Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Pareri despre instalatie GPL !

Quote Originally Posted by r4ulik View Post
    Presimt un topic incins, oricum si eu sunt de parere ca merita gpl, e clar ca iesi mai ieftin, dar depinde cat circuli!
    Eu fac aprox. 3500km pe an, deci la mine nu s-ar renta

Ciao, Raul.
    salut ! eu am masina de 2 luni si ceva si am facut 6000 km. pana in toamna o sa mai fac vreo 6000. la mine chiar renteaza gpl-ul. salutare !
    Cine invata de la altul e un hot cinstit

Polemica asta cu GPL pe BMW a fost dezbatuta intens pe e46fanatics.com, sunt curios de cei care raspund in stilul unei gandiri romanesti.. ce parere avezi de zecile de mii de posesori de Cayene, Panamera, X-uri, Q-uri, S-uri din UK ce au adoptat varianta GPL. Toate zecile astea de mii sunt cocalari? Sunt prafeti care nu au bani de masina, sau pur si simplu este vorba o eficientizare de cost din prisma unei tehnologii care a evoluat foarte mult in ceea ce priveste instalatiile GPL si care nu mai au nici o legatura cu ce era pe vremuri !?

In ultimele doua zile am facut research pe forumurile de afara si oamenii sunt extrem de multumiti vis a vis de starea componentelor care prezinta o uzura mai mica decat in cazul benzinei chiar. Plus de asta, sunt multi care si-au pus chiar turbo pe masini dupa ce au pus gaz.

Un alt exemplu - AC SCHNITZER - GP 3.10

cred k ar trebui sa lasam prejudecatile deoparte.
    E46 325 Ci 2001 - Inox Double exhaust;
    Ducati 748 - Racing use
    Ducati 749 - Street use

Quote Originally Posted by Sinner- View Post
    Polemica asta cu GPL pe BMW a fost dezbatuta intens pe e46fanatics.com, sunt curios de cei care raspund in stilul unei gandiri romanesti.. ce parere avezi de zecile de mii de posesori de Cayene, Panamera, X-uri, Q-uri, S-uri din UK ce au adoptat varianta GPL. Toate zecile astea de mii sunt cocalari? Sunt prafeti care nu au bani de masina, sau pur si simplu este vorba o eficientizare de cost din prisma unei tehnologii care a evoluat foarte mult in ceea ce priveste instalatiile GPL si care nu mai au nici o legatura cu ce era pe vremuri !?

In ultimele doua zile am facut research pe forumurile de afara si oamenii sunt extrem de multumiti vis a vis de starea componentelor care prezinta o uzura mai mica decat in cazul benzinei chiar. Plus de asta, sunt multi care si-au pus chiar turbo pe masini dupa ce au pus gaz.

cred k ar trebui sa lasam prejudecatile deoparte.

referitor la ce ai zis tu cei care-si pun gpl pe X-uri etc isi pun in UK nu in Romania...nu compara tu tara noastra cu UK...in primul rand ei au alta tehnologie ei au alte salarii fata de noi.....vb lui cefi daca nu-ti permiti o masina asa cum este renunta la ea si cumpara-ti alta...nici eu nu sunt d-acord cu GPL pe masina prefer sa-mi consume 6-7l/100km de motorina in oras decat sa-mi pun gpl

iti dai cu stangu' in dreptu' cu afirmatii pe care apoi ti le combati singur.
    Pai daca au salarii mai mari decat noi de ce isi pun GPL amice? Daca au bani ar trebui sa nu le pese nu?

Despre ce tehnologie vorbesti? Cred ca nu ai habar de subiectul in cauza, in romania nu se instaleaza GPL de acum 15 ani prietene, au venit si la noi sistemele secventiale si unii dintre cei mai buni producatori de astfel de sisteme GPL sunt BCR - mai documentati-va inainte sa cartiti.

Ia-ti tu dizal cu 7% SH si apoi sa porti grija unui diesel de car enu stii cum s-a avut grija de el iniante, orice diesel necesita o atentie mai mare la exploatare in sensul intretinerii si intretinerea pentur un diesel este mai scumpa decat un benzinar, mai ales daca incep sa cada piese importante gen.. turbo, pompe si etc.

Sa iti mai spun un secret.. GPL-ul are cifra octanica mai mare decat benzina iar sistemele noi pe gaz au un management performant al aprinderii, intarzie aprinderea in functie de amestec oricat este necesar. Puterea unui motor alimentat cu gaz NU mai scade cum era inainte.

Gazul a evoluat, snobismul este vesnic.
    E46 325 Ci 2001 - Inox Double exhaust;
    Ducati 748 - Racing use
    Ducati 749 - Street use

slaut ! oare de ce au nemtii 5200 statii GPL, ca nu au bani de benzina pentru masinile lor? sau ca vor sa polueze mai putin si sa cheltuie si mai putin? noi, nu ! batman, batman !
    tatal unui cunoscut de-al meu si-a comandat nu stiu ce ford GT in germania. l-au sunat baietii de acolo ca a venit masina dar nu poate sa vina sa o ia ca mai dureaza cateva zile pana ii monteaza instalatia GPL. asta cand a auzit de gaz pe masina lui a innebunit si le-a spus sa nu cumva sa puna asa ceva pe masina lui ca nu o mai ia. oamenii au incercat sa-i explice cum stau lucrurile dar nu au avut cui. in fine, i-au zis ca ei nu au vandut vreun ford sau hummer fara sa ii monteze instalatie GPl si asta pentru ca poate nu mai vandusera vreuna in romania. asa ca eu tot pe gaz o sa raman desi nu mai am masina momentan. instalatia care o aveam pe 325 o sa o iau si probabil va ajunge pe un 525 sau 530. eeeee ? cum ar fi sa ai 200 de cai si sa consume 15-16 l de gaz cam 8 de benzina sa zicem ? ar fi mai bine decat 6-7 de motorina, aia care zice colegul, desi nu crede nimeni ca ii ia atata decat daca merge duminica si noaptea cu masina. sa nu mai vorbim cat de curat ramane uleiul din motor cand merge pe gaz. bafta si sa se-nvarta roata indiferent cu ce combustibil mergem !
    Cine invata de la altul e un hot cinstit

E cu dus si intors totul....parerea mea mai e ca cei de dincolo isi pun si pt ca gpl-ul lor nu cred ca e ca al noastru de pe aici.....gen benzinariile. Degeaba exista dincolo ONV spre ex,aici la fel....dar calitatea pariu ca difera +/- tot difera

"lasa bai...mai umpic de apa...mai umpic de aditiv, de aia de aia de aia si mere treaba ce dreacu".....cam asa se merge la noi. Vb aia....daca ceva a iesit bine inseamna ca ai gresit undeva
    Cine fura azi un ou...maine il face omleta :

BANAT

sal baietii. sint nou pe forum, am un bmw 318 ti compact cu 140 cai si sint foarte multumit cu ea. probleme nu am , si sint fac bmw ma bucur ca am reusit sa ma inscriu pe forum ca sa pot vb cu romanii , ma intereseaza orice discutie.

Default no gpl decat daca e pus din fabrica....

1. instatlatiile gpl montate de fabrica au parametrii motor setati pt asa ceva , au anumite garnituri pt asa ceva, au anumite piese pt asa ceva...
    2. are dreptate cefi...daca nu iti permiti o masina asa cum este de ce o cumperi....a uitasem suntem in romania...basinile ne iau de nas... sincer eu chiar am un vecin care a vandut un teren de 100 de mii de euro sia luat x5...si sta cu chirie...nu mai zic k il tine in fata blocului k de e scumpa benzina...
    3. instalatiile gpl montate aftermarket chiar daca au un calculator separat credetima va spun din experienta ca se vor strica urmatoarele piese foarte foarte des....: 1. regulator relanti, 2. garnituri motor (in special clapeta de acceleratia si cele de la injectoare nu stiu cum se cheama)....plus multe si multe alte piese...a si sa nu uitam ca la un logan am schimbat pompa de benzina de 3 4 ori intrun an deoarece ea nu mai functioneaza si se blocheaza...daca vreti pot sa continui....

REPET:
    DACA ESTE PUS DIN FABRICA DA NICI O PROBLEMA CU GPL....DACA NU ...ASTEPTATIVA LA INVESTITITII ULTERIOARE

si plus de asta ...nu vreau sa jignesc pe nimeni dar in afara nu am vazut nici un bmw pe gaz....si plus de asta nu mai comparati restul lumii cu romania...in afara e in afara....acolo nu gasesti apa in combustibil....aer in gaz...etc...
    a uitasem si la o alfa romeo 156 sau dus injectoarele din cazua gazului...mai documentativa in legatura cu instatalatiile de la noi si porma vorbiti.... o instatlatie de gaz buna din germania cu tot cu alt calculator pt masina (nu alt calc complementar cum e la noi) costa undeva la 3 mii euro....

BANAT

sincer nici eu nu mas complica cu gaz pt ca am vazut multi care si-au pus pe gas si dupa citeva luni max un an, ai vezi ca-si vinde masina cu tot cu gpl .

Quote Originally Posted by Sinner- View Post
    iti dai cu stangu' in dreptu' cu afirmatii pe care apoi ti le combati singur.
    Pai daca au salarii mai mari decat noi de ce isi pun GPL amice? Daca au bani ar trebui sa nu le pese nu?

Despre ce tehnologie vorbesti? Cred ca nu ai habar de subiectul in cauza, in romania nu se instaleaza GPL de acum 15 ani prietene, au venit si la noi sistemele secventiale si unii dintre cei mai buni producatori de astfel de sisteme GPL sunt BCR - mai documentati-va inainte sa cartiti.

Ia-ti tu dizal cu 7% SH si apoi sa porti grija unui diesel de car enu stii cum s-a avut grija de el iniante, orice diesel necesita o atentie mai mare la exploatare in sensul intretinerii si intretinerea pentur un diesel este mai scumpa decat un benzinar, mai ales daca incep sa cada piese importante gen.. turbo, pompe si etc.

Sa iti mai spun un secret.. GPL-ul are cifra octanica mai mare decat benzina iar sistemele noi pe gaz au un management performant al aprinderii, intarzie aprinderea in functie de amestec oricat este necesar. Puterea unui motor alimentat cu gaz NU mai scade cum era inainte.

Gazul a evoluat, snobismul este vesnic.
    hai sa-ti spun o chestie pe care tu nu o realizezi in majoritatea tarilor din Europa se vorbeste de protejarea mediului si din cauza asta isi pun ei GPL pe masini sa nu polueze d-asta s-au fabricat si masini electrice la noi e altfel noi nu stim sa protejam mediul dau la pariu ca si tu ca majoritatea romaniilor mananci seminte si scuipi cojile pe jos in loc sa le arunci la cos nu cred ca in afara vezi asa ceva...si-mi zici mie ca am evoluat cu tehnologia cred ca dupa tine un logan este cel putin de talia mercedes-ului iar duster-ul este un X6 mai dotat trezeste-te la realitate suntem in romania nu in Germania nu in UK...si da prefer sa-mi consume diesel-ul meu 7% in oras decat sa-mi pun gaz pe el asa cum este masina mea mi-o permit din banii mei nu ca altii care au masini de sute de mii de euro pe banii parintiilor...asta e ultima mea replica pe care ti-o dau n-am chef sa ma cert cu unul ca tine...bafta

dark esti pe forum....mai usor...nu uita ca si tu mananci seminte.... ) si scupi pe jos...eu zic sa terminam cu atacurile la persoana... e pur si simplu un thread....ne spunem fiecare PAREREA DESPRE INSTALATIILE GPL si atat...nu despre membrii...pe urma fiecare face c vrea...cine vrea sa isi puna isi pune cine nu nu....

BANAT

daca ar fi asa de rentabil si eficient sa-ti pui gas adica gpl , atunci si-ar pune toti. dar vad ca din suta la suta din populatie asi pun doar max 20 la suta. din care 10 la suta asi vind masinile dupa max un an. deci e foarte rentabil si eficient. dar fratilor bagativa si petrol sau ulei cum fac unii, ca eu nu am ce pierde. masina noua din fabrica cu gpl care costa mii de euro, aia e alta mincare de peste. dar nu sa-mi instalez eu gpl sa bag ditamai rezervoru de gaz in portbagaj ca sa-mi ramina un pic de loc, si daca mai bag si un tub de bas, ami vine sa rid nu mai ramine loc de bagat ceva in portbagaj. dupa cum vad noi romanii sintem obsedati de consum. daca stai cu o masina la vinzare si mai vine un client doi trei sa intrebe, primul lucru ce intreaba cit consuma. 3 litri frate. ca doara noi zice ca consuma 10 litri ca asa nu mil ia nimeni

Quote Originally Posted by franz34sm View Post
    daca ar fi asa de rentabil si eficient sa-ti pui gas adica gpl , atunci si-ar pune toti. dar vad ca din suta la suta din populatie asi pun doar max 20 la suta. din care 10 la suta asi vind masinile dupa max un an. deci e foarte rentabil si eficient. dar fratilor bagativa si petrol sau ulei cum fac unii, ca eu nu am ce pierde. masina noua din fabrica cu gpl care costa mii de euro, aia e alta mincare de peste. dar nu sa-mi instalez eu gpl sa bag ditamai rezervoru de gaz in portbagaj ca sa-mi ramina un pic de loc, si daca mai bag si un tub de bas, ami vine sa rid nu mai ramine loc de bagat ceva in portbagaj. dupa cum vad noi romanii sintem obsedati de consum. daca stai cu o masina la vinzare si mai vine un client doi trei sa intrebe, primul lucru ce intreaba cit consuma. 3 litri frate. ca doara noi zice ca consuma 10 litri ca asa nu mil ia nimeni
    Adevarata treaba cu litri la fel si cu "accept orice test si mai scad 100 euro daca se gasesc defectiuni". Astea doua lucreaza in subconstientu nostru.....acum pe bune nu cred ca vine cineva cu laptopu si ingineru si o cauta sub coada sa vada ca daca ar fi asa ar scade vanzarile cu x%....nu?
    Cine fura azi un ou...maine il face omleta :

BANAT

corect

Quote Originally Posted by DARK_ANGEL03 View Post
    referitor la ce ai zis tu cei care-si pun gpl pe X-uri etc isi pun in UK nu in Romania...nu compara tu tara noastra cu UK...in primul rand ei au alta tehnologie ei au alte salarii fata de noi.....vb lui cefi daca nu-ti permiti o masina asa cum este renunta la ea si cumpara-ti alta...nici eu nu sunt d-acord cu GPL pe masina prefer sa-mi consume 6-7l/100km de motorina in oras decat sa-mi pun gpl
    daca esti adeptul motorinei , oricum nu-ti poti pune GPL

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)