Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Problema pompa de injectie 318 tds 1997 si soft interfata e 36

Junior Member

Default Problema pompa de injectie 318 tds 1997 si soft interfata e 36

Salut am si eu un bmw 318 tds din 1997 si am inceput sa am probleme cu pompa de injectie de la o vreme , stie cineva o firma buna de reconditionare pentru acest tip de pompa? Eu sunt din Sibiu si daca ar fii cat decat aproape as merge eu cu ea sau daca nu si pe curier nu e nici o problema. Si mai am o problema cu care sper sa ma ajute cineva am cumparat de pe net o interfata pentru diagnoza Impa Edibas iar softul care l-am primit este in limba germana , daca poate cineva sa ma ajute cu unul in engleza ar fi extraordinar si ar primi si o bere de la mine. Sper sa ma ajute cineva macar cu una din probleme pe care l-e am . Multumesc
    Acum am vazut ca am postat gresit , cu scuzele de rigoare rog un admin sa imi mute postul la categoria potrivita

Activ Member alin_virga's Avatar

Daca te intereseaza si ti se potriveste cumva (nu sunt sigur), am eu 2 pompe de injectie pentru 320D, 136cp... Le dau cu 1350 lei

ai aici, daca ai nevoie de detalii ma mai poti intreba pe mine, nu ai aici chiar tot ce ai avea nevoie dar in mare parte sunt... eu m-am chinuit vreo 2 zile sa instalez prima data... m-am luat si dupa un tutorial mai bun... http://dl.transfer.ro/transfer_ro-28...f6a9d8ba50.zip

ftp://interfatagpl.ro
    USER: client@interfatagpl.ro
    Parola: password
    =============
    Q: De ce prefera femeile barbatii cu BMW?
    A: Se gandesc la initiale: "Be My Wife"
    =============

Senior Member cy-37's Avatar

Nu te-ai dus la aia din Sinaia cu pompa?O inpa 502 in engleza iti pot da eu,daca tu crezi ca iti este de folos.eu,din cate stiu,tu ai motor M41,iar in inpa 502 nu exista tipul asta de motor.ai nevoie de o versiune de inpa putin mai veche in a carei lista de "engine" apare m41.bafta.

Quote Originally Posted by alin_virga View Post
    Daca te intereseaza si ti se potriveste cumva (nu sunt sigur), am eu 2 pompe de injectie pentru 320D, 136cp... Le dau cu 1350 lei

ai aici, daca ai nevoie de detalii ma mai poti intreba pe mine, nu ai aici chiar tot ce ai avea nevoie dar in mare parte sunt... eu m-am chinuit vreo 2 zile sa instalez prima data... m-am luat si dupa un tutorial mai bun... http://dl.transfer.ro/transfer_ro-28...f6a9d8ba50.zip

ftp://interfatagpl.ro
    USER: client@interfatagpl.ro
    Parola: password
    nu se potrivesc pompele tale.e cu totul altceva.

Ahh. E tds al tau
    =============
    =============

Am avut si eu problema cu pompa de injectie, am trimis-o la Sinaia,au reparat capul hidraulic si mi-au schimbat toate garniturile.Setul de garnituri a fost 65 lei si reparatia a costat 700 lei plus curierul.Acuma merge ca noua,are toti caii motorul bafta

Quote Originally Posted by alexrider View Post
    Am avut si eu problema cu pompa de injectie, am trimis-o la Sinaia,au reparat capul hidraulic si mi-au schimbat toate garniturile.Setul de garnituri a fost 65 lei si reparatia a costat 700 lei plus curierul.Acuma merge ca noua,are toti caii motorul bafta
    asta ca ai avut mecanic bun, dar sunt putini care se baga sa faca asta, si sa mai faca si treaba buna.
    =============
    =============

