Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: ce parere aveti de bmw 520d e60?!

Junior Member

Question ce parere aveti de bmw 520d e60?!

salutare.sunt nou pe forum si am si eu o intrebare pt cunoscatori : vreau sa imi iau un bmw 520d e60 2007 sau 2008 chiar,puteti sa imi ziceti cum este masina,consumul ,intretinerea ,este fiabila,cei 163 sau 177 de cai sunt suficienti pt caroseria aia mare sau se chinuie motorul?am un golf 4 1.9 TDI din 2001 cu 90 de cai si este ok cum trage ,pentru mine,acum bmw are de 2 x mai multi cai dar si caroseria este maricica,deci ce parere aveti?nu sunt vitezoman si nici nu fac depasiri riscante,doar cand ma mai simt un mic shumi dar destul de rar, ,deci in comparatie cu masina mea de 90 cai cum este 5-aru cel de 163?diferenta este clara dar mai este si problema caroseriei,deci nu sunt nob si nu imi dau seama ca este dublu nr cailor.va intreb pt ca numai asa imi pot da seama de diferenta.pe la 17 mii imi gasesc ceva destul de dotata?se merita luata din romania?am vazut cate ceva pe la noi dar zice lumea ca ar fi manarite,voi ce parere aveti?orice sfat este bun.ms.salut

Quote Originally Posted by Cosmey View Post
    salutare.sunt nou pe forum si am si eu o intrebare pt cunoscatori : vreau sa imi iau un bmw 520d e60 2007 sau 2008 chiar,puteti sa imi ziceti cum este masina,consumul ,intretinerea ,este fiabila,cei 163 sau 177 de cai sunt suficienti pt caroseria aia mare sau se chinuie motorul?am un golf 4 1.9 TDI din 2001 cu 90 de cai si este ok cum trage ,pentru mine,acum bmw are de 2 x mai multi cai dar si caroseria este maricica,deci ce parere aveti?nu sunt vitezoman si nici nu fac depasiri riscante,doar cand ma mai simt un mic shumi dar destul de rar, ,deci in comparatie cu masina mea de 90 cai cum este 5-aru cel de 163?diferenta este clara dar mai este si problema caroseriei,deci nu sunt nob si nu imi dau seama ca este dublu nr cailor.va intreb pt ca numai asa imi pot da seama de diferenta.pe la 17 mii imi gasesc ceva destul de dotata?se merita luata din romania?am vazut cate ceva pe la noi dar zice lumea ca ar fi manarite,voi ce parere aveti?orice sfat este bun.ms.salut
    minim 525 daca vrei bmw

Junior Member

nu vreau 525,impozit mai mare,asigurare.nu vreau sa investesc in masina asa mult.deci 520d ,vreau sa o iau si sa mai am bani si sa o intretin.ms.salut

Senior Member

este si 520d in 6 cilindrii! sunt rare, dar exista. in tara noastra, din pacate, nu se merita sa tii motor mare, parerea mea! sunt bani aruncati direct in buzunaru marinarului!

Junior Member

asa cred si eu,din cauza asta nu vreau motor mare.2000 este un motor decent pt mine si nici taxele nu sunt mari,dak nu ma insel sunt exact ca la golful meu .deci parerile voastre despre motor,masina, care ar fi?

Junior Member

nu mai are nimeni nimic de spus?nu sunt posesori de e60 cu motor de 2000 pe aici?

BANAT

Daca il gasesti pe cel de 177cp,eu cred ca este suficient!
    Cat despre afirmatia colegului de mai sus "minim 2.5 daca vrei bmw"....n`am cuvinte!
    Pot sa spun doar ca 520d E60,177cp se misca foarte bine!
    Bafta

Default salutare

nu mai are nimeni nimic de spus?nu sunt posesori de e60 cu motor de 2000 pe aici?
    Buna!!
    si eu sunt nou pe forum si nu de mult am achizitionat un 520d din 2008!sa stii ca sunt f multumit de el!am iesit cu el in 16000 cu tot cu taxa dar masina avea 180000!parerea mea sa iti iei una cu mai putini km!

Nu am auzit de 520d 6 pistoane.....nu exista asa ceva....
    este doar 520i de 170 de cai 2004-2005...si este motorul de 2.2. dar 520d niciodata 6 pistoane...
    May look good but if it doesn't work ...

