Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 158

Thread: Uleiuri - discutii generale

Senior Member ratcatalin16's Avatar

daca era vorba de nivelu de ulei nu eram asa de agitat da la mine se aprinde rosu(presiunea de ulei)ceea ce-i bai!trebe un doctor ca altfel risc sa am probleme pe bani multi!oricum mersi de raspuns,saptamana asta fac o diagnoza si o-m vedea,numa bine!

Senior Member peiutza_bmw's Avatar

sa ne zici dupa ce il schimbi daca se mai aprinde
    Bmw 318d E90

Senior Member ratcatalin16's Avatar

din pacate in cazul meu mecanicii zic asa;am facut praf linia de arbore utilizand un ulei necorespunzator,5w30.in m52 se baga 10w40 chiar si 15w40 in functie de nr de km.la cele cu dublu vanos,m54 daca nu ma insel,deci generatie mai noua se baga 5w30 ele avand o pompa de ulei cu debit mai mare.mai astept pareri...nu pot sa cred asa ceva,mai ales ca n-am umblat max 100 de km si am inlocuit uleiu cu 10w40 plus aditiv,din pacate fara rezultat.

Quote Originally Posted by ratcatalin16 View Post
    din pacate in cazul meu mecanicii zic asa;am facut praf linia de arbore utilizand un ulei necorespunzator,5w30.in m52 se baga 10w40 chiar si 15w40 in functie de nr de km.la cele cu dublu vanos,m54 daca nu ma insel,deci generatie mai noua se baga 5w30 ele avand o pompa de ulei cu debit mai mare.mai astept pareri...nu pot sa cred asa ceva,mai ales ca n-am umblat max 100 de km si am inlocuit uleiu cu 10w40 plus aditiv,din pacate fara rezultat.
    sincer nu prea cred asta, asteptam pe cei priceputi sa isi dea cu parerea
    Bmw 318d E90

care e diferenta intre BMW Longlife-04 si BMW Longlife-01?
    Castrol Edge 5w-30 (BMW Longlife-04)
    Castrol Edge 0w-30 (BMW Longlife-01)
    pe pagina la castrol scrie ca amandoua sant bune la masina mea... ce pareri aveti? eu stiam ca BMW Longlife-04 e bun.....
    astept pareri
    Bmw 318d E90

Moderator

"The difference between LL01 and LL04 is that LL04 is formulated for improved exhaust cleanliness. It is a must have for the new BMW clean dielels with particulate filters. There is also some additional additives in it to help keep engine internals even cleaner than LL01 does. Those are the big differences... BMW LL04 can be used in both petrol and diesel BMWs."

E90 318D s-a fabricat incepand cu 2004,deci un LL04 e recomandat,mai ales daca ai filtru de particule.

p.s. 5W30.

Tot 5w-30 aveam de gand sa bag, cred ca este cel mai bun la momentul actual
    Bmw 318d E90

Senior Member santorini's Avatar

Default schimb ulei

salutare, eu am schimbat ieri uleiul si toate 4 filtrele, masina am cumparat-o de 1 luna, asa ca trebuia sa le schimb. Ulei am pus 5w40 marca este cea recomandata de bmw, pe cutie scrie: "diesel", m-am uitat si pe site-ul producatorului si asta imi recomanda, deci cred ca am facut alegerea buna. O sa va tin la curent cat imi consuma.

Intrebare: la ce interval sa schimb uleiul? pe site-ul producatorului scria 25-30.000 km, imi pare cam mult, voi ce ziceti?

Moderator

Eu il schimb pe la 15000 km,nu mai mult

Quote Originally Posted by santorini View Post
    salutare, eu am schimbat ieri uleiul si toate 4 filtrele, masina am cumparat-o de 1 luna, asa ca trebuia sa le schimb. Ulei am pus 5w40 marca este cea recomandata de bmw, pe cutie scrie: "diesel", m-am uitat si pe site-ul producatorului si asta imi recomanda, deci cred ca am facut alegerea buna. O sa va tin la curent cat imi consuma.

Intrebare: la ce interval sa schimb uleiul? pe site-ul producatorului scria 25-30.000 km, imi pare cam mult, voi ce ziceti?
    conteaza foarte mult si regimu in care este folosita masina, daca mergi mult pe autostrada (ceea ce la noi nu prea este posibil) poti sa il schimbi si pe la 18.000-20.000, insa in felul in care se circula in romania (mai mult in oras) cum zicea si cefi pe la 15.000...

Eu cred ca totusi Castol Edge 5w-30 este cel mai bun la momentul actual...

(tot ce am scris este doar o parere personala, se poate sa ma insel)
    Bmw 318d E90

Junior Member

Consumul de ulei este legat direct de vascozitate si regimul de exploatare a motorului.La turatii mari si regim inalt de temp este imposibil sa nu consume ulei-presiunile in cilindrii cresc,deasemeni dilatarea cil si pistoanelor influenteaza consumul.Nivelul mare,peste pct max al jojei afecteaza motorul pt ca se creeaza pres mare in baie si forteaza in semeringuri.Nici vorba de o ungere mai buna.Salutari.

Senior Member tuneaf's Avatar

Default consum ulei E90-325i

Sal.
    Si eu am un e90-325 i-2005.masina are doar 107000km acum , am luato din reprezentanta din Germania la 94000 km.la drumuri lungi mai ales pe autostrada (afara), consuma ulei cam 1l la 4-5000km.am inteles ca asa e construit acest tip de motor si n-ai ce-i face.ma poate ajuta cineva cu pareri despre acest tip de motor?
    folosesc Castrol edge 5w-30.
    multumesc.

Quote Originally Posted by peiutza_bmw View Post
    Salutare tuturor, am si eu o curiozitate cat ulei consuma masinile voastre de la schimb la schimb? Am auzit o gramada de persoane care zic ca masinile lor nu consuma gram de ulei (sincer nu prea cred asta)...
    Masina mea in 15000 km a consumat cam 300-400 ml, nu stiu daca e bine sau nu, de aceea astept si parerile altora...
    mentionez ca am ulei 0w40... cand il schimb o sa bag 5w30...
    inca o curiozitate cat reprezinta diferenta de nivel de la minim la maxim pe joja?... astept parerile voastre ....

Senior Member tuneaf's Avatar

Default consum ulei E90-325i

Sal.
    Si eu am un e90-325 i-2005.masina are doar 107000km acum , am luato din reprezentanta din Germania la 94000 km.la drumuri lungi mai ales pe autostrada (afara), consuma ulei cam 1l la 4-5000km.am inteles ca asa e construit acest tip de motor si n-ai ce-i face.ma poate ajuta cineva cu pareri despre acest tip de motor?
    folosesc Castrol edge 5w-30.
    multumesc.

Junior Member

Sunt motoare de turatie iar raportul de compresie e destul de mare comparativ cu alte categorii.Nu este f normal sa-ti consume atat de mult insa probabil mergi destul de turat,lucru care conteaza enorm.Daca nu ai scurgeri vizibile schimba vascozitatea uleiului.

Senior Member rac.val27's Avatar

cu ceva timp in urma, motorul masinii mele imi consuma ulei,cam 1.5L intre schimburi!cauza....filtrul epurator,si nu a stiut nimeni,noroc cu forumul!
    Pastreaza distanta...!!

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)