Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79

Thread: Bmw E46 320d nu trage

Junior Member

am sa postez din nou dupa ce fac si testul de pesiune. multumesc!

Member

ok sper totusi sa nu fie de la compresie pentru ca atunci se cam complica treaba dar e bine de stiut,oricum din cate am auzit si eu pentru ca nu sunt expert la un motor diesel se intampla mai rar sa ramana fara compresie, sper sa rezolvi succes

Member

Default salut

Quote Originally Posted by boranionut View Post
    buna, sunt nou pe forum, am un bmw 320d e46 136cp din 2000

am si eu cam aceeasi problema, adica masina trage dar cand apas acceleratia, se simte cum pleaca, dupa care imediat are o scadere de forta (fara sa-si dea in nas). iar daca masina este si incarcata (5 persoane), acceleratia este foarte lenta, la plecare de pe loc in panta pot urca doar cu viteza 1 (daca dau viteza 2 - motorul trepideaza si da sa se opreasca)
    ideea este ca motorul nu are destula forta, desi nu scoate gram de fum si nu mananca ulei deloc de la schimb la schimb.

daca ma poate ajuta cineva . multumesc!!

am uitat sa mentionez ca fostul proprietar mi-a spus ca a inlocuit pompa de injectie cu una noua (aprox 1400 euro adusa din germania) iar eu am mai inlocuit epuratoul de gaze.

si inca o mentiune, masina are AC, daca il pun in functiune si mai greu trage motorul, trebuie turata mai tare ca sa plec din loc iar forta are si mai putina!!
    este posibil sa fie regulatorul de presiune de pe pompa.

Junior Member

Aceasi problema o am si eu . Am fost in 5.07.2012 la bmw la Timisoara si mi-a resoftat calculatorul si a mers mecanicu in proba si mi-a zis ca "trage de rupe" . Dupa ce am luat masina, mi-am dat seama ca mai rau nu trage . Am mers inapoi si au inceput sa o dea in balbaiala ca s-ar putea sa fie ambreiaju, tot cu asta o tineau . Le-am zis ca a fost schimbat acum un an, dupa aceea au zis ca sunt injectoarele sa merg undeva sa le verific ca ei nu au stand de injectoare. Le-am zis ca am probat injectoarele de la o alta masina si aceasi problema. Mi-au zis ca ma costa 350 lei si nu am vrut sa platesc pt ca masina mergea chiar mai rau. Am platit resoftarea 85 de lei si au zis ca restul suporta Banat Car.
    Am venit de la Timisoara, am tras langa masina un alt BMW, acelasi model care merge cum trebuie si am luat dupa ea : pompa de injectie, debilmetru de aer, turbo, injectoare, EGR, electrovalvele de vacuum, am masurat compresia, am desfacut catalizatorul (am crezut ca e infundat) si in continuare am aceeasi problema. Nu am rezolvat nimic.

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by mandoc View Post
    Aceasi problema o am si eu . Am fost in 5.07.2012 la bmw la Timisoara si mi-a resoftat calculatorul si a mers mecanicu in proba si mi-a zis ca "trage de rupe" . Dupa ce am luat masina, mi-am dat seama ca mai rau nu trage . Am mers inapoi si au inceput sa o dea in balbaiala ca s-ar putea sa fie ambreiaju, tot cu asta o tineau . Le-am zis ca a fost schimbat acum un an, dupa aceea au zis ca sunt injectoarele sa merg undeva sa le verific ca ei nu au stand de injectoare. Le-am zis ca am probat injectoarele de la o alta masina si aceasi problema. Mi-au zis ca ma costa 350 lei si nu am vrut sa platesc pt ca masina mergea chiar mai rau. Am platit resoftarea 85 de lei si au zis ca restul suporta Banat Car.
    Am venit de la Timisoara, am tras langa masina un alt BMW, acelasi model care merge cum trebuie si am luat dupa ea : pompa de injectie, debilmetru de aer, turbo, injectoare, EGR, electrovalvele de vacuum, am masurat compresia, am desfacut catalizatorul (am crezut ca e infundat) si in continuare am aceeasi problema. Nu am rezolvat nimic.
    hehe, ce frumos e cu resoftatul pe la noi, cauta frumos softul original si vezi ce bine o sa'ti mearga masina !!

Junior Member

Quote Originally Posted by mandoc View Post
    dar totusi cat de rau merge masina, cum se simte??

Junior Member

la mine, dupa ce am curatat EGR-ul parca si-a mai dat drumul putin, dar tot mai are o scadere de forta..... adica plec cu ea, dau talpa, pleaca bine dar la un moment dat are parca o scadere de forta (nu mai trage cum trebuie) dar fara sa-si dea in nas....
    asta in viteza 3 -4 cand accelerez mai puternic

Junior Member

i-am facut un test, nu iasa nimic in neregula...
    singurul lucu ce mi l-a spus e ca debitmetrul de ae nu merge in parametri normali, adica in loc de o valoare de pana la 1200 in turatie el mege doar pana la 500 - 700
    mi-a spus mecaniculo respectiv sa fac rost de un debitmetru nou sau unul bun, sa-l montez si sa facem din nou testul
    ce parere aveti?

Member

boranionut : Salut ai facut testul de compresie ? In legatura cu debitmetru: 1. inainte de a il schimba ( ca e cam scumpicel ) asigura-te ca masina are probleme din cauza asta ,scoate-i mufa de la debitmetru si mergi asa sa vezi cum trage atunci ! Daca iti merge bine cu mufa scoasa inseamna ca el e de vina apoi incearca sa il cureti, da-l jos de pe masina, ar trebui sa se demonteze usor ,si il cureti cu sprai de contacte sau cu sprei special de debitmetru , e o operatie simpla dar delicata pentru ca are niste lamele senzibile care nu trebuie fortate la curatare ca se poate strica . eu zic sa te risti pentru ca oricum iti trebuie altul asa ai sanse foarte mari sa mai ramai cu ceva banuti in buzunar

Cu grija ai sa reusesti urmeaza video:
    http://www.youtube.com/watch?v=J8Kp8qyDIfU

Junior Member

sclifoistu: nu am apucat sa-i fac testul de compesie, doar la tester pe comp am fost ieri. am mers si cu mufa scoasa si tot asa merge. am sa incerc sa-l curat cum ai zis, sa vad ce se intampla. mersi!

Member

boranionut : pai daca ai incercat cu mufa scoasa si face tot asa inseamna ca problema nu e de acolo ... sa ai grija cu ,curatatul incearca totusi la un magazin auto sa vezi daca gasesti sprai special de debitmetru si dai numai cu sprai nu sterge cu carpa sau cu ceva nu atinge nimic pe acolo ca sunt sensibile

Junior Member

nu trage in treapta 1,2,3. si in 4.5 rupe.

Junior Member

nu trage in treapa 1,2,3 si 4,5 rupe

Member oktopus's Avatar

eu am avut un e46 din 2001 si am avut problema asta,nu mai tragea,si am fost la bmw in Italia si exista o metoda sa vezi daca este de vina debimetrul.daca e ars senzorul cand accelerezi acul de la consumul instant trebuie sa urce repede.eu am facut asa:bagi a 4-a si lasi la relanti masina,apoi accelerezi la "blana"si daca acul de la consum nu urca repede e debimetrul.eu l-am schimbat si apoi tragea mai bn ca la 50.000 de km cand am luat-o eu

Member oktopus's Avatar

am uitat sa specific... a 4-a in mers nu pe loc

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)