Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: My bmw

Senior Member DARK_ANGEL03's Avatar

Default My bmw

Asta e prima masina a mea si pot sa zic ca m-am indragostit de ea chiar daca a avut si inca mai are o gramada de probleme eu tot o s-o salvez...este vorba despre un BMW E36 316i din 96 in 4 usi(dotari:geamuri electrice fata servo-directie, abs, 2 airbaguri, trapa electrica, oglinzi electrice motor 1.6 105CP)...pret de achizitionare 2600E+in jur de 3000E cat am investit in el(sunt primul proprietar in romania masina a fost adusa din Germania dar care a avut-o si-a batut joc de ea)

Ce va pot zice despre ea...in mare parte toate piesele sunt schimbate.. in 2 ani de zile de cand am cumparat-o am schimbat urmatoarele piese:
    -2 tampoane de motor
    -sonda lambda
    -catalizator
    -termostat
    -capete bara,bielete anti-ruliu,ambele bascule toata bucsaraia
    -discuri frana+placute+tamburi
    -carcasa ulei filtru
    -rola cu tot cu intinzator
    -radiator
    -toba sport
    -ambele faruri+kit xenon+angel eyes
    -pompa abs
    -pompa apa
    -simering cardan+cutie+planetare
    -amortizoare+arcuri+flanse partea fata
    -capota
    -vascocuplajul
    -bujii
    Au mai ramas cateva de facut dar akm o sa investesc in jur de 300-400E in ea depinde ce e de vina....akm am observat ca in instalatia de racire a masinii am compresie iar mecanicul meu inca nu s-a pronuntat...cauza...ori este garnitura de chiuloasa arsa ori chiuloasa e fisurata....o chiuloasa noua este 1000E asa ca nu-mi permit.. una la mana a doua in jur de 200E o sa revin eu cu informatii ce are masina ...iar in afara de problema asta mai am de schimbat amortizoarele pe spate+bobina de inductie(cele 2 fac in total in jur de 1000LEI)....
    AM SI EU RUGAMINTEA SA NU MA CRITICATI CA AM BAGAT ATATIA BANI IN EA...STIU CA PUTEAM SA-MI CUMPAR ALTA MASINA DAR NU AM AVUT TOTI BANII ODATA+AM FACUT UN LUCRU BUN AM SALVAT O MASINA MAI ALES CA MOTORUL FUNCTIONEAZA CEAS
    Attached Images Attached Images

Senior Member

eu te apreciez pt ca ai avut curajul sa bagi asa de multi bani intr-o masina destul de veche si ai adus-o la nivelul la care se afla. dar ai grija pe viitor, daca chiar e chiuloasa mai bine schimba-i tot motorul, manopera tot pe acolo e. la 200 euro iti gasesti un 1.6 M43 in stare buna. sau in cazul in care benzina scade la 4 lei litrul(sau se dubleaza salariul, ambele variante sunt bune) treci pe un motor mai ''poluant'' gen 2.5 dar nici cu 1.8 is nu te faci de rusine, intr-o lume in care predomina masinile cu motoare mici. dar hai sa revenim cu picioarele pe pamant, 1.6 e suficient parerea mea, la ce scoruri au benzinariile...

eu iti multumesc dar nu vreau sa-i schimb motorul fiindca motorul ei este deja schimbat este M43 si merge perfect 5 mecanici mi-au confirmat lucrul asta iar un motor cu tot este in jur de 500E iar chiuloasa intre 100 si 200E sper doar sa fie garnitura de vina...o sa-i fac poza si la motor am vrut s-o arat asa in mare...mai trebuie s-o vopsesc dar cand mai fac rost de bani....ptr mine e suficient 1.6 tinand cont ca in fiecare zi merg cu ea....la 60 km/h 2000rot/min in trp a 4a constant imi consuma 6l/100km....akm merg mai usor cu ea fiindca face compresie si deja mi-a deformat radiatorul....iar in vasul cu anti-gel vad cateva pete de ulei foarte putine deci imi intra ulei in anti-gel sper sa fie garnitura miercuri o sa vad ce este de vina si o sa postez

Senior Member EVO325i's Avatar

Default :d

Quote Originally Posted by DARK_ANGEL03 View Post
    eu iti multumesc dar nu vreau sa-i schimb motorul fiindca motorul ei este deja schimbat este M43 si merge perfect 5 mecanici mi-au confirmat lucrul asta iar un motor cu tot este in jur de 500E iar chiuloasa intre 100 si 200E sper doar sa fie garnitura de vina...o sa-i fac poza si la motor am vrut s-o arat asa in mare...mai trebuie s-o vopsesc dar cand mai fac rost de bani....ptr mine e suficient 1.6 tinand cont ca in fiecare zi merg cu ea....la 60 km/h 2000rot/min in trp a 4a constant imi consuma 6l/100km....akm merg mai usor cu ea fiindca face compresie si deja mi-a deformat radiatorul....iar in vasul cu anti-gel vad cateva pete de ulei foarte putine deci imi intra ulei in anti-gel sper sa fie garnitura miercuri o sa vad ce este de vina si o sa postez

parerea mea este ca chiar deloc nu iti consuma mult...pe la noi sunt cateva 1.6 uri dar nici nu nu am auzit sa scoata 6 litri..felicitari pt masina...vad ca ai bagat si tu 2 saci de bani pana acuma...spor si bafta sa ai...in rest tot ce iti doresti sa faci cu ea sa devina realitate..te salut