BANAT

in primul rind nu exista model din 2006 sau 2008 cu 177 de cai, doar cu 163. in al doilea rind motoarele dizel sint puternice indiferent de cit de mic e motoru, mai ales ca are 163 cai putere. dizelu e intotdeauna mai puternic decit benzinaru. benzinaru e doar pt viteza. dar la 163 cai putere ati garantez ca ati fuge destul de tare, degeaba e dizel. am gasit citeva modele aici in wiena - de la 13.600 euro pina la 16.000 euro model 2006 si 2007. schimator automat sau manual cu toate dotarile. motor cu 6 cilindrii nu exista pe modelele astea. ci doar cu 4 cilindrii si schimbator cu 6 viteze. consumul in oras e de 8 litri, si afara de 5 litri. toate au cel putin 125 de mii de kilometrii. acuma taxa in romania nu stiu cit e. sper ca ti-am fost de folos.

Eu zic ca exista pt ca eu am pe masina motor de 2000 ,177 de caluti!masina e din 2008

BANAT

daca am trai in america ? DDAAA - merita sa luam masini cu motoare mari si cu 6 sau 8 cilindrii. ca acolo benzina e la galop si mai ieftina ca la noi. da in ROMANIA nu se merita. in ziua de azi aproape toata lumea vrea masini cu consum redus. sa plateasca asigurare putina si consum mic. si in america au aparut deja masini hibrid, adica jumate electric, masina merge electric si cind se descarca partea electrica - intra in functiune benzinaru ca sa incarce partea electrica a motorului. si tot asa. consumul e de 4 pina la 5 litri maxim. daca la unii cocalari le convine sa le consume masina 10 sau 15 sau 20 de litrii plus asigurare cit mai mare ! atunci am o vorba sa le zic : cumparativa pontiac sau corvet cu motoare de 3000 sau 5000, cu cai putere pina la 300 - daca vreti sa fiti cu adevarat smecheri, daca va permite buzunaru. si mai zicem ca in romania e criza !

Junior Member

multumesc pentru informatii,iar pentru franz : din cate stiu eu modelul cu 177 de cai a aparut in 2008 ,pe modelul LCI.daca gresec sa ma corecteze cineva.masina nu mi-am luat inca,astept sa treaca iarna asta si sper ca in primavara sa merg in Germania sa o iau.cutia automata cu schimbatorul tip joystick este buna,adica nu se defecteaza repede?am inteles tot de pe forumuri ca ar avea ceva probleme cele dinainte de 2008,niste smucituri cand opresti la stop si pleci!salutare

Junior Member

Quote Originally Posted by ovidiu_dj View Post
    Eu zic ca exista pt ca eu am pe masina motor de 2000 ,177 de caluti!masina e din 2008
    salut.ovidiu sa inteleg ca esti multumit de masina,cum se comporta la drum intins,ai cutie automata?ce dotari crezi ca ar fi foarte importante,care le ai si tu sau care nu le ai dar ti-ai dori sa le fi avut masina?scaunele sunt sport sau clasice iar la cele clasice sunt confortabile?ms si sper sa nu deranjez cu intrebarile mele

BANAT

multumesc pentru informatii,iar pentru franz : din cate stiu eu modelul cu 177 de cai a aparut in 2008 ,pe modelul LCI.daca gresec sa ma corecteze cineva.masina nu mi-am luat inca,astept sa treaca iarna asta si sper ca in primavara sa merg in Germania sa o iau.cutia automata cu schimbatorul tip joystick este buna,adica nu se defecteaza repede?am inteles tot de pe forumuri ca ar avea ceva probleme cele dinainte de 2008,niste smucituri cand opresti la stop si pleci!salutare
    da asa este. scuze. 177 de cai din 2007 si 2008. deci s-a fabricat si in 2007. pretu incepe de la 18.000 euro aici in wiena. consumu in oras e de 7,5 si afara de 4,6 asta la automate. la manual in oras e de 6,7 si afara de 4,5 . deci daca gasesti in romania modelu asta sub 18.000 - atunci eu zic sa-l iei din romania, ca aici in wiena pretu incepe de la 18.000 euro. in germania sint mai ieftine probabil.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)