Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: DIY-montaj lumini picioare E46

Moderator

Default DIY-montaj lumini picioare E46

Un alt DIY ce l-am promis este acesta,cu montarea luminilor la picioare.
    Aveti de cumparat:

-lampile propriu-zise. Cod OEM 63316962040
    -cele doua mufe verzi. Cod OEM 61138377072
    -cele 4 fire (doua negre,doua rosu/negru). Cod OEM 61130005197 respectiv 61130006663
    -fire duble,precum cele pt boxe
    -"soricei"

1- Pregatim fiecare lampa in parte.Dupa cum se observa,cand cumparati mufele,acestea vin fara fire.Fiecare mufa are 3 locasuri pentru fire,insa noi vom lucra doar cu doua,si anume cu primul si cu al treilea.Introducem astfel firele,in fiecare mufa,unul negru si unul rosu/negru.

Moderator

Acum cele doua lampi ar trebui sa arate asa:

2-Firele duble le vom folosi pentru a prelungi cele 4 fire ale lampilor.Acesta este deci urmatorul pas
    Pentru lampa de la sofer am folosit cam 2,5 m iar pentru cea de la pasager aproximativ 1 m.La final binenteles vom taia din ele.

3-Incepem cu demontarea panoului de plastic de sub volan.Acesta este prins in 3 suruburi,un clips de plastic si 3 cleme.

In poza am indicat cu sageti rosii cele 3 suruburi (cu cap in cruce) si cu sageata albastra clips-ul de plastic.

Doua din cele 3 cleme sunt situate exact sub volan.Introduceti o surubelnita plata sub ele si impingeti clemele spre exterior

4-Tragem de panou in jos si deconectam mufa de diagnosticare.Aceasta are o siguranta,pe care o tragem in lateral apoi scoatem mufa.

5-Observam si locul unde vom monta una din cele doua lampi.Capacul de plastic ce a inlocuit pana acum trebuie inlaturat,prin apasarea celor 4 cleme de plastic.

Moderator

6 - Montam lampa de la sofer si tragem firele in partea cealalta,la panoul de sigurante.
    Eu am prins cele doua fire langa manunchiul de fire existent,ce trece dincolo,cu ajutorul "soriceilor" de plastic.

7 - Punem inapoi panoul de plastic de sub volan si ne pregatim pentru partea cealalta.

Moderator

8- Demontam torpedoul.
    Acesta este prins in 3 suruburi in partea superioara,1 surub in partea inferioara(in dreapta) si insa doua suruburi,unul in spatele amortizorului si inca unul in partea opusa.

9- Observam acum si locul unde vom monta cea de-a doua lampa.Scoatem capacelul de plastic si montam lampa.

(se observa si firele ce vin din partea soferului)

10-Lasam in jos panoul de sigurante si cautam o cutiuta neagra,atasata de acesta.

11-Detasam aceasta cutiuta de panoul sigurantelor si cautam firele rosu/albastru si maro ce intra in spatele cutiutei.

12-Aceste fire au la capat niste papuci si sunt conectate pe cate o punte.
    Firele rosu/albastre sunt pentru "+" iar cele maro pentru "-".
    Pentru a avea acces la ele,trebuie sa scoatem fiecare punte din cutiuta afara.Puntile sunt protejate ce cate o alta cutiuta,prinsa cu cleme in partea inferioara.

13-Scoatem puntile pe rand si vom observa ca fiecare mai are un loc liber,pentru un papuc.

Moderator

14- Firele ce vin de la cele 4 lampi le scoatem prin spatele panoului de sigurante si le aducem la cele doua punti.Tot acum legam firele,doua cate doua,rosu cu rosu si negru cu negru.

15- Acum conectam firele rosii la puntea firelor cu rosu/albastru.Eu am facut-o prin cositorire,insa o metoda mult mai simpla este atasarea firelor la cate un papuc,introdus in pinul liber al fiecarei punti.

16- Punem protectia de plastic inapoi la puntea firelor cu rosu/albastru si scoatem afara puntea firelor maro,puntea de masa.

17- Cositorim firele negre la puntea firelor maro,deci la masa ("-")

18- Introducem cele doua punti inapoi in cutiuta neagra si putem face o proba

19- Daca totul este ok,montam la loc torpedoul si mergem sa bem o bere.

Black Beauty SILVIU76's Avatar

Mersi cefi, dau si eu berea cand o sa-mi fac la fel si pe masina mea...
    Mufele si lampile se pot comanda la orice magazin de piese daca le dau codurile?

Moderator

Daca au posibilitatea sa aduca piese OEM,da.

Quote Originally Posted by cefi View Post
    Daca au posibilitatea sa aduca piese OEM,da.
    Mersi...

Member gAbrIeL_ZRX's Avatar

Thumbs up

Exista ceva pe net sa cumperi online sau pe comanda macar, m-ar interesa un magazin pentru lucruri de genul asta, marunte... de regula in magazinele de piese auto au la gramada si se uita crucis vanzatorii la mine cand ii intreb de chestii de genul asta pentru bmw, gasesti parti importante de regula, dar astea minore de unde le procuram? Eu sunt din Bucuresti cred ca se gaseste ceva prin zona...

Quote Originally Posted by gAbrIeL_ZRX View Post
    Exista ceva pe net sa cumperi online sau pe comanda macar, m-ar interesa un magazin pentru lucruri de genul asta, marunte... de regula in magazinele de piese auto au la gramada si se uita crucis vanzatorii la mine cand ii intreb de chestii de genul asta pentru bmw, gasesti parti importante de regula, dar astea minore de unde le procuram? Eu sunt din Bucuresti cred ca se gaseste ceva prin zona...
    Aceeaşi problemă am īntāmpinat şi eu, dar īn cele din urmă am găsit tot ce ī-mi trebuia la EkaTrust Ploieşti (nu se poate comanda online şi au preţuri cam mari dar asta e... un singur fir cu papuc metalic pentru lampa de la picioare era 8 lei).

Junior Member

eu am tras lampi la picioare si le-am alimentat din plafoniera, pe pozitia usi deschise, sunt foarte uitile si un aspect frumos..

Junior Member evoparts's Avatar

Quote Originally Posted by gAbrIeL_ZRX View Post
    exista, spre exemplu eu le aduc in 5 zile lucratoare
    doar ca eu sunt din Constanta
    BMW renunta la sloganul "Ultimate Driving Machine" fiind inlocuit de "A Company of Ideas" ................................................ Magazin Online De Piese Auto

Senior Member whisperer's Avatar

Default sal Cefi

am si eu o intrebare :
    care este dimensiunea lampilor oem ca am gasit la cineva la dezmembrari si ma intreaba dimensiunea..ms

Moderator

Nu am idee,imi pare rau.Eventual cand esti la masina,masoara capacelele acelea ce trebuiesc scoase pentru a pune lampile.

Junior Member

mi-am montat si eu azi lampile de la picioare , f bun acest diy si tin sa-i multumesc celui care a facut acest diy pentru toate informatiile de aici

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)