Junior Member

Quote Originally Posted by cy-37 View Post
    Nu te-ai dus la aia din Sinaia cu pompa?O inpa 502 in engleza iti pot da eu,daca tu crezi ca iti este de folos.eu,din cate stiu,tu ai motor M41,iar in inpa 502 nu exista tipul asta de motor.ai nevoie de o versiune de inpa putin mai veche in a carei lista de "engine" apare m41.bafta.
    Salut , am sunat acolo si se pare ca reparatia costa undeva la 800 ron , dar mai astept putin pentru ca am o promisiune din germania la 100 euro , daca saptamana asta nu se va concretiza atunci o sa apelez si la firma din sinaia , in legatura cu versiunea de impa poti sa imi recomazi o versiune mai veche care sa aiba si tipul meu de motor ( m41) ? Mersi

Nu stiu ce simptome are pompa ta dar vezi ca cei de la sinaia folosesc capuri hidraulice aduse din China(CHINAHANJI sau LUTONG).Marea lor problema este ralantiul care nu sta constant sub nici o formaeci pompa nu poate fi reglata corect.Am un asemenea cap hidraulic pe acasa,pe care mi l-am schimbat eu ,si cu care nu am facut mai mult de 1000 km dupa care l-am dat jos.Indicat ar fi sa te duci la ei cu tot cu masina si sa stai pe capul lor pana iti pun un cap hidraulic bun,care sa dea un ralanti constant,nu cu fluctuatii.In ceea ce priveste garniturile,pe cele 2 mari,de la comanda electronica si de la capac,le poti schimba si singur;eu le-am achizitionat de la reprezentanta bosch si m-au costat 35 ron,originale.Daca vrei sa le schimbi pe toate(si sunt vreo cateva!),trebuie sa demontezi toata pompa.
    Legat de inpa(nu "impa"),incearca sa cauti V3.01 , 5.00 in care apare DDE2.1 pentru M41 sau cred ca mai gasesti si in INPA_EA-90X in sectiunea "engine/4 cylinder".bafta.

Junior Member

Default Cu parere de rau SINAIA = TEAPA

Cu parere de rau SINAIA = TEAPA , am trimis pompa la ei si doar au curatat-o pe exterior si mi-au luat 400 ron ( fara transport care l-am achitat tot eu dus intors) , am pus-o pe masina si aceleasi simptome ca atunci cand le-am trimis-o adica e in continuare stricata . Nu stiu cum au reparat-o la altii dar la mine au dat gres iar cand am sunat acolo pompagiul a inceput sa inventeze niste scuze de tot rasul , norocul meu ca am doua pompe si inca mai merge cea veche cu toate ca acesta este pe duca. Cu cea veche merge bine pe motor inca , nu scoate pic de fum iar la cea "reparata" motorul scoate un fum de zici ca merge pe pacura in orice reglare de avans sau debit plus alte simptome de marte clinica. Ciudat ca atunci cand l-am sunat pe pompagiu si i-am spus totul si comparatia dintre cele doua el incerca sa imi dea sfaturi cum sa repar pompa cea veche si nu imi oferea nici o explicatie in legatura cu cea pe care tocmai a " reparat-o" el . Sfatul meu evitati Sinaia ( SC RINOS SRL ) .

Un alt amanunt pe care nu il spun cei de la sinaia este ca folosesc capuri hidraulice aduse din china care,puse pe pompa de injectie nu vor functiona niciodata la fel ca cele originale;din pacate,in momentul de fata in romanica nu exista capuri originale la vanzare,si daca ar fi ar costa de 4 ori mai mult decat cele de la sinaia.

Junior Member

Quote Originally Posted by cy-37 View Post
    Un alt amanunt pe care nu il spun cei de la sinaia este ca folosesc capuri hidraulice aduse din china care,puse pe pompa de injectie nu vor functiona niciodata la fel ca cele originale;din pacate,in momentul de fata in romanica nu exista capuri originale la vanzare,si daca ar fi ar costa de 4 ori mai mult decat cele de la sinaia.
    Poate asa este dar pompagiul mi-a spus clar ca nu a schimbat capul hidraulic pt ca altfel suma era mult mare de platit .

Pai atunci ce ti-a facut la pompa in afara de faptul ca a spalat-o de 4 milioane?!

Sunt la cluj capuri original bosch, nu stiu acuma exact cat este pretul , dar intreb :D

daca ar fi sa-l gasesti,original,pretul este undeva in jur de 1400 ron!

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)