Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Faruri aburite

Default Faruri aburite

Mi-am schimbat recent farurile si mi-am pus cu lupa+angel eyes,imi puteti voi spune din experientele voastre de ce se aburesc?Farurile sunt second hand nu noi.Astept cu nerabdare raspunsurile voastre ca sa stiu ce am de facut.

Senior Member

pt e36? sunt faruri oem sau aftermarket?

Quote Originally Posted by ms99ass View Post
    pt e36? Sunt faruri oem sau aftermarket?
    luate de la dezmembrari!PENTRU E316I

e dusa garnitura de la ele

Senior Member

eu mi-am pus angel-uri si de atunci farul din dreapta se abureste dupa ce spal masina sau cand ploua. probabil nu sunt sigilate bine.

Aburirea farurilor apare cand acestea nu sunt etanse.

la e39 farul are niste aerisiri din cauciuc prin care "respira",precis ca si la e36.pe interior este un burete care se poate sa fie imbacsit de mizerie.ceva de genu asta:

trebuie desfacute sterse eventual tinute pe calorifer si apoi sa le montezi si sa dai cu silicon pe garnitura .

eu le-am scos garnitura acea de burete de tot si am pus silicon in locul ei si nu mai am treaba.

Quote Originally Posted by Manu e36 View Post
    eu le-am scos garnitura acea de burete de tot si am pus silicon in locul ei si nu mai am treaba.
    Salut! Ne poti spune si noua cum se scoate garnitura de burete,trebie incalzit sau trebuie sa avem grija la ceva anume........? Am si eu aceeasi problema cu aburitul unui far si m-as bucura sa rezolv problema fara a fi necesar sa schimb farul.

e simplu desfaci clemele alea care se vad de jur imprejur al farului si o sa gasesti garnitura de etansare in capacul farului.nu trebuiesc incalzite ies pur si spimplu daca tragi de ele.bafta

Quote Originally Posted by Manu e36 View Post
    e simplu desfaci clemele alea care se vad de jur imprejur al farului si o sa gasesti garnitura de etansare in capacul farului.nu trebuiesc incalzite ies pur si spimplu daca tragi de ele.bafta
    Asta vroiam sa stiu daca nu sunt lipite si sa necesite incalzire cu feonul..... Mersi!!!!

sau da-i o gaura undeva deasupra, sub capota, cu un spiral de 2-3

pentru ce trebuie gaura?
    farurile de e 36 au o aerisire un fel de dop patrat in partea de sus in dreapta

ori le etanseizezi, si nu se mai aburesc, ori le dai o gaurica, si nu se mai aburesc. gaurica o dai ca sa fie circulatia aerului tur-retur

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)