Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 73 of 73

Thread: sa schimb uleiul la cutie automata????

Senior Member MīŠ!☺'s Avatar

Ai ceva cu mine in mod special? Cam agresiv tonul tau.
    Am spus mai sus: CONTEAZA MULT CALITATEA ULEIULUI.
    Si am mai spus ca eu am schimbat uleiul cutiei mele. Deci nu am scris aici sa ma aflu in treaba, era clar ca m-am documentat inainte (sa schimb uleiul).
    Poate greseala mea a fost ca am spus BMW dar n-am specificat codul cutiilor la care ma refeream .. asta asa ca sa nu apara experti ca tine sa ma certe.

BMW îndrăgostit pe viaţă Ivan's Avatar

Re: MīŠ!☺
    Nu am nimic cu tine personal.
    Doar ca ai facut o "recomandare"
    La BMW se schimba la 150000km (cel putin asa e la cele vechi)
    care nu este CORECTA!!!
    Si nu cred ca e cazul sa sa stai TAP pe aici ptr. ca ti-a fost atrasa atentia sa nu duci lumea in eroare. Normal era sa-ti asumi gresala si gata.

Senior Member MīŠ!☺'s Avatar

Mai spun asta si nu ma mai bag (te vad prea hotarat si nu cred ca esti in masura sa ma contrazici, doar daca esti inginer la vreo firma de cutii de viteze sau muncesti la Bavaria si ai date sigure).
    La cutia A5S310Z nu se recomanda schimbul de ulei pentru ca este "lifetime", totusi am citit aici pe forum si nu numai cum ca lifetime la cutiile automate cum este a mea, ar insemna 150000km (asta nu stiu sigur dar daca asa am facut eu si masina inca merge am luat-o de buna). Cand am schimbat eu uleiul la 155000km +- uleiul era negru si dupa ce am facut "proba cu degetele" era clar ca trebuie inlocuit. Am un prieten caruia i-a cazut cutia la 350000km (din ce stia el uleiul nu fusese schimat niciodata).
    Cand am raspuns acestui post m-am bazat pe documentatie si experienta proprie.
    Succes

Re;MīŠ!☺
    Amice daca tu ai hotarat ca doresti sa-ti inlocuiesti uleiul in cutia de viteze e f. bine. E decizia ta si o respect.
    Dar ceea ce ai citit tu pe forum ca lifetime se inlocuieste la 150000 este o aberatie! Aceasta aberatie nu este specificata in nici un ghid oficial de intretinere!!! Ca un service o sa-ti recomande inlocuirea, este cat se poate de firesc, ca doar din asta traiesc service-urile.
    O alta chestiune, uleiul din cutia de viteze nu are cum sa-si piarda proprietatile de vascozitate (proba cu degetele de care pomenesti tu) deoarece in cutia de viteze acesta este complet etas si nu poate aparea fenomenul de condens, nu se arde deoarece temperatura de lucru este mult inferioara punctului de ardere, iar daca magnetii care strang piliturile metalice din el sunt la locul lor totul va fi OK.
    Daca uleiul tau din cutia de viteze a fost negru ... ai avut o mare problema ptr. ca e posibil sa fi fost alt tip de ulei, poate chiar ulei de motor uzat. Uleiul din cutie nu are cum sa fie NEGRU!!!
    Ai mentionat ca ai un prieten la care i-a cazut cutia de viteze la 350000 si ca nu schimbase uleiul niciodata. Acea cutie nu a cazut datorita calitatii uleiului!!! Sunt absolut sigur. Problema lui poate a fost generata eventual de o pierdere de ulei, dar de nr. prea mare de km. facuti cu el sigur nu.
    Si uite ca sa incheiem discutia intr-o nota constructiva pentru cei care mai citesc aici, da-mi te rog frumos modelul, anul, capacitatea cilindrica/CP si tipul de cutie al masinii tale sa vedem ce scrie exact la ea.
    Pentru ca am gasit ce masina ai, aici e varianta ta de cutie:
    http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=24_0969
    Uleiul folosit e ATF 2.
    Iar informatiile ptr. el le atasez in poza:
    ATF 2.JPG

Junior Member zztp's Avatar

Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Re;MīŠ!☺
    Amice daca tu ai hotarat ca doresti sa-ti inlocuiesti uleiul in cutia de viteze e f. bine. E decizia ta si o respect.
    Dar ceea ce ai citit tu pe forum ca lifetime se inlocuieste la 150000 este o aberatie! Aceasta aberatie nu este specificata in nici un ghid oficial de intretinere!!! Ca un service o sa-ti recomande inlocuirea, este cat se poate de firesc, ca doar din asta traiesc service-urile.
    O alta chestiune, uleiul din cutia de viteze nu are cum sa-si piarda proprietatile de vascozitate (proba cu degetele de care pomenesti tu) deoarece in cutia de viteze acesta este complet etas si nu poate aparea fenomenul de condens, nu se arde deoarece temperatura de lucru este mult inferioara punctului de ardere, iar daca magnetii care strang piliturile metalice din el sunt la locul lor totul va fi OK.
    Daca uleiul tau din cutia de viteze a fost negru ... ai avut o mare problema ptr. ca e posibil sa fi fost alt tip de ulei, poate chiar ulei de motor uzat. Uleiul din cutie nu are cum sa fie NEGRU!!!
    Ai mentionat ca ai un prieten la care i-a cazut cutia de viteze la 350000 si ca nu schimbase uleiul niciodata. Acea cutie nu a cazut datorita calitatii uleiului!!! Sunt absolut sigur. Problema lui poate a fost generata eventual de o pierdere de ulei, dar de nr. prea mare de km. facuti cu el sigur nu.
    Si uite ca sa incheiem discutia intr-o nota constructiva pentru cei care mai citesc aici, da-mi te rog frumos modelul, anul, capacitatea cilindrica/CP si tipul de cutie al masinii tale sa vedem ce scrie exact la ea.
    Pentru ca am gasit ce masina ai, aici e varianta ta de cutie:
    http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=24_0969
    Uleiul folosit e ATF 2.
    Iar informatiile ptr. el le atasez in poza:
    ATF 2.JPG
    Legat de uleiuri eu am o nelamurire, cei de la o reprezentanta imi spun ca uleiul din cutia de la masina mea E 36 320i fab 1997 este de tip Dexron 2, o alta reprezentanta, ca este ulei de tipul Dexron 3 de culoare neagra care o fi adevarul?

Re: zztp

Nu ne-ai spus ce tip de cutie de viteze ai? modelul tau e echipat cu 3 variante de cutii automate ZF, GM si Jatco. Nu ai reusit sa te uiti pe cutia de viteze ce varianta este?
    Atasez ca sa intelegi mai bine o poza la variantele de cutii ce pot fi pe masina ta:
    Capture.JPG
    Attached Images Attached Images

Re: zztp

Nu ne-ai spus ce tip de cutie de viteze ai? modelul tau e echipat cu 3 variante de cutii automate ZF, GM si Jatco. Nu ai reusit sa te uiti pe cutia de viteze ce varianta este?
    Atasez ca sa intelegi mai bine o poza la variantele de cutii ce pot fi pe masina ta:
    Capture.JPG
    Cutia este ZF 5HP-18 tablita verde, cei de la reprezentanta din Ungaria, au zis ca tablita de culoare verde indica ca are un ulei Lifetime, si nu necesita schimbare, daca tablita cu indicativul cutie ZF 5HP-18 ar fi de culoare neagra, ulei trebuie schimbat si folosit un ulei Dexron 3 negru. In reprezentanta din Oradea mi s-a spus ca trebuie schimbat uleiul cu unul de tip Dexron 2 sau ATF 2
    Azi am mai cerut o oferta pt schimb de la un atelier care se ocupa numai de cutii automate, mi-au cerut doar codul vin, sunt curios ce tip de ulei vor recomanda.

Da, cei din Ungaria au dreptate. Uleiul tau nu necesita inlocuire. Dar:
    -daca cutia de viteze schimba corect nu-ti recomand sa te legi la cap,
    -daca functionarea ei te nemultumeste cat de putin atunci primul lucru se verifica nivelul uleiului, iar daca acesta e scazut obligatoriu se verifica unde sunt scurgeri (de obicei la radiatorul ptr. racire) deoarece trebuie rezolvate si numai dupa reglarea nivelului sau inlocuire.
    Daca doresti sa-l inlocuiesti totusi:
    Capture.JPG
    Daca doresti sa-l inlocuiesti complect aici ai cantitatea si procedura de inlocuire:
    Capture.JPG
    Si asta e pentru ilocuirea a doar ceea ce se scurge:
    Capture.JPG

Da, cei din Ungaria au dreptate. Uleiul tau nu necesita inlocuire. Dar:
    -daca functionarea ei te nemultumeste cat de putin atunci primul lucru se verifica nivelul uleiului, iar daca acesta e scazut obligatoriu se verifica unde sunt scurgeri deoarece trebuie rezolvate si numai dupa reglarea nivelului sau inlocuire.
    Daca doresti sa-l inlocuiesti totusi:
    Capture.JPG
    Daca doresti sa-l inlocuiesti aici ai cantitatea si procedura de inlocuire:
    Capture.JPG
    Si asta e pentru reglarea nivelului:
    Capture.JPG
    Multumesc pt informatii
    Cutia schimba perfect, nu are probleme, nivelul uleiului a fost verificat in 2016 dupa spusele fostului propietar si complectat, dar nu stie cu ce tip de ulei, a fost urcata pe elevator lasata pana dimineata cand a fost verificat nivelul si complectat.
    Doresc sa fac schimbul in ideea de a nu avea probleme in viitor cu cutia, dar probabil o sa renunt la schimb.

Junior Member

Eu am schimbat uleiul in momentul când se tura in gol ai sa aprins martorul roata dințata acuma merge super bine

Default 318i E 90 cutie automa

Am cumparat al doilea BMW un 318i E cutie automata fab.2007, mai am in batatura un 320i vanos cutie automata fab 1997.
    318i-le fata de 320i-ul nu mai are pe cutia automata modulul sport,modulul de iarna.
    Ca paralela intre cele doua modele 318-le pare mai instabil pe viraje, si mai brutal la plecarea de pe loc, masina are 110 000 km, uleiul a fost schimbat la 60000km, ma gandesc ca ar trebui schimbat din nou.

Default E 90 6 Hp 19

Doresc sa schimb uleiul din cutia automata 6Hp19 E 90 318i, ce cantitate de ulei intra, mentionez ca nu se va putea inlocui tot uleiul din lipsa unei pompe.

Junior Member

[QUOTE=Ivan;173290]Da, cei din Ungaria au dreptate. Uleiul tau nu necesita inlocuire. Dar:
    -daca functionarea ei te nemultumeste cat de putin atunci primul lucru se verifica nivelul uleiului, iar daca acesta e scazut obligatoriu se verifica unde sunt scurgeri (de obicei la radiatorul ptr. racire) deoarece trebuie rezolvate si numai dupa reglarea

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)