Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: DIY - schimbare antigel si termostat BMW E46 316i;318i

Moderator

Prima oara poti incerca alta aerisire,nu te costa nimic.
    Daca nu rezolvi nimic,iti indrepti atentia asupra termostatelor.Doar daca ai diesel,ai si termostat EGR.
    De regula,e mai bine sa o duci la un mecanic bun,multi au schimbat termostatul general si nu si-au remediat problema,deci pe degeaba,apoi au schimbat termostatul EGR.

Junior Member

Quote Originally Posted by cefi View Post
    Prima oara poti incerca alta aerisire,nu te costa nimic.
    Daca nu rezolvi nimic,iti indrepti atentia asupra termostatelor.Doar daca ai diesel,ai si termostat EGR.
    De regula,e mai bine sa o duci la un mecanic bun,multi au schimbat termostatul general si nu si-au remediat problema,deci pe degeaba,apoi au schimbat termostatul EGR.
    masina e diesel..si are termostat egr..o sa merg la un mecanic pt o eventuala aerisire..mi se pare aiurea sa cumpar termostatul si sa-mi dau seama dupa aceea ca nu este defect..

multumesc de raspuns

Member gAbrIeL_ZRX's Avatar

Thumbs up 320d (e46)

Salut!.. si imi cer scuze daca nu am inteles in totalitate... am un 320d si vad cate ceva despre "diesel" si EGR, lamuriti-ma si pe mine, pe acelasi sistem se merge odata cu schimbul pe instalatie neaparat schimbam si termostatul? Dar cel de la EGR ? Trebuie schimbat si el? Cat despre cantitatea de apa+antigel este la fel ca la 316i si 318i tot 6L? Multumesc!

P.S. : sunt de ceva vreme user al acestui forum si pot sa spun "cefi" ca faci o treaba foarte buna, am gasit raspunsuri la problemele mele in multe posturi de'ale tale, multumesc pentru ce faci pentru cei care sunt mai... neinformati, asa ca mine

Junior Member gabi_iliescu's Avatar

Default salut

am si eu un e46 din 2001 cu motor de 1.9 105cp si nu reusesc sa ii fac aerisirea.
    problema e ca nu pleaca ventilatorul, si am mai observat ca furtunul dupa termostat ramane rece. in masina baga caldura dar imi este frica sa merg cu ea in test sa nu imi explodeze iar vasul

Junior Member

Ar fi de mare ajutor niste poze actualizate la acest diy. Cele din post vad ca nu sunt valabile

Junior Member

Am facut schimbul termostatelor singur, dupa ce am cantarit costurile(bani si timp).
    Ca timp, mi-a luat vreo 4 ore de sambata..dar asta pentru ca am lucrat afara pe frig in decembrie.

Nu este complicat, dar trebuie sa fii atent sa nu scapi din suruburi in scut.

Diferenta a fost fenomenala; la mine se incalzea motorul in 30 minute. iar pe drum in afara localitatii nu sarea de 70C. Acum, in 10 minute e la 90C si acolo sta.

Recomand schimbarea O-ringurilor si a tuturor garniturilor. In special cea de la Termostatul de EGR, sa nu o refolositi, pt ca sansele sunt sa ramaneti fara apa si in drum cu masina.
    Alta recomandare este sa nu strangeti suruburile prea tare(la 8-10Nm am strans eu).

Am folosit Antigel concentrat BMW in dilutie 1:1. Am facut aerisirea instalatiei(aici am rupt dopul de la vas...si nu m-a dus capul sa il refolosesc pe cel de la termostatul vechi..asa ca am stat vreo saptamana cu el pierzand lichid)

Junior Member

Default 320D e46 150CP

Salut! Nu știu dacă mai răspunde cineva aici dar am și eu o īntrebare: mie īmi urcă temperatura pe la mijloc (unde trebuie), īnsă īncepe să scadă īn timp ce merg și apoi urcă și iar scade și tot așa. Cāteodată mi se pare că nici la jumate nu ajunge (asta nu am mai precizat la service deoarece de abia acum am aflat că la diesel sunt două termostate). Am fost azi la un service și mecanicul nici nu s-a uitat la ea, a zis direct că e termostatul și mi-a zis că trebuie schimbat. Am fost la secretara lor și mi-a zis că e 230 RON unul "bloc termostat" deci presupun că se referea la cel de pe blocul motor, nu la EGR (sincer cred că nici ea nu știa).

Īntrebarea ar fi: pentru că urcă totuși temperatura cam pe unde trebuie, sigur e cel de pe blocul motor, nu? Altfel nu ar ajunge nici acolo, nu? Ce pagube ar putea să apară dacă este īn situația asta de ceva timp (poate luni de zile), pentru că este posibil să fi observat eu foarte tāziu.

P.S. Nu prea am cunoștințe de mecanică auto īnsă īncerc să īnvăț.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)