Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: Welcome home/follow me home la cam toate modelele bmw dupa 1998

Member

Default Welcome home/follow me home la cam toate modelele bmw dupa 1998 **UPDATE**

Mi-a venit o idee, si sunt 90% sigur ca functioneaza!

Postez acum pentru ca probabil daca nu o fac acum maine ma iau cu alte treburi si uit...

In principiu va explic aici cum se face iar maine o sa masor, ma uit in autodata si fac un tutorial cu poze, schema si tot ce trebuie pentru ca si cineva care nu este prea bun la electronica sa reusasca. Pentru cei priceputi la electronica se pot apuca deja de treaba.

In principiu e f simplu. La bmw follow me home avem toti din fabrica. Daca avem farurile stinse cheile scoase din contact si dam un flash se aprind farurile si raman aprinse aprox 30 sec.

Ideea mea e urmatoarea. Desfacem capacul de sub volan pentru a ajunge la firele de la maneta de semnalizare, cautam firul de flash, (pe care trebuie sa-l dam la masa) ca sa dea comanda de flash dar daca-l dam la masa, surpriza, nu se intampla nimic. (stiu ca am incercat eu demult) ca sa dea comanda de flash trebuie dat la masa printr-o rezistenta de vreo 800 ohmi (din cate imi amintesc) altfel nu merge.

Deci luam un releu normal deschis si ii legam alimentarea de inchiderea centralizata. In concluzie, cand motorasul de la inchidere primeste curent alimenteaza releul, releul da la masa firul de la flash prin rezistenta de 800 si atunci se activeaza follow me home.

Acum din cate stiu eu la inchidere vin 3 fire, (masa, inchis,deschis) deci o sa fie nevoie si de doua diode.

Intereseaza pe cineva schema pas cu pas? ca daca nu, macar sa nu ma chinui degeaba sa o fac.
    Last edited by papu84; 21-09-2011 at 04:01.

Member

Default Update *** Follow me/welcome home pt BMW

Cum am promis, revin cu schema pt follow me home. Am facut-o dar era tarziu si nu am mai facut poze. Am facut in schimb un desen din care sper sa intelegeti cum e.

Piese necesare:

1 releu auto cu contact normal deschis (gasiti asa ceva peste tot. in alarme auto la instalati xenon s.a.m.d.)
    1 rezistenta cu valoarea cuprinsa intre 800 si 1000 ohmi.

Recomand sa cautati si o lampa de control sau un aparat de masura pentru a fii siguri ca nu gresiti firele.

Eu am facut la E46 dar este in principiu aceeasi schema la toate modelele.

Pasul 1:
    Deschideti torpedoul mic din partea stinga a soferului desurubati cele 2 suruburi si scoateti afara torpedoul mic.

Pasul 2:
    In spatele torpedoului mic in partea stinga, veti vedea un manunchi gros de fire. Taiati banda care le tine manunchi pentru a putea sa cautati firele mai usor.
    Cautati in acel manunchi de fire un fir ALB de grosime medie si un fir albastru aceeasi grosime. (acelea sunt firele de la inchiderea centralizata) Motorasul primeste la inchidere curent intr-un sens si la deschidere se inverseaza polaritatea deci sunt doar 2 fire care il alimenteaza.

Pasul 3:
    Avem nevoie sa facem proba sa inchidem/deschidem masina pentru a verifica daca am gasit firele corecte asa ca ori inchidem toate usile (pentru a putea actiona butonul de inchidere) ori cu o surubelnita apasam clampusul de la yala soferului in pozitia inchis (asta pentru a putea face proba cu usa de la sofer deschisa sa avem mai mult loc) Altfel daca vreo usa este deschisa nu functioneaza butonul de inchis usile.

Pasul 4:
    Legam lampa la masa (caroseria masinii) (atentie sa faca lampa contact, a se proba lampa inainte) sau un aparat de masura, pe scala de 20v DC cu un fir legat la masa si intepam ori cu varful lampii ori cu ceva ascutit izolatia pentru a atinge firul.
    Incercam intai firul alb pentru ca este mai usor de depistat sunt doar vreo 2 sau 3 max albe si in caz ca nu e lumina buna nu vedem daca e alb simplu sau alb cu vreo dunga asa ca mai bine verificam.

Cu lampa legata intre masa si firul alb, actionam butonul de inchidere in pozitia inchis dupa care deschis. Daca lampa Se aprinde in momentul in care se inchid/deschid usile atunci este firul pe care-l cautam.

Cautam acum exact la fel firul albastru

Pasul 5:
    Dupa ce am depistat cele doua fire /albastru si alb care primesc curent cand se inchide masina ne ducem tot in torpedoul mic, dar in partea dreapta spre volan. Sus in dreapta vedem cateva fire groase care urca spre volan. Printre acele fire gasim si cateva fire subtiri, unul maro, unul alb si inca cateva.
    Selectam firul subtire alb (acela este firul de la comutatorul flash)

Avem acum asa: alb si albastru (de la inchidere) si alb subtire de la maneta de semnalizare care da comanda de flash.