Senior Member

pai atat consuma, pe un drum drept, la o viteza constanta. spre exemplu la mine la 90 in a 5-a acul ramane fixat la 5%, pacat ca drumurile nu permit mentinerea vitezei cel mai mult imi place cand plec de pe loc, acul in loc sa se ridice, coboara, de la 30+ in jos

Quote Originally Posted by ms99ass View Post
    pai atat consuma, pe un drum drept, la o viteza constanta. spre exemplu la mine la 90 in a 5-a acul ramane fixat la 5%, pacat ca drumurile nu permit mentinerea vitezei cel mai mult imi place cand plec de pe loc, acul in loc sa se ridice, coboara, de la 30+ in jos
    )Ai fost bun la faza asta
    pai afara si eu scot cu 2.5 linistit 7-9 litri si in oras la fel daca ma duc chiar frumos cu el..
    revenind la subiect (1,6i) probabil astia din oradea au talpa unpic mai grea si de aceea consuma at..:D

Senior Member

nu ma intelege gresit, eu nu am consum de 5-6 extern decat in visele frumoase la cate sate si catune intalnesc pe E60, la viteze cuprinse intre 40 si 130 scot un mixt de 7

las ca e perfect alaeu cam 60 de litri la 150 km dar nu am luat picioarul de pe talpa...oradea - negreni dus intors 150! binenteles singur am fost:D
    si chiar cand m-am dus frumos..la Alejd 8 litri 130 km/h

iti multumesc ptr apreciere si eu te salut si iti urez multa bafta cu masina ta....eu inca mai am de investit in ea in jur de 1000-1500E si dupa aceea pot zice cu mana pe inima ca am pus-o la punct iar de renuntat nu vreau sa renunt la ea mai ales ca are tabla groasa motorul suna bine si sa stii ca sunt multumit de ea la anii pe care ii are...prefer un bmw e36 vechi de 14 ani decat un logan nou si asta o spun cu mana pe inima.....o sa mai fac poze si la motor si in interior dar dupa ce rezolv problema ori cu garnitura ori cu chiluoasa.............si da constant in trp 4 la 60km/h imi ia 6 in afara la 150km/h in a 5 a in jur de 4000 de rot imi ia 8l.....cu un plin am mers dus-intors buc-rm valcea si cand am ajuns in capitala mai aveam 20l de benzina

asa si la mine acul coboara de la 30 in jos si cred ca la toata lumea cand pleaca dupa loc....uite ca nu am fost curios cat imi ia la 90 in a 5-a dar la 70 in a-5-a cam 1500rot/min constant imi ia 4l(si sa stii ca nu tremura si stiu ca nu-i indicat sa merg cu ea asa dar in perioada asta n-o fortez schimb treapta de viteza pana in 2000)o sa fac poze peste cateva zile sa nu zici ca te mint....akm trebuie sa-mi repar masina

Default :)

Quote Originally Posted by DARK_ANGEL03 View Post
    asa si la mine acul coboara de la 30 in jos si cred ca la toata lumea cand pleaca dupa loc....uite ca nu am fost curios cat imi ia la 90 in a 5-a dar la 70 in a-5-a cam 1500rot/min constant imi ia 4l(si sa stii ca nu tremura si stiu ca nu-i indicat sa merg cu ea asa dar in perioada asta n-o fortez schimb treapta de viteza pana in 2000)o sa fac poze peste cateva zile sa nu zici ca te mint....akm trebuie sa-mi repar masina
    noi te credem ca doar toti avem de pe acest forum avem BMW si eu pot sa scot acu sa stea la 4 litri chiar si la 0 cand ii oprit motorul:D dar parerea mea e ca nu e prea bine pt motorasa un 6-7 litri parerea mea e perfect pt capacitatea motorului in rest numai bine

Senior Member

corect. degeaba ai consum mic, daca ''sufoci'' motorul si nu ii dai din cand in cand cate o ''talpitza'' cu masura

EVO, ce ai vrut sa zici cand ai scris 60l la 150 km? nu cred ca ala e consumul

Default :s

corect. degeaba ai consum mic, daca ''sufoci'' motorul si nu ii dai din cand in cand cate o ''talpitza'' cu masura

EVO, ce ai vrut sa zici cand ai scris 60l la 150 km? nu cred ca ala e consumul
    pai am scos un plin..pe teava de esapamentla 150 km

Default mii de scuze!

hai gata cu off topicul ca poluam doar topicul omului...

Quote Originally Posted by EVO325i View Post
    hai gata cu off topicul ca poluam doar topicul omului...
    nu-i problema apropo am aflat cate ceva de la mecanic si de la reprezentanta BMW Filaret....din cate zic ei chiuloasa mea nu are nimic doar garnitura e de vina....problema cea mare e ca trebuie sa gasesc suruburi noi care intra in chiuloasa asa au zis cei de la reprezentanta ca daca folosesc aceleasi suruburi in 2 3 luni se duce si garnitura asta si zicea ca se strang doar cu cheie dinamometrica park(bine ca am un singur ax cu came asa ca trebuie sa fac rost de 8 suruburi de 20-25cm)......maine ma duk la doctor cu ea doar daca imi gaseste suruburile necesare daca nu iar arunc o gramada de bani si fac comanda la reprezentanta ca in alta parte nu cred ca o sa mai gasesc asa ca maine sper sa revin cu detalii si cu ceva poze....daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi ar fi nemaipomenit

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)