Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76

Thread: sa schimb uleiul la cutie automata????

Member

Default cel mai concludent comentariu!

Quote Originally Posted by Priest View Post
    La orice cutie automata se schimba uleiul la 60.000. Indiferent daca este de BMW sau alta marca. Bineanteles ca odata cu schimbarea uleiului se vor schimba si filtrul si garnitura de etansare a baii. Nu exista ulei garantat pe viata. Asta este o aberatie. Spun asta, deoarece am reparat blocuri hidraulice ale unor cutii. Stim cu totii ca aceste cutii au niste filtre. Oare de ce sunt montate? Va spun eu , pentru ca sa retina span-ul ,praful, etc. Cum sa nu se schimbe aceste filtre si uleiul? Se schimba si asta se face din 60.000 km in 60.000 km, bineanteles daca vrei sa ai o cutie care sa te tina mult.Caracteristicile uleiului se schimba in timp, datorita exploatarii si mai ales datorita temperaturii. Bafta
    nimic mai adevarat!...zf-urile sunt intr-adevar mai solide decat gm-urile...dar nu neaparat altfel facute!parerea mea

Junior Member

Ok. Merci. Cine vrea sa mearga pe acest principiu (sa nu schimbe uleiul)va vedea (daca va tine masina mai mult) ca ii va pica cutia. Eu am avut 25 de masini pana acum (doar marci premium - Porsche (nou si sh), Merc (nou si sh), Bmw (sh), Audi( Sh), Volvo (nou si sh), etc. La toate cele sh schimbam uleiul la cutie. Asta o faceam ca nu stiam ce s-a intamplat inainte. Cu partea ca se schimba cu totul cutia cand se defecteaza...fals. TOATE AU ELEMENTE COMPONENTE DISPONIBILE. Dar, pe principiul unora e mai bine sa schimbi cu totul. Dar , vedeti voi, uneori se repara...cu truda nu asa. De aceea si exista forumuri sa ne ajutam reciproc (cu scheme..etc). Dar, ca sa faci asta tebuie sa fii pasionat si sa ai ceva carte. Spun asta ca am reparat cutii si blocuri de valve, am restaurat si masini. Sunt pasionat si puteam oricand sa merg la reprezentanta sa schimb cutia, dar, am preferat sa o fac singur. Culmea este ca m-a costat 3% din pretul uneia noi. Mergeti toti cei care doriti asa cu masina si sa imi spuneti si mie cum e peste 200.000 km. Bafta.

Junior Member

Ptr zbarcica: mesajul de mai sus nu este adresat tie.

Member

Quote Originally Posted by Ivan View Post
    papu84
    Tu pe langa faptul ca nu intelegi ce citesti, mai ai chef si de cearta.
    Locul asta nu este pentru asa ceva!
    1.In posturile anterioare si eu am mentionat ca fabricarea cutiilor de viteze pentru SUA se face diferit fata de cele din Europa, dar dupa cum am spus tu citesti fara sa intelegi ce.
    2. Nu cred ca ai vazut scris pe undeva de mine ca la reprezentanta BMW se repara cutiile de viteza automate.
    Concluzia:
    Daca ai chef de cearta cauta alt loc sa o faci.
    Pun punt acestei discutii contradictorii care nu face obiectul forumului.
    Nu vreau sa ma cert cu tine dar nu informa gresit lumea.

Dupa cum spui tu, ce scrie aici http://gearboxproblems.co.uk/bmwautomaticgearboxes.aspx inseamna ca astia sunt prosti, Site-ul asta spune modelul de masina si ce cutie are pentru a putea cauta sa vezi ce kit rebuilt sa folosesti.

Dupa cum zici tu in loc de 320D - cutie 5L40E ar trebui sa scrie 320D (american version) - 5L40e (america) pentru ca dupa spusele tale sunt fabricate diferit deci si piesele de schimb sunt diferite.

Vezi tu undeva sa scrie (america version?)

Singura diferenta este ca bmw fabrica anumite modele pt zone cu aer bogat in sare si umezeala iar acele masini vin cu galeria de evacuare zincata si nu numai. Dar atat ! Cutia in interior e identica fie model de america fie model de europa.

Cauta pe realoem daca vrei codul cutiei de viteza la un bmw 320 model europa si unu america sa vezi ca e exact acelasi cod. Daca ar fii diferita doar o singura piesa din cutia de viteze ar avea alt cod !!!

O zii cat mai buna, te rog documenteaza-te!

Member

Default si inca ceva...

mai mult decat atat..cel putin pe gm-uri sta scris life-time oil...si imediat sub, este codul(indicativul) uleiului respectiv...asta probabil ca atunci cand arunci masina sa sti sa nu faci cartofi prajiti cu el......se schimba dom'le , normal ca se schimba...

BMW Óndrăgostit pe viaţă Ivan's Avatar

Deja acest topic o ia razna.
    {papu84 dupa cum am mai spus, tu nu intelegi ce citesti man! Nicaieri nu am scris ceva pentru care sa raspunzi cu: Daca ar fii diferita doar o singura piesa din cutia de viteze ar avea alt cod !!!}
    BMW nu recomanda schimbul de ulei in cutiile automate. Daca cineva doreste sa il schimbe nu are decat sa o faca. Doar pe cheltuiala lui o face. Apoi spui, ce scumpa este intretinerea acestei masini. Normal ca e scumpa daca te apuci de schimbat cauciucuri dupa ce ai rulat cu ele 5.000 km in loc de 15.000 km, daca ai schimbat uleiul la motor si celelalte consumabile la 5.000 de km. si asa mai departe. Fiecare producator recomanda pentru intretinerea masinii ce tre facut la un anumit nr. de km. Daca tu doresti sa faci aceste lucruri mai repede e problema ta, dar asta nu inseamna ca este OBLIGATORIU!!!!!!
    Daca producatorul i-mi asigura o durata de viata la aceasta cutie, fara schimbarea uleiului, de 600.000km ... de ce trebuie "lucrat" unde nu e cazul? ca unele din cutii au probleme mai repede, se intampla pentru ca nimic pe lumea asta nu este perfect. Sunt cutii de viteze care au trecut lejer de 1.000.000 km. Iar daca o cutie s-a defectat este normal sa incerci sa o repari, daca acest lucru poti sa-l faci cu bani mai putini decat achizitionarea uneia noi. Desi eu recomand varianta achizitionarii uneia nereparate SH contrar opiniilor celor care repara aceste cutii si fata de care am un respect deosebit.
    Recomand tuturor sa urmeze instructiunile date de producator daca vor sa folosesca masina in mod eficient si in deplina siguranta.

BANAT

Thumbs up

Subscriu!
    +1

Junior Member

Question

eu am un 520i cutie triptonica daca simti ceva la cutie cred ca cel mai bine te duci la mecanic o pune pe calculator si iti spune el daca tre sa schimbi uleiul sau nu dar altceva vreau sa intreb daca poate sa ma ajute cineva mi s-a aprins un bec galben in bord nu am poza pt ca acum s-a stins dar e un cerc intrerupt in partea de jos cu un triunghi in mijloc si in triunghi semnul exclamarii

Junior Member abell's Avatar

Quote Originally Posted by iubitel28 View Post
    eu am un 520i cutie triptonica daca simti ceva la cutie cred ca cel mai bine te duci la mecanic o pune pe calculator si iti spune el daca tre sa schimbi uleiul sau nu dar altceva vreau sa intreb daca poate sa ma ajute cineva mi s-a aprins un bec galben in bord nu am poza pt ca acum s-a stins dar e un cerc intrerupt in partea de jos cu un triunghi in mijloc si in triunghi semnul exclamarii
    daca martoriul e cel de aici ,asa imi da si mie ocazional Drive Control system Drive Moderately ; google

BANAT

ala e indicatorul de asc,aprins din cauza unui senzor de abs care nu-ti functioneaza.

BMW Óndrăgostit pe viaţă Ivan's Avatar

Aveti aici un link util tradus BMW TIS Manuale online de reparaţii :

http://translate.google.com/translat...shelves-trays/

Cei care-l considera util ar fi ok sa confirmati.

Junior Member

salut !

am un 530 XD Automat 2006, 130.000 KM, masina nu are abosult nici o problema, insa vroiam sa-i intreb pe cei mai experimentati, daca e nevoie sa schimb uleiul la cutie .. si daca da .. la cat ?

multumesc anticipat

Member

Default salut

din cate stiu eu uleiul si filtrul (la tine filtrul este chiar baia de ulei, cutie zf)se schimba la 80.000 km.dar sa ne intelegem vorbim de automata, da?
    schimbul regulat (latermen) al uleiului cutiei si a filtrului nu trebuie facut datorita unui simptom(suturi, etc) ci pentru prelungirea vietii cutiei automate.daca deja ai probleme, un simplu service nu ajuta cu nimic.parerea mea.iti recomand sa cumperi personal uleiul si filtrul de la bmw si sa vezi cu ochii tai cand ti-l schimba la service.in rest sanatate!

Junior Member

Quote Originally Posted by zbarcica View Post
    din cate stiu eu uleiul si filtrul (la tine filtrul este chiar baia de ulei, cutie zf)se schimba la 80.000 km.dar sa ne intelegem vorbim de automata, da?
    schimbul regulat (latermen) al uleiului cutiei si a filtrului nu trebuie facut datorita unui simptom(suturi, etc) ci pentru prelungirea vietii cutiei automate.daca deja ai probleme, un simplu service nu ajuta cu nimic.parerea mea.iti recomand sa cumperi personal uleiul si filtrul de la bmw si sa vezi cu ochii tai cand ti-l schimba la service.in rest sanatate!
    multumesc, da, e automata, si nu, nu am nici o problema... intrebam pt ca acum am luat-o si are 130.000km, si nu cred ca celalat propietar a schimbat uleiul vre-odata

Junior Member

Default Uleiul se schimba

Nu vreau sa supar pe nimeni si raspunsul e foarte intarziat, dar adevarul e ca toate cutiile automate BMW sunt fabricate de ZF, la Friederichschaffen, iar ZF spune ca uleiul se schimba, ba mai mult, are o gama de uleiuri (ZF-Lifeguard) si de filtre pentru asta. De fapt, dealerii BMW vand ulei ZF rebranduit si la un pret mai mare.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)