Pasul 6:
    Ne apucam de treaba. Conectam bobina releului intre firele alb si albastru (cele de la inchidere)
    Conectam printr-o rezistenta cu valori cuprinse intre 800 si 1000 ohmi releul de firul alb subtire
    ATENTIE: Firul alb subtire nu primeste comanda de flash fara rezistenta , deci neaparat puneti rezistenta ! Fara rezistenta nu va merge garantat.
    Celalalt fir al releului il legam undeva la masa, eu am legat de la lampa care lumineaza pedalierul m-am legat de firul maro. Voi daca nu aveti lampa jos, cautati un minus pe undeva prin firele acelea si legati celalalt capat al releului la masa.

Pentru a face proba puneti contactul, inchideti toate usile si apasati butonul de inchidere/deschidere. Daca e totul ok, la inchidere si la deschidere veti vedea in bord becul de la faza lunga cum clipeste scurt.

Coborati din masina scoateti cheile din contact, si incuiati masina din cheie. Luminile ar trebui sa se aprinda timp de aprox 30sec si la inchidere si la deschidere.

Pe viitor o sa ma gandesc sa modific schema pt ca luminile sa se aprinda doar noaptea.

P.S. inainte sa va apucati de treaba verificati daca masina voastra are follow me home. Cu cheile scoase din contact si pozitiile stinse actionati maneta flash si vedeti daca se aprind farurile.

Pentru cei care fac aceasta "inventie" si vor sa o dezactiveze temporar pot sa impinga inainte maneta (sa activeze faza lunga) si daca acel comutator ramane pe faza lunga follow me home nu functioneaza

Va urez succes.

schema follow me home.png

Junior Member

presupun ca nu am asta la E36... o sa incerc sa vad daca am, daca nu ma oftic si-mi fac si eu )

Cel mai probabil, o sa fac un microcontroller in charge de toata masina... sa pot da enable/disable/etc la ce vreau din soft... daca vreti sa facem un proiectel d-asta, dati-mi un pm, sa primesc mail ca intru mai rar si facem un topic dedicat...

Member

Quote Originally Posted by ied3vil View Post
    presupun ca nu am asta la E36... o sa incerc sa vad daca am, daca nu ma oftic si-mi fac si eu )

Cel mai probabil, o sa fac un microcontroller in charge de toata masina... sa pot da enable/disable/etc la ce vreau din soft... daca vreti sa facem un proiectel d-asta, dati-mi un pm, sa primesc mail ca intru mai rar si facem un topic dedicat...
    la e36 nu cred ca ai si sigur nu se poate coda modulul de lumini ca sa ai. Scoate cheia din contact si da un flash, vezi daca ramane faza scurta aprinsa desi nu cred

succes

Junior Member

Quote Originally Posted by papu84 View Post
    la e36 nu cred ca ai si sigur nu se poate coda modulul de lumini ca sa ai. Scoate cheia din contact si da un flash, vezi daca ramane faza scurta aprinsa desi nu cred

succes
    incerc maine. am zis sa incerc, masina fiind din 98 :-)

Daca nu, imi fac eu un montaj... si o sa postez schema

Activ Member alin_virga's Avatar

Default intrebare

am si eu o intrebare referitoare la topic.
    Vreau sa fac si eu "modificarea", am un E46, am verificat, am dat flash, si da, am activa optiunea Follow me home..
    Intrebarea mea este, daca fac aceasta modificare, oare cand aprind luminile in interior si am farurile aprinse pe faza scurta, oare nu se da flash?
    Am vazut ca se pun diodele pe fire, dar tind sa cred ca asta o sa se intample. Astept un raspuns!

wow, vazusem mai multe topicuri si retinusem gresit, da, nu are treaba cu nici o dioda si nici cu becurile de la interior, deci cred ca merge fara probleme, cred ca o sa fac si eu niste poze cand il fac

Member

Nu are treaba nu se pun diode. Doar daca ai angel eyes poti lega 2 diode pt fiecare circuit de pozitii si cand deschizi masina sa se aprinde (fade) angel.eyes ul. P.s. Vezu ca firu ala alb de flash il.gasesti si in blocu de lumini intra acolo. Da sa nu uiti sa pui rezistenta de 7 8 900 ohmi cand il dai la masa ca fara rezistenta nu da nici un flash. Simplu releu legat bobina lui pe firu alb si.firu albastru el.primeste curent +- la deschis si -+ la inchis deci cupleaza si la inchis si la deschis. Intradevar daca esti in masina cu cheile in.contact.si.apesi butonu de inchidere o sa dea un flash dar nu cred ca e deranjant asta. :-) si daca ai un cablu inpa te pot invata sa activezi proiectoarele in loc de faza scurta. :-P daca nu te descurci suna ma 0744155806 dar da mi msg ca esti dp forum ca nu prea rsp la nr pe care nu le am in agenda. Good luck.

Am facut aseara fara probleme. E relativ simplu. Revin si cu poze mai tarziu. Acum scriu de pe telfon. O sa postez si o flmare. Merci pentru topic. Foare bun.

Member

Relativ simplu daca ai minim cunistinte de electronica :-) ma bucur ca ti merge

dap, trebuie sa ai putintele cunostinte, dar oricum dupa cum ai explicat tu in tutorial se poate face.

Eu am dat jos torpedoul mic, cel din stanga, am scos becul care era lumineaza la picioare si l-am bagat inauntru pentru a avea lumina (am facut operatiunea pe intuneric), am gasit in partea din stanga manunchiul gros de fire, am rupt izolatia din fabrica si am gasit firele cele doua.. unul alb si unul albastru cum a zis si papu84 in tutorial. Prima data am taiat un fir gresit, care era mai gros, fiind tot albastru

=== Mi-am improvizat un "tester" dintr-un bec normal de 12V care l-am legat cu un fir la MASA si celalalt fir l-am legat la cele doua fire (alb si albastru) pe rand pentru a vedea daca nu am gresit. Am tinut atins cu al doilea fir de la bec pe firul alb si cand s-a incuiat masina s-a aprins becul, si apoi am repetat operatiunea si pentru firul albastru. Poza cu firele fire inchidere 2012-11-16 17.07.30.jpg
    === Apoi am taiat si izolatia de la manunchiul de fire care merge spre volan fir MINUS si fir comanda FLASH 2012-11-16 17.08.51.jpg
    In acel manunchi de fire sunt mai multe fire maro, (toate sunt de masa), mi-am luat unul la nimereala. Si firul alb, (un fir alb simplu, fara nici o inseratie de alta culoare). Poza cu firele fire minus si flash 2012-11-16 18.16.54.jpg
    === Mai departe am luat un releu de 12V si 30A, (poate fi si mai mic de 30 de amperi) cu tot cu soclu cu fire releu 2012-11-16 17.30.07.jpg si o rezistenta de 900 ohmi rezistenta 900 ohmi 2012-11-16 18.01.44.jpg

La terminalele 85 si 86 ale releului am legat firele de la inchidere: cel alb si respectiv cel albastru
    La terminalul 85 am legat in serie o rezistenta de 900 ohmi cu firul ALB de la manunchiul gros care merge la volan
    La terminalul 30 am pus firul maro care este tot din manunchiul gros care merge la volan.

Deci am folosit acelasi principiu ca protagonistul topicului si a functionat. Eu am vrut sa scriu pasii facuti de mine in speranta ca va vrea sa mai faca cineva si nu a inteles ceva de la papu84 si intelege mai bine din ce am scris eu. Mult succes pentru cei care vor sa faca si ei

Am pus si filmarea

http://youtu.be/6UM6MYfVBNk

Member

Vezi ca firu alb intra in blocu de lumini poti sa te legi si de acolo. Firu de flash ma refer:-) ms pt poze super ca ai postat si poze si filmare. P.s. Daca vrei sa zicem odata sa nu se aprinda farurile cand dai flash cobori din masina si lasi maneta pe faza lunga. Cand vei inchide nu se va mai activa follow me.

Junior Member

Daca nu am postat aici asta nu inseamna ca nu ma pricep.Poate abordarea mea a fost umpic mai agresiva dar nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
    In legatura cu experienta mea nu pot decat sa fac paste la cateva postar dei pe bmw coding forum.Pe cine intereseaza se va uita
    Inca odata imi cer scuze daca abordarea a fost agresiva

http://www.bmwcoding.com/showthread.....-Help-please-!

http://www.bmwcoding.com/showthread....-E65-DME-KOMBI

http://www.bmwcoding.com/showthread....3314#post33314

Quote Originally Posted by secagold View Post
    Daca nu am postat aici asta nu inseamna ca nu ma pricep.Poate abordarea mea a fost umpic mai agresiva dar nu am vrut sa jignesc pe nimeni.
    In legatura cu experienta mea nu pot decat sa fac paste la cateva postar dei pe bmw coding forum.Pe cine intereseaza se va uita
    Inca odata imi cer scuze daca abordarea a fost agresiva

http://www.bmwcoding.com/showthread.....-Help-please-!

http://www.bmwcoding.com/showthread....-E65-DME-KOMBI

http://www.bmwcoding.com/showthread....3314#post33314

e ok... dar totusi din ce am citit eu in mare acolo nu ajuta foarte mult cu ideea topicului. Oricum, apreciem ca ti-ai dat silinta
    =============
    Q: De ce prefera femeile barbatii cu BMW?
    A: Se gandesc la initiale: "Be My Wife"
    =============

Junior Member

Default salut

am incercat si eu sa activez follow me home dar cand am ajuns la pasul cu firele si lampa m-am blocat pt ca nu se aprindea becul cand actionam butonul de inchidere centralizata...

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)