Terminati cu prostiile, NU exista ulei lifetime, asta e o inventie. Mitul ca daca schimbi uleiul cutia nu mai merge este de fapt demonstrat, gasiti pe youtube. Uleiul vechi fiind plin de reziduuri si pilitura din ambreiaje, intra mai bine si face presiune cand ambreiajele sunt cuplate, cand dai uleiul jegos jos si pui nou, ambreiajele vor patina pentru ca nu mai exista reziduurile alea. Asta e momentul cand trebuie sa faci rebuild la cutie.

Eu am schimbat uleiul intr-o 6hp19 de pe 530 benzina si cutia schimba foarte bine, chiar mai bine ca inainte, si asta la 95000km. Odata ce demontezi, pregateste portofelul, schimba solenoizii, schimba garnitura de la mechatronics. Poate scapi fara ambreiaje de refacut, schimba-i filtrul. Pune ulei BMW original, nu te zgarci la pret.

Eu am fost nevoit sa fac operatiunile astea din simplul motiv ca s-a spart heat exchangerul pe interior, si mi-a bagat apa in cutia de viteze + ulei de cutie in antigel. Am facut flush o saptamana la tot cu ATF-2 si pompa, pana s-a spalat si convertorul de cuplu, dupa am pus ulei BMW original si cutia schimba perfect, am facut asta cum ziceam la 95000km acum am 152000 km si niciun semn de probleme. Adevarat ca merg pe strazi cate 45 km pe zi in regim de autostrada, fara stat in trafic, iar masina asta a mers asa toata viata ei din 2008 pana acum.

In RO cred ca trebuie sa ii schimbi uleiul chiar mai repede decat scrie la manual, idem si pt motor.