Results 1 to 14 of 14

Thread: Sfat achizitionare E46 320D

Default Sfat achizitionare E46 320D

sunt un fan bmw si as vrea sa achizitionez un bmw 320 d 1999-2002 si as vrea ceva pareri, ce sa iau ca nu? care dintre ani e mai bun, care e problema cu turbinele. as vrea cateva sfaturi de la cunoscatori.
    Nu ma luati la misto dak am scris cev rau k sunt nou. Multumesc

Nu te luam la misto ca esti nou, te luam la misto datorita scrisului.
    Iti recomand sa scrii cat se poate de corect, unii dintre noi chiar nu vrem sa vedem cum stricati limba Romana pe internet.

Un e46 este o masina (dupa parerea mea) frumoasa, este un BMW
    Turbinele de obicei pica dupa o folosinta indelungata, chiar daca au fost unele cazuri inca care au picat dupa cateva zeci/sute de km.

Trebuie sa verifici masina, sa vezi cum a fost folosita, asta iti va zice si cat de mult o sa te mai tina turbina si alte componente care pica la rulaj, precum, alternatorul s.a.m.d.

Daca masina iti place, si crezi ca poti sa intretii un BMW (ie. schimburile la un interval normal, 10mii km, max 15mii km in Romania), poti sa ii schimbi componentele atunci cand pica, da mai pica uneori cate ceva.. merita.

BMW e46 este cele mai frumoase modele a serii 3.

I don't have any solution but I certainly admire the problem.
    Jump for JOY, JOY is BMW.
    LSD Junkie.

daca iei din tara masina te sfatuiesc sa mergi la reprezentanta cu ea sa ii faci un test la kilometraji etc.,sa o pui pe rampa

fiind diesel din 1999-2002 sa te astepti la vreo 400 de mii km reali, la orice arata pe bord, in reprezentanta nu iti vor spune km reali decit daca masina a facut service-ul in reprezentante BMW, in special germania, restul nu prea sunt centralizate.

LSD Junkie.

un diesel exploatat normal face in jur de 25-30.000km /an...cu verificatul km e delicat...din cate stiu eu se poate afla cu un tester bun...eu cu a mea am fost la reprezentanta bmw si am intrebat daca se pot vedea km originali...i-am dat cheia de la masina care a conectato la calculator si mi-a zis exact km care ii aveam pe bord...mi-a mai spus ca de pe cheie nu se pot modifica...acum nici eu nu stiu ce sa cred...hoti care dau km inapoi sunt in toata lumea...parerea mea ar fi sa te uiti si la modelele pe benzina pt ca ai mai multe seanse sa gasesti una cu mai putini km...intradevar motoarele bmw daca sunt intretinute bine fac multi km dar o masina nu e facuta doar din motor...daca gasesti ceva ne poti arata si noua poze etc si sa ne povestesti despre masina poate te mai putem ajuta cu ceva sfaturi...
    app di 2002 poti gasi deja modelul facelifting...spor la cautat
    BMW 320d e46

Va rog, nu mai vorbiti aberatii de km.

KM se pot modifica, si nu se pot verifica daca au fost modificati decit daca masina are carte de service, are service facut doar la reprezentanta, si toate datele sunt centralizate.

daca un bmw e60 LCI din 2008/06 are 166 de mii de km , cat km a facut el pe an ?

Asta cu 25-30 de mii de km pe an nu cred ca e valabila nici in romania

LSD Junkie.

la orice tester te duci iti va spune orele de functionare a motorului...care nu pot fi resetate la ora actuala...in functie de orele de functionare poti face o medie de 70km/h si vezi care sunt km,nu iti va iesi exact...dar daca vezi ca pe bord ai mult mai mult dekt ti'a iesit tie e clar ca e umblat,ca deja 70km/h e destul de mult pentru o medie...
    bmw 320d

Default sal

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Asadar in principiu daca as gasi un 320 cu 250, 300 mii km ar fi ok?
    Va multumesc inca odata si o sa va tin la curent

Sunt sigur ca o sa gasesti si cu 100 de mii de km dar unul cu 250-300 de mii pare cat se poate de reali.

Daca masina a fost intretinuta, schimburile facute la timp, o sa te duca inca pe atat.

Verifica tot ce se poate la ea, partea electrica, rugina, ca deah, presiunea in turbo, nu te speria daca nu e in valorile cerute de BMW, e totusi o masina rulata.
    De asemenea verifica fulia, intinzatorile si celelalte role sa stii daca mai ai ceva de schimbat.

Suspensia sa fie buna, sa nu scartaie din toate incheieturile, interiorul sa fie bun, adica ingrijit, nu poate sa fie ca unul nou, desigur.

Daca iti place, are dotarile pe care le vrei, si la test se aprope totul de OK, da, merita, ignorand acei km, par multi, dar nu sunt chiar atat de multi..

LSD Junkie.

mersi pt faturi. testele se fac doar la o reprezentanta BMW, dak iau masina dintr-un oras unde u e reprezentanta, ce fac? se pot face aceste teste si la un alt service decat cel de la reprezentanta?

Quote Originally Posted by pacocaliary View Post
    mersi pt faturi. testele se fac doar la o reprezentanta BMW, dak iau masina dintr-un oras unde u e reprezentanta, ce fac? se pot face aceste teste si la un alt service decat cel de la reprezentanta?
    depinde ce fel de service e...cu un tester bun se poate vedea orice...
    bmw 320d

distributia pe lant se schimba? daca da la cati km si cam cat costa?
    ms

Quote Originally Posted by pacocaliary View Post
    distributia pe lant se schimba? daca da la cati km si cam cat costa?
    ms
    in legatura cu distributia sunt multe pareri...eu cu a mea 320d din 2002 am fost la cativa mecanici si am intrebat...mi-au spus ca nu are sens sa o schimb(a zis ca se schimba doar daca face galagie sau probleme)...eu am 210mii si nu am treaba...am un prieten cu un 525 di 97 care are vreo 400 de mii si nu i-a facut nimic la distributie
    BMW 320d e46

Senior Member MirceaRM's Avatar

La BMW , distributia pe lant merge fara probleme 5 - 600.000 km
    320ci
    GSX-R 750

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)