Results 1 to 11 of 11

Thread: Alezat bloc motor BMW!

Senior Member Lau_BMW's Avatar

Quote Originally Posted by 65RPM View Post
    Salut.In principiu as dori sa stiu pentru curiozitatea mea sau chiar pentru viitorul apropiat cine cunoaste cat ar costa in RO sa se alezeze un bloc motor?Ma refer spre exemplu la un bloc motor de M50B25, alezat si adus la cotele unui M50/52B28(mai pe scurt de la 2.5 adus la 2.8), si cam ce modificari i se pot aduce pentru a i se mari puterea pastrand motorul aspirat(fara turbo si fara cip).Cei ce au cunostinte si idei in materie, ii rog sa posteze.Multumesc mult.Ast rasp voastre!
    citeste topicului lui CRISTIAN, poate vei gasi acolo ceva interesant

Junior Member

Smile

eu am alezat in oradea blocu meu de la masina cu 700 lei M20 si nu mai stiu cum ( un 520IA din 88 E34)

Junior Member

Default Alezat

Am uitat sa precizez ca eu lam alezat si dupaia am pus camasi noi dupa pistoanele vechi deci mai multa munca + material. Probabil la tine a fi mai eftin

Senior Member ratcatalin16's Avatar

Quote Originally Posted by Vaida Adrian View Post
    Am uitat sa precizez ca eu lam alezat si dupaia am pus camasi noi dupa pistoanele vechi deci mai multa munca + material. Probabil la tine a fi mai eftin
    e mai scump setu de pistoane decat bucsatu(aventual sh?)

Junior Member

Quote Originally Posted by 65RPM View Post
    Nus in principiu ma interesa sa aflul pretul.Vorbind pe viitor, ma gandeam sa-mi iau un 2.8 24V insa au blocul motor din Nikasil si nu sunt asa apreciate.Si ma gandeam sa iau un 2.5 24V sa-l alezez sa-l aduc la nivelul unui 2.8 ca si cilindree ma refer.Oricum multumesc pentru raspunsuri.Ramane de vazut ce voi alege.Problema care o intampina 2.8 24v s-a rezolvat dupa '98.Deci daca as cauta, probabil m-as orienta spre un E39 528 dupa '98 sa gasesc ceva bun.Numa bene!

intre M52B25tu si M52B28tu diferenta de cilindree e facuta de cursa pistonului nu de diametrul acestuia, deci nu vad de ce trebuie sa alezezi blocul.

Junior Member

Default bloc

Blocu trebuie alezat in ideea in care uzura la camasi e prea mare (fanta la segmenti prea mare) poti pune segmenti noi, daca nu etanseaza degeaba. Camasile de la forja se mai si ovalizeaza, ideea de baza ii ca eu am facut multe la motor da sincer nu recomand la nimeni pentru ca la final constati ca ai bagat 1500 euro in motor si puteai lua unu second cu 200..........(cazau meu)

Member bartro's Avatar

Mi se pare ca la blocuri M50 (de fapt orice bloc aluminiu cu cilindrii tratati) nu merg alezat. Dispare stratul dur de nikasil sau ce o fi acolo si ramana doar aluminiu moale.

Junior Member

Quote Originally Posted by bartro View Post
    Mi se pare ca la blocuri M50 (de fapt orice bloc aluminiu cu cilindrii tratati) nu merg alezat. Dispare stratul dur de nikasil sau ce o fi acolo si ramana doar aluminiu moale.
    M50 e de fonta cu camasi de otel, oricum ce spui tu e corect pt. motoarele cu cilindrii tratati ceramic.

Senior Member

un tovaras de-al meu a alezat un 2.5 si l-a facut 3.0....aproape ca a terminat..costa mult camasile, pistoanele....etc-cumparate de noi..este meserias tipu' in BMW-uri

Member alexlex85's Avatar

Thumbs up

Quote Originally Posted by bartro View Post
    M50 nu este tratat cu Nikasil.M50 nu are bloc din aluminiu.M50 are bloc iron
    M52 are Nikasil pana prin anul 1998.(indiferent 323 sau 328)
    Dupa 1998 M52 are bloc tot din aluminiu fara Nikasil.

Cer scuze pt felul in care ma exprim dar nu stiu termenii in romana.
    Tija care leaga arborele cotit de piston e mai lunga la 328 decat la 323 rezultand o capacitate cilindrica mai mare.
    Pistoanele au aceeasi dimensiune la 323 si la 328.

Cea mai ieftina si sigura modificare in performanta este sa vinzi masina si sa cumperi alta.

Junior Member allexx's Avatar

Daca stiti astept raspunsuri.Tind sa cred ca mecanica veche aplicata cu cap unui motor fara tratament turbo este "forta".[/QUOTE]

as fi foarte interesat si eu sa vad mai multa mecanica veche aplicata...am vazut in Franta un E30 318is de la mama lui, cu 171 cp pe fisa Dyno, si fara soft, fara cine stie ce nebunii de filtre de aer si esapamente sau mai stiu eu ce...deci se poate!asta as vrea sa vad si aici!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)