Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: ce strica SONDA LAMBDA?

Member tibibody's Avatar

Exclamation ce strica SONDA LAMBDA?

Ce strica sonda lambda. Am un bmw e36 din 95'. in ultimele 3 luni am schimbat 3 sonde lambda. prima a fost pe masina de cand am luat-o. a doua de la dezmembrari si a treia noua. nu fac nici 1000 km si relantiul incepe sa varieze intre 600-900 si dupa se intatuie in mers. Oare ce imi strica mereu sonda? Cunos mai multe persoane cu aceeasi problema. Ce sa fie oare?

Moderator

Ai cumparat sonda lambda originala?
    Daca nu,atunci nu ma mira.
    Iti dau un citat dintr-un site:
    "5. Cum ştiu dacă sonda lambda este defectă?
    Din păcate, simptomele unui senzor lent sau defect nu sunt īntotdeauna evidente si masurabile. Printre simptomele sondelor lambda defecte sunt:

- Eşec la testul emisiilor (caracteristic, o concentraţie mare de CO şi/sau HC)

- Catalizator deteriorat (cauzat de o concentraţie mare de carburant)

- Consum crescut de carburant (cauzat de o concentraţie mare de carburant)

- Motorul funcţionează neregulat

- Performanţe reduse

6. Care sunt cauzele defectării sondei lambda ?
    Sonda lambda se poate defecta prematur dacă este contaminată cu fosfor rezultat din consumul excesiv de ulei, silicon din scurgerile sistemului de răcire, utilizarea produselor de etanşare din silicon īn motor şi unii aditivi pentru carburant. Chiar şi o cantitate redusă de benzină slab rafinată poate defecta o sondă lambda. Factorii de mediu, precum stropii de pe şosea, sarea, uleiul şi murdăria pot cauza defectarea senzorului, ca şi şocurile termice, tensiunea mecanică sau manevrarea incorectă. "

Member tibibody's Avatar

Default nu

da, nu este vorba de o sonda lambda originala. am preferat un unifersala deoarece este mai ieftina. insa totusi raman uimit. Aceasta pe care o am acum, am facut cu ea aproximativ 300 km. iar azi in timp ce mergeam, am apasat ambreajul pt a pune o frana ca sa opresc si..... am vazut cum turatia a scazut la 600, a urcat la 900, iar a scazut...iar dupa am accelerat eu sa pelc de pe loc....si la urmatoarea apasare de ambreaj, a mers perfect. tocmai mi-am schimbat toba terminala, insa nu cred ca ar influenta. oricum sonda asta o am in garantie 1 an si as inlocui-o pe garantie.
    Din citatul tau de pe net CEFI, cauzele acelea nu le pot detecta. e cam aiurea.
    Am mai auzit ca mersul subturat ar putea fi o cauza. si sincer, zilele astea de cand am pus toba,,,,datorita sunetului prea intens(sport)....nu am mai turat-o asa mult. adica daca pana acum schimbam viteza la 3000 turatii. acum am schimbat la 2000-2500.

Senior Member KILLER_BMW's Avatar

Quote Originally Posted by tibibody View Post
    da, nu este vorba de o sonda lambda originala. am preferat un unifersala deoarece este mai ieftina. insa totusi raman uimit. Aceasta pe care o am acum, am facut cu ea aproximativ 300 km. iar azi in timp ce mergeam, am apasat ambreajul pt a pune o frana ca sa opresc si..... am vazut cum turatia a scazut la 600, a urcat la 900, iar a scazut...iar dupa am accelerat eu sa pelc de pe loc....si la urmatoarea apasare de ambreaj, a mers perfect. tocmai mi-am schimbat toba terminala, insa nu cred ca ar influenta. oricum sonda asta o am in garantie 1 an si as inlocui-o pe garantie.
    Din citatul tau de pe net CEFI, cauzele acelea nu le pot detecta. e cam aiurea.
    Am mai auzit ca mersul subturat ar putea fi o cauza. si sincer, zilele astea de cand am pus toba,,,,datorita sunetului prea intens(sport)....nu am mai turat-o asa mult. adica daca pana acum schimbam viteza la 3000 turatii. acum am schimbat la 2000-2500.

Are momente si-a mea cand fluctueaza relantiul,,,,e atunci o tabar si-i dau talpa de zace si-si revine...momentan..si iar ii dausi-am observat ca nu-i place orice benzina(alimentez pe unde-apuc).
    Ia incearca si tu

Moderator

Asa mi-am stricat eu sonda lambda,alimentand din benzinarii "bomba".
    Dupa ce am schimbat-o,cu una originala Bosch,m-am axat pe OMW si Petrom.Nu mai am nici cea mai mica fluctuatie.

Senior Member KILLER_BMW's Avatar

Am alimentat de la Lukoil 20 litri ceva parca +100...(ca nu tin cont..dar m-ai speriat cefi)si m-am rugat de masina sa traga si sa se termine din rezervor.
    DEZASTRU de benzina frateee(cu toate ca pe buson scrie clar 95)dar am zis ca-l fac avion

Moderator

Am cel putin 4 cunostinte ce si-au stricat pompele de injectie ori injectoarele de la motorina Lukoil
    De benzina nu stiu,n-am indraznit decat o singura data,dar nu mai repet

Member tibibody's Avatar

si....baieti.... benzina proasta ar putea strica o sonda lambda? adica....de cand o am pe asta noua am alimentat numai de la OMV. stiu ca au benzina destul de buna. si la mine, dupa ce sunt variatiile alea de turatie..d.aca ii dau talpa calumea si o turez in 4,5 mii, isi revine garantat deocamdata. dar la sondele vechi, si-a tot revenit pana a cedat de tot si a inceput masina sa dea in nas alte pareri??

Member

de unde stii ca problema ta cu variatia de relanti este de la sonda lambda ?? iti da eroare pe test ? ai pus-o pe tester de fiecare data inainte sa schimbi sonda ?

Senior Member kinezool's Avatar

Discutia despre Lambda e una destul de lunga si alambicata. Trebuie plecat de la ideea ca si sonda e un "consumabil". Unii constructori chiar spun in serviceplan ca undeva in jur de 150 000 - 160 000 km sonda lambda trebuie schimbata. Revenind la povestea ta, sa spunem ca sonda ta a fost la capatul vietii, la fel si cea luata din