Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: My bmw

Senior Member DARK_ANGEL03's Avatar

Gata am revenit cu vesti proaspete....dupa ce am fost la magician cu ea...surpriza ce mi-a descoperit....de vina era garnitura de chiuloasa si faptul ca nu a fost stransa bine chiuloasa sufla si facea compresie...astazi mi-am planat(rectificat)chiuloasa mi-a pus garnitura si mi-a strans-o cu cheie dinamometrica nu o data ci de 3 ori).....maine imi monteaza si celelalte componente pe ea si sper sa fie totul bine......costurile au fost destul de ridicate si anume
    -10 prezoane care strang chiuloasa(se gasesc numai in reprezentanta BMW) costul lor 210 lei
    -planarea chiuloasei tot la reprezentanta BMW 300lei
    -ulei BMW 4 litri 120 lei
    -antigel 2 litri(ca mai am inca 3)-40lei
    -manopera 200lei.....sper sa nu mai am probleme daca nu o sa-mi cumpar alta chiuloasa si termin balciu....atasez cateva poze cu motorul inainte sa fie demontat si dupa ce a fost demontat.....revin maine cu concluzia finala
    Attached Images Attached Images

Moderator

Nu cred ca prezoanele alea se gasesc doar la reprezentanta.
    Daca le gasesti pe realoem si au cod,se gasesc intr-o gramada de magazine de piese.

Quote Originally Posted by cefi View Post
    Daca le gasesti pe realoem si au cod,se gasesc intr-o gramada de magazine de piese.
    sincer nu m-am uitat pe realoem dar am cautat la cateva magazine mai mari de piese si nu aduceau asa ceva am fost la reprezentanta si le-am luat d-acolo dar mi le-au adus dupa 2 ore ca nu le aveau in stoc....oricum eu nu prea sunt zgarcit in privinta baniilor cand vine vb despre nevasta si masina eu doar sper sa numai faca compresie sa arunc din nou cu bani ptr o chiuloasa si asta la mana a doua ca de una noua chiar nu pot sa ma ating

Senior Member Lau_BMW's Avatar

Quote Originally Posted by cefi View Post
    eu mi-am cumparat prezoanele de la un magazin de piese auto.....dar mi-au venit pe original

Quote Originally Posted by Lau_BMW View Post
    eu mi-am cumparat prezoanele de la un magazin de piese auto.....dar mi-au venit pe original
    si tu ai avut probleme cu chiuloasa??

Senior Member EVO325i's Avatar

Default :))))

Quote Originally Posted by DARK_ANGEL03 View Post
    a fost tare faza cu datu baniilor pe masina si pe nevasta) respect..sa auzim numai de bine, te salut

nu......la mine din cauza unui cot imbatranit si fisurat de la returul de racire am ramas fara apa si m-i s-a prajit si garnitura de chiuloasa. mi-am schimbat toate garniturile posibile atunci : racire, admisie si evacuare + radiator apa, pompa de apa, vasc si termostat + rectificat chiuloasa.....si m-a costat in jur de 2800 de lei.

Quote Originally Posted by 65RPM View Post
    Sa stapanesti sanatos E36-le.Ca si observatie, cand ai ceva timp liber fa o curatenie in compartimentul motor ca e jale mare ce e acolo.In rest, iti doresc sa ai parte doar de OEM style si in timp sa urci pe el cele necesare, pentru a fi demn de sigla fata ce o are!Numa bene!
    Da stiu ca trebuie sa curat motorul dar nu prea am avut timp altceva in afara de munca reparatie la masina si nevasta nu am mai stiut akm o sa ma ocup si de masina sa o curat si sa vad cum fac sa vopsesc si capacele pe la motor.....iti urez si tie numai bine

Quote Originally Posted by EVO325i View Post
    a fost tare faza cu datu baniilor pe masina si pe nevasta) respect..sa auzim numai de bine, te salut
    pai asta e adevarul masina cere bani nevasta cere bani si prin buzunarul meu sufla vantul....te felicit ca nu esti in situatia mea))

nu......la mine din cauza unui cot imbatranit si fisurat de la returul de racire am ramas fara apa si m-i s-a prajit si garnitura de chiuloasa. mi-am schimbat toate garniturile posibile atunci : racire, admisie si evacuare + radiator apa, pompa de apa, vasc si termostat + rectificat chiuloasa.....si m-a costat in jur de 2800 de lei.
    oho e bine ca ai pus-o la punct sa stii ca ma bucur ca nu sunt singurul care investeste o carutza de bani in bmw:D....felicitari si sa ai parte in continuare de ea

