da bine.Din ce se vede in poze culoarea a iesit ca la carte.Asteptam poze din procesul de montare.
    Nununun, bandourile am fost vopsite negre , nu dadeau prea bine in culoare masinii, am incercat pe unul si era foarte deschis, poate la o alta culoare da, gen albastru inchis, rosu inchis,....

Senior Member EVO325i's Avatar

ohoooooooooooooooooooo..fratioare te-ai miscat de minune...vopsit alea alea..chiar avansezi bravo felicitari..mie personal imi place ft mult ceea ce vad la tine..iti doresc sa poti duce la capat acest proiect esti pe drumul cel mai bun!

referitor la motor...eu personal ti-as sugera in felul urmator..un 2.5 24 v non vanos!!! consumul este de 12-13% pe oras stiu din proprie experienta..cand vrei sa o calci te manca din buzunare dar si merge ca draq..afara scoti un consum intre 9-10 litri...acuma daca stai sa te gandesti 2.0 iti consuma undeva la 11-12 % in oras afara 8-9 % dar ii diferenta de 42 cai si ceva cuplu..
    parerea mea e ca daca iti iei gaina iao grasa))))glm..
    oricum pana la urma urmei..tu decizi si tu sti ce e bine pt tine..dar parerea mea senzatia ce iti da un 2.5 24 v non vanos nu ti-o da nici o motorizare de la bmw!doar cele de peste 3.0i iar alea cred ca suntem putin fani inraiti de acest sport..care ar putea sa o intretina pt o masina de zi cu zi..ma refer la oamenii de rand de pe acest forum..)sper ca nu am jignit pe nimeni!
    oricum iti doresc multa bafta si la multi ani impreuna!si binenteles fara evenimente!
    Totdeauna sfarsitul unei curse, este inceputul altei curse..

In privinta motorizarii inca nu m-am hotarat.... Pei nu m-am miscat chiar asa de repede )) au trecut deja 5 luni de cand masina sta pe tusa, dar incet si sigur, eu fiind perfectionist de fire ))), Doar treaba cu tinichigeria a durat 2 luni si .... in care a fost dezasamblata fiecare piesa a masinii, doar geamul fata si luneta spate nu a fost scoasa, si motorul )))), de 2 saptamni doar asamblez, si cumpar plastice care arata mai bine ca cele vechi, am reusit sa leg si instalatia de clima la ecu, sa'i pot face diagnoza, si sa functioneze ca unul oem, desi instalatia a fost legata din fire..... Cu multa munca si cu toti bani cheltuiti , sper ca va iesi ceva frumos, incerc sa merg pe oem,

Atasez poze cu precesul de asamblare, erau montate barile provizoriu, si incuietoarele, macarelele, geamurile, si chederele o parte, si un far, ) celalalt nu a fost montat fiindca peacolo i'mi erau trase firele la clima, si m-ai trebuie izolate, si trase 3 sigurante la rellee,
    IMG_20121201_012927.jpgIMG_20121201_192740.jpgIMG_20121201_193130.jpgIMG_20121201_193149.jpgIMG_20121201_215721.jpgIMG_20121201_215737.jpgIMG_20121201_215747.jpgIMG_20121201_215757.jpg

aici parca montam carenajele. :D

Eee asa da.Ne place ce vedem in poze.Garajul cu elevator este al tau?Nu de alta dar asta inseamna cu adevarat sa ai conditii sa lucrezi.Incet incet iese foarte bine.Cu graba nu faci nimic.
    Garajul este punctul de lucru, este al unui amic, :D, dar il pot folosi cand doresc...Incet incet i'am dat de capat si instalatiei de clima, am legat clima in ecu, merge perfect, testat pe tester, de mai multe ori, ramane interior sport de e46 s-a fie pus in masina, si panoul de la sofer sa fie montat, in rest ok , astazi am avut placerea sa fac o tura cu ea :D

Default un mic teaser.

Atasez un mic teaser, de mosu, eu purtand numele de Nicolae :D

IMG_20121206_163134.jpg

Maxim imi place.recaro??....
    De pe e46 .... mi se par mult mai frumoase :D , atasez maine poze cu ele :D mi-a mai ramas spatele :D

later edit : a nu se lua in considerare restul pieselor nepuse pe masina =)))))), urmeaza si plafonul negru :D, abia astept s-a vad maine cum da , interiorul cat de cat complet ,

Bun asa.Mi s-a parut mie suspect, ca nu este de E36.Sa inteleg ca sistemul de prindere nu difera de la un model la altul....nu de alta dar s-ar merita si un interior de piele tot de E46(bine pentru cei ce nu au deloc si doresc sa-si puna).
    Nu difera, au intrat perfect cele de fata, ramane de fazut cele in spate :D odata ce a trebuit sa dau ecu jos, si din unele motive a fost facut in "tara natala " putina inbunatatire.... si eepromu amd, a fost lipit , nu mai este doar prins acolo cu clips, ca la alte ecu de m43, motronic 1.7.2,
    atasez cv poze,
    IMG_20121207_155040.jpgIMG_20121207_155048.jpg

Senior Member flavius328i's Avatar

Quote Originally Posted by dezsoszabi View Post
    Motorul cred ca la anul/dupa 1 an, pentru a strange ceva fonduri... sunt 2 variante dar nu stiu care din ele va fii inca.
    prima varianta ar fi un 2.0vanos, am fost cu mai multe masinute 2.0 si mi'a placut foarte mult, si mai ales sunetul specific, si consumul foarte bun !!
    a doua varianta ar fii in kompressor pe motorul actual, care sa urce maxim 60hp, consumul ramanad ok, la varianta asta a doua, m'as descurca cu piesele tot, ok, manopera facando eu si tatal meu.....

-sincer as opta pentru un 2.0 dar va trebui sa caut unul in stare foarte buna... motorul actual are 176.000km , era de pe un e36 din 95 parca 96, si merge mai mult decat ok... foarte foarte bine.. , de accea as dori mai mult un motor stock nu exista atatea complicatii, ca la un motor configurat...

aici ramane de vazut.. as opta si pentru motoare mai mari 2.5, 2.8, dar este masina de zi cu zi..
    tatii daca vrei motor pune in 6 cilindrii ori de care!

parerea mea e urmatoarea....atat timp cat stii ca ai un motor bun e o placere sa il conduci si sa simti ce trebuie! eu detin un 2.8 (stii asta ca am mai vb) si nu are rost sa iti spun ca pur si simplu il simti cum pleaca de sub tine mai ales daca masina functioneaza in parametrii sai. condusul la un BMW nu se masoara doar de la un 2.5 in sus....adica nu esti sofer de bmw daca nu ai 6 pistoane! conteaza masina in sine sa fie ok si legat de bani depinde si de motor nu doar de buzunar si de talpa fiecaruia...o metoda buna e asta: faci un sacrifiuciu si faci un plin de rezervor si iti garantez ca iti va ajunge o luna (acuma na depinde asta si cat de des mergi cu masina) si cand scade...mai bagi de 100 lei sau na cat vrei tu,eu am zis o suma modica

Totusi ce e 6 cilindrii la BMW e sfant.Numai sunetul si te faci cacao te de culege de pe jos sincer!!!
    da...numa sa nu ai toba sparta

Quote Originally Posted by flavius328i View Post
    da...numa sa nu ai toba sparta
    o sa urmeze si motorul la anul ,

Referitor la Calculator a fost optimizat in germania, si da desigur ca o sa'l tin , merge nu a are treaba, extra nm, si cp pentru masinuta :D,

tatii daca vrei motor pune in 6 cilindrii ori de care!

parerea mea e urmatoarea....atat timp cat stii ca ai un motor bun e o placere sa il conduci si sa simti ce trebuie! eu detin un 2.8 (stii asta ca am mai vb) si nu are rost sa iti spun ca pur si simplu il simti cum pleaca de sub tine mai ales daca masina functioneaza in parametrii sai. condusul la un BMW nu se masoara doar de la un 2.5 in sus....adica nu esti sofer de bmw daca nu ai 6 pistoane! conteaza masina in sine sa fie ok si legat de bani depinde si de motor nu doar de buzunar si de talpa fiecaruia...o metoda buna e asta: faci un sacrifiuciu si faci un plin de rezervor si iti garantez ca iti va ajunge o luna (acuma na depinde asta si cat de des mergi cu masina) si cand scade...mai bagi de 100 lei sau na cat vrei tu,eu am zis o suma modica
    Da stiu, totusi nu stiu daca al 2.8 o sa ajung, sunt modest, ma gandeam al 2.0 sau 2.5 , cred ca am sa raman la 2.5 gasesc mai usor unul in stare buna decut 2.8, si e si mai ieftin,

Da stiu, totusi nu stiu daca al 2.8 o sa ajung, sunt modest, ma gandeam al 2.0 sau 2.5 , cred ca am sa raman la 2.5 gasesc mai usor unul in stare buna decut 2.8, si e si mai ieftin,
    eu iti pot spune doar atat! banii sunt la tine...parerile aici (aici=nu doar pe forum) care sunt cata frunza si iarba! cel mai bine e pt tine sa ai banii si sa vezi ce motoare iti pica la mana sa le incerci!

eu iti pot spune doar atat! banii sunt la tine...parerile aici (aici=nu doar pe forum) care sunt cata frunza si iarba! cel mai bine e pt tine sa ai banii si sa vezi ce motoare iti pica la mana sa le incerci!
    corect, mai ales eu probez tot ))), o sa urmeze, momentan am ramas fara banuti ), am mai avut banuti de un chip, pentru calculator am vrut sa'l fac eu , dar daca era facut gratis, atunci a ramas asa ))), , sincer un 2.8 bun se invarte la 1.000 de euro

corect, mai ales eu probez tot ))), o sa urmeze, momentan am ramas fara banuti ), am mai avut banuti de un chip, pentru calculator am vrut sa'l fac eu , dar daca era facut gratis, atunci a ramas asa ))), , sincer un 2.8 bun se invarte la 1.000 de euro
    stiu ce spui....! legat de calculator si etc...nu stiu poate la tine se merita dar la motoarele mari nu se merita sa faci una alta decat daca te dai cu ele. eu nu ii umblu la nimica pt ca pur si simplu nu ai unde folosi toti acei cai!...nu vezi toti o calca si hop in X sute de metrii o franeaza ca deh ba semafor,ba intra unu in fata etc si atunci nu are rost sa pun chip,sa tai catalizatoare, evacuare straight etc

in tm cunosc si eu pe un tip bun de tot ce face chipuri pt masini de raliuri si in bucuresti de asemenea stiu pe cineva care dupa fiecare modificare a masinii ce ti-o faci mergi la el si iti umbla la soft ca sa fie in parametrii

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)