Results 1 to 12 of 12

Thread: DIY - inlocuire pompa de apa E46 316i/318i

Moderator

Default DIY - inlocuire pompa de apa E46 316i/318i

Avand un mic joc la pompa de apa dar si o garnitura dusa la termostat,m-am apucat sa remediez problema,schimband atat pompa de apa cat si garnitura termostatului.
    Pt pompa de apa am ales MEYLE (HEPU am inteles insa ca ar fi mai buna ),iar garnitura termostatului si antigelul OE.

Astfel,m-am pus sa inlocuiesc complet si lichidul de racire.

1- Desfacem busonul vasului de expansiune.ATENTIE! E logic ca inainte de a desface busonul,asteptam sa se raceasca motorul.
    2- Ridicam masina pe elevator si dam jos scutul.
    3- Desfacem cele doua suruburi de scurgere,situate in partea inferioara a radiatorului si a vasului de expansiune si lasam sa se scurga tot lichidul de racire.

NOTA: operatiunea este descrisa mai amanuntit aici:

http://www.bmwforum.ro/showthread.php?14246-DIY-schimbare-antigel-si-termostat-BMW-E46-316i-318i

4- Coboram masina si slabim (slabim,nu desurubam complet! )cele 4 suruburi in care este prinsa fulia pompei de apa,cu ajutorul unui clichet si o tubulara de 10

5 - Dupa ce am slabit cele 4 suruburi,dam jos cureaua.Pe piulita rolei intinzatoare punem o cheie cu clichet si o tubulara de 18 (parca ) si apasam puternic (precum am destrange). Cureaua se va slabi si astfel o putem da jos de pe fulia pompei de apa.ATENTIE insa la traseul curelei.Este recomandat sa va faceti inainte fie o poza,fie o schita.

6- Dupa inlaturarea curelei,desurubam complet cele 4 suruburi ale fuliei pompei de apa.

Moderator

7-Observam acum ca si pompa de apa este prinsa in 4 suruburi.3 suruburi sunt mai scurte,iar al 4-lea este lung.Le desurubam cu grija.

8- Daca v-ati uitat la pompa cea noua,ati fi observat ca are 4 orificii cu care se prinde,dar si doua orificii prevazute cu filet.
    In acele doua orificii ale pompei de pe masina introducem 2 suruburi scurte din cele 4 pe care tocmai le-am desurubat.Le strangem alternativ,cate putin,pana iese pompa de apa.
    Inainte de a scoate pompa,asigurati-va ca nu ajunge lichidul de racire pe curele.( nu ca mine )

Moderator

9- Prin rulare,introducem o-ring-ul (cand cumparati pompa de apa,asigurati-va ca aceasta contine si o-ring-ul) la locul sau,pe noua pompa de apa.Dupa ce am montat o-ring-ul,il ungem cu putin antigel.

10- Inainte de a monta noua pompa de apa,asigurati-va ca ati curatat foarte bine toate suprafetele ce intra in contact cu pompa.

11- Dupa introducerea pompei de apa,strangeti cele 4 suruburi ale acesteia,apoi montati totul in pasi inversi.

12- Lucrarea se va finaliza prin inlocuirea lichidului de racire sau prin completare (dupa caz) si de o aerisire corespunzatoare.

Senior Member

Default Salut

Salut
    Spune-mi te rog ce simptome aveai de a trebuit sa schimbi pompa sau care ar fi problema cand se strica pompa de apa.

Multumesc !

Moderator

Doar aveam joc la axul pompei.

Junior Member

Default Salut.

O intrebare...am inlocuit antigelul la masina.

Am urmarit pasii descrisi de tine intocmai dar cand am ajuns la partea cu surubul pozitionat pe blocul motor ,l-am desfacut si nu a curs nimk de acolo???

Din ce cauza ??

Inainte sa il desfac am scurs tot lichidul din radiator si apoi am trecut la blocul motor ...dar nu a curs decat foarte ff putin de acolo.

DE CE???

Si inca ceva..daca schimb pompa de apa este musai sa schimb si termostatul??

Junior Member

Am incercat sa inlocuiesc pompa de apa cum ne invata Cefi. A mers totul pana am ajuns la partea cu scoaterea pompei de la locul ei folosind suruburile . Nu a mers...am stransa la suruburi pana sa rupt gurerul acela de aluminiu pe care este pozitionata gaura pt surub.

Am mers la mecanic si a scos-o cu dalta si ciocanul. A spart-o bucata cu bucata si asa a reusit sa oscoata de acolo.

Era blocata acolo..nu aveam nici o sansa sa iasa doar folosind suruburile acelea.

Deci..nu se aplica DIY asta in toate situatiile,mai ales pt partea cu scoaterea pompei din locasul ei.

Junior Member

motor M43 e46, imi pierde multa apa, 1 L la 100-200km. poate sa curga pompa de apa dupa ce se vede in poza? scutul este ud in zona aia cam in partea stanga a pompei de apa (cum te uiti la masina).
    Attached Images Attached Images

PHP Ninja Spilner's Avatar

Quote Originally Posted by bossake View Post
    motor M43 e46, imi pierde multa apa, 1 L la 100-200km. poate sa curga pompa de apa dupa ce se vede in poza? scutul este ud in zona aia cam in partea stanga a pompei de apa (cum te uiti la masina).
    Aceasi treaba si la mine...cred ca e dusa garnitura lunar bag cca 1L de apa in vas...
    In motor nu vad sa am apa...pe la furtune nu gasesc urme de antigel....tot ce mi se pare suspect..sub pompa de apa se vede ca sa adunat mizeria..ca si cum sa scurs incet..si sa depus praful pe ea...
    Voi incerca sa schimb garnitura...poate pe acolo se pierde apa...

Moderator

Vedeti si in spatele motorului, e un cot de plastic acolo.

PHP Ninja Spilner's Avatar

Quote Originally Posted by cefi View Post
    Vedeti si in spatele motorului, e un cot de plastic acolo.
    Am dat jos pompa de apa...am inlocuit garnitura..tot dispare apa undeva...
    Ma gandesc ca la service pot depista cu ceva minune !

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by Spilner View Post
    Am dat jos pompa de apa...am inlocuit garnitura..tot dispare apa undeva...
    Ma gandesc ca la service pot depista cu ceva minune !
    Ia in considerare sfatul lui cefi !
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)