Quote Originally Posted by 65RPM View Post
    Pasiunea fata de marca BMW asta inseamna.....a investi.Bineinteles rezultatele vor fi intotdeauna pe masura.
    asta asa e dar faza e ca oricat ai investi tot mai apare ceva nou si trebuie sa cumperi...concluzia e ca trebuie sa ai buget nelimitat)

asta asa e dar faza e ca oricat ai investi tot mai apare ceva nou si trebuie sa cumperi...concluzia e ca trebuie sa ai buget nelimitat)
    in motor nu a mai fost nevoie sa investesc bani...merge ceas....iar de 1 an jumate nu am mai bagat nici 1 leu in masina inafara de revizii.... am fost saptamana trecuta la o constatare si trebuie sa schimb un cap de bara si o bieleta de directie doar!

in motor nu a mai fost nevoie sa investesc bani...merge ceas....iar de 1 an jumate nu am mai bagat nici 1 leu in masina inafara de revizii.... am fost saptamana trecuta la o constatare si trebuie sa schimb un cap de bara si o bieleta de directie doar!
    si la mine merge ceas motorul mai ales ca motorul e nou nu este al ei iar cand am dat jos chiuloasa s-a uitat mecanicul la motor si i-a placut...pistoanele nu au jok nu curge ulei cred ca mai mult de 4 ani nu are motorul si o sa explic imediat de ce cred ca nu are mai mult de 4 ani....eu mai am de schimbat radiatorul ca asta e deformat o sa postez niste poze cu el cred ca maine si s-o pun pe tester ca nu stiu din ce cauza nu e la potential maxim....ori e bobina de vina ori un injector.....luna asta sigur imi iau radiator(ma costa in jur de 570lei)....bobina(600lei) sau injector(540lei) sa vedem ce o sa indice testerul....eu pana o sa ajung sa numai investesc in ea cred ca mai trece si anul viitor))

Default Explicatia

Am ramas dator sa explic care a fost cauza principala pentru problema aparuta.....fiindca motorul a fost schimbat la ea cu totul cred ca neamtul nu si-a dat interesul si nu a strans cum trebuie chiuloasa(mecanicul a reusit sa mi-o desfaca cu tubulara de 10 si foarte usor nici macar nu s-a chinuit)...mi-a aratat garnitura(era o garnitura victor reinz din 2007 care nu se potrivea deloc tipului meu de chiuloasa...imediat atasez poza) dar nu pot sa zic ca era de vina garnitura ca mergea doar daca era bine stransa chiuloasa si din cauza asta imi curgea ulei in antigel....am luat o garnitura nemteasca de la elring special pt tipul meu de motor nu am reusit s-o pozez fiindca mecanicul s-a apucat de masina la ora 9 dimineatza iar eu la ora aia le sforaiam...dar m-a asigurat ca n-o sa mai am probleme cu ea doar ca trebuie sa-mi schimb radiatorul....iar motorul zic eu(si mecanicul la fel) ca e pus pe ea din 2007 odata cu garnitura....singurul lucru bun pe ea si functional este motorul restu a trebuit sa le schimb si inca mai am dar de renuntat nu renunt la ea chiar daca mi-a mancat o gramada de bani

Default am revenit!!

Dupa o lunga perioada de stat in umbra am revenit cu cateva detalii despre ce am mai reusit sa-i fac masinii...in primul rand i-am schimbat motorul(vechiul motor inca il mai am este foarte bun doar ca are chiuloasa fisurata)...dupa ce am schimbat motorul am pus-o pe tester si mi-a dat eroare la senzorul de detonatie l-am curatat si cand o sa mai am bani o s-o bag din nou pe tester sa vedem daca mi s-a dus eroarea in rest mai am catalizatorul infundat si trebuie sa renunt la el si n-o sa mai pun nici unu si mai am un tampon crapat la motor am luat piesa si maine ma apuc de treaba
    am dat pe motor 300E pe tampon 220lei iar ca sa renunt la catalizator si sa-mi puna o teava normala 20lei+un suc)....cateva poze cu motorul cel nou

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)