Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: DIY- Simulare plasa scaun rupta pentru cei cu airbagul aprins toate modelele bmw

Junior Member

Salut. Am si eu problema aceasta cu martorii aceia rosii de centura si de airbag aprinsi in bord la E60 din 2005. Pe tester mi-a spus cum ca un anume modul BSM sau ceva de genul, care se afla in stalpul usii dreapta, care funcționează prin fibra, ar fi defect. Stie cineva ceva in legătură cu cazul asta? Oare merge rezolvata problema prin acea dioda+rezistenta si apoi reset din tester?

PHP Ninja Spilner's Avatar

Eu pe masina am un "bypass home made" dinasta
    dar cu 2 rezistente de 100 ohm...si o dioda de 1n4001... si martorul aprins..inca nu am avut timp sa ma duc sa il resetez

1.oare daca il las asa e ok pt. pasager...sare airbagul ? (
    L-am facut dupa filmuletul de pe youtube ! ce parere aveti ? stie omul ce face ?
    https://www.youtube.com/watch?v=x2UqGJ_LK3Y
    Mersi

Bimmer ! dezsoszabi's Avatar

Quote Originally Posted by Spilner View Post
    dar cu 2 rezistente de 100 ohm...si o dioda de 1n4001... si martorul aprins..inca nu am avut timp sa ma duc sa il resetez

L-am facut dupa filmuletul de pe youtube ! ce parere aveti ? stie omul ce face ?
    Mersi
    E bun, sare !
    “Anyone who stops learning is old, whether at twenty or eighty. Anyone who keeps learning stays young.”
    “Whether you think you can, or you think you can't--you're right.”
    “Don't find fault, find a remedy; anybody can complain”
    Henry Ford

PHP Ninja Spilner's Avatar

Quote Originally Posted by dezsoszabi View Post
    E bun, sare !

Junior Member

Quote Originally Posted by Spilner View Post

Mersi
    NU sare, ATENTIE, si eu am facut schema de acolo si inca cateva asemanatoare de pe net, si la diagnoza imi zice "Passager seat NOT OCUPIED"adica nu sare airbagul pasagerului, si am inceput sa experimentez singur si am ajuns la aceasi poza care am gasito astazi in acest topic din al doilea post UPDATE, doar ca eu prin teste am pus o rezistenta de 22k nu de 32k, am aflat asta masurand plasa pasagerului observand ca atunci cand este cineva in scaun de la ~ajungea la 15-18kohm iar problema era dioda plasei ca asa se pare ca sunt facute care avea o cadere cam mare de 1.9V pe ea, cea ce trebuia sa fie de maxim 0.6V, am pus dioda in paralel cu plasa si imi functiona corect detectia plasei, dar de teama ca se poate defecta plasa de tot am preferat sa fac montajul din dioda si rezistenta in paralel si sa renunt definitiv la plasa, ca si asa in caz de accident in care iti sare airbagurile, ori ca sare 2 sau sare 8 tot la fel o faci sau dauna totalal dar cred ca viata pasagerului este la fel de importanta sau chiar mai importanta pentru multi dintre noi......stiti voi la ce ma refer...!

Member radduu's Avatar

Pentru cei ca mine care habar nu au cu electronica, nu va puteti face pomana si sa imi vindeti o "chestie" dasta care sa functioneze?

Member

Pana la urma la e46,se pune dioda 4007 si reIstenta de 22k in paralel,da?

Member

Quote Originally Posted by radduu View Post
    Pentru cei ca mine care habar nu au cu electronica, nu va puteti face pomana si sa imi vindeti o "chestie" dasta care sa functioneze?
    Vino la mangalia si ti-o scot direct din soft fara bypass :D

Junior Member

Quote Originally Posted by papu84 View Post
    32k trebuie schema de la update
    si ptr e 60?

Junior Member

Default E87 2005, aceeasi problema

Salut! Am si eu aceeasi problema pe un E87. Imi apar aprinsi martorul pentru centura si cel pentru airbag in bord. Se poate aplica aceeasi solutie, cea cu dioda si rezistenta de 32k? A incercat cineva? Multumesc anticipat!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread