Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: DIY- Simulare plasa scaun rupta pentru cei cu airbagul aprins toate modelele bmw

Member

Wink DIY- Simulare plasa scaun rupta pentru cei cu airbagul aprins toate modelele bmw

Din cate stiu, majoritatea bmw-urilor E46 si E60 au aceasta problema. Se aprinde becul de la airbag iar pe tester apare Passager Seat Mat.

Aceasta este plasa de pe scaunul pasager care se intrerupe si atunci apare aceasta eroare. Sunt 2 variante, 1 ar fii inlocuirea ei, 2 pacalirea modulului airbag pentru a simula ca plasa este ok.

voi atasa mai jos o poza, este facuta de mine, dar este in engleza, nu cred ca e problema si va descurcati.

Pe scurt, ridicati cat mai sus scaunul pasager, intrati pe usa din spate si va uitati sub scaun. Daca aveti modulul pe care scrie SBE este mai simplu, daca aveti mufa cu 3 fire, este un pic mai greu. La dodelele mai noi cele cu cheie cartela modulul SBE este ascuns sub scaun si este un pic mai complicat (dureaza mai mult) la modelel la care gasiti sub scaun modulul SBE (cel din poza) este cel mai simplu.

Rotiti modulul sbe pina cand acesta se desprinde de scaun. scoateti din el mufa cu fir albastru si alb care pleaca spre scaunul pasager.
    Cu un cleste taiati firele care ies din scaun si se duc in mufa. Veti obtine o mufa cu 2 fire (albasru si alb)
    Lipiti o dioda si o rezistenta de 200 ohmi cum vedeti in poza. Puneti mufa la loc in modul. La e46 facelift se stinge singur becul, la E46 vechi trebuie tester. La e60 din cate stiu trebuie tester.

La E60 fie aveti modul SBE ca mai sus, fie cand va bagati sub scaun vedeti decat o mufa cu un fir gri care pleaca spre scaun. Scoateti mufa cu firul gri si urmariti firul. Desfaceti pielea din cleme si urmariti firul. Veti gasi un modul din silicon transparent din care iese o panglica cu 4 fire (o panglica plasticata)

Taiati acea panglica si scoateti mufa de la modul ca sa puteti lua modulul acasa.

Cu un cutter taiati siliconul in asa fel incat sa puteti lipi rezistentele pe contactele bagate in silicon.

Lipiti cele 2 rezistente ca in poza.

Puneti modulul inapoi, mufa inapoi si resetati. Va merge.

Modelul cu rezistenta de 200 ohmi si dioda este luat de pe net si scrie ca simuleaza ca si cum ar sta cineva pe scaun. Deci in caz de accident airbagul pasager va sari

In varianta a doua aceea cu 2 rezistente de 150 este inventia mea. Am masurat o plasa fara sa stea nimeni pe scaun si are in jur de 800 ohmi. Cand se asaza cineva pe ea are in jur de 200 ohmi

Ca sa fiu sigur, am pus de 150 0hmi.
    spor la treaba.
    Attached Images Attached Images

Member

Default update *******

tin sa va spun ca am verificat zilele trecute cu un tester si e cam nasol. Schema pe care v-am prezentat-o simuleaza ca si cum nu ar fii nimeni pe scaun. Am facut niste experimente si in final am reusit sa-i dau de cap.

Am pus un update cu noua schema. Aceasta este probata, Am probat-o si pe un e46 pe un tester, cand bag mufa imi spune seat occupied, iar pe un E60 cand pun in circuit dioda si rezistenta imi sta aprins becul de la centura chiar daca am pusa centura in dreapta. trebuie neaparat sa pun si centura in stinga altfel ma atentioneaza. In concluzie si la E60 simuleaza ca este cineva pe scaun.

In concluzie cu aceasta schema airbagul va sari 100%. nu garantez pentru prima schema cea cu 2 rezistente la care o sa mai lucrez si va voi informa.

Cei care au facut-o deja o pot schimba fara un tester. Luat contactul, schimbati montajul si gata, nu va reaparea eroarea in bord
    Attached Images Attached Images

BANAT

stii cumva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta de la airbag-ul soferului la e39?ms

Member

Quote Originally Posted by cy-37 View Post
    stii cumva ce valoare trebuie sa aiba rezistenta de la airbag-ul soferului la e39?ms
    la e39 e schema de la e46

Member

Quote Originally Posted by papu84 View Post
    la e39 e schema de la e46
    scuze, nu am citit intrebarea atent. este 3 ohmi in loc de airbag sau pui mai simplu un bec de 5w de pozitie ca merge.

BANAT

multumesc

Junior Member and91_bn's Avatar

deci pana la urma, pentru e46, trebuie rezistenta de 200ohmi ca in prima schema sau 32kohmi ca in a doua schema?

Member

Quote Originally Posted by and91_bn View Post
    deci pana la urma, pentru e46, trebuie rezistenta de 200ohmi ca in prima schema sau 32kohmi ca in a doua schema?
    32k trebuie schema de la update

mersi...revin cu rezultatul

Junior Member

Default va rog mult

o schema mai simpla daca nu o poza mai clara am un e39 si ma dispera becul de la airbag (schema mai simpla ) adica sa o pot face si eu

Member

Mai simplu de asa nu cred ca se poate..

Junior Member Sile12's Avatar

Am o problema si eu poate ma ajuti te rog.Am un E39 din `97 528i. Am cumparat resistentele + dioda am facut schemele dar tot la fel face,adica se aprinde se stinge si ramane aprins. Rezistentele am luat de 150 ohm si dioada 1N4007 , trebuie tester sa sting becu? sau nam pus cumva eu alea bine...?

incearca o stergere cu testerul...daca ti-a reusit operatia, se stinge, daca nu, se va aprinde din nou

Junior Member Sile12's Avatar

Azi ma duc la tester,va tin la curent.

Senior Member

Default Salutare

Ma poate ajuta si pe mine cineva sa rezolv cu becul cu pricina. Nu ma deranjeaza foarte mult becul , ci gandul ca cine e cu mine in dreapta, in caz de accident poate pati ceva din cauza problemei stupide pe care o are masina mea. Am sunat pe la `baietii` care se ocupa de bmw-uri, dar vor 50 de euro pe o rezolvare care din cate am citit e destul de simpla. Din nefericire nu ma pricep, ma puteti ajuta careva? Eu sunt din Cluj, si as putea sa aduc masina prin imprejurimi in ideea in care reuseste cineva sa ma ajute. As vrea sa functioneze airbag-ul din dreapta, adica pasagerul sa fie in siguranta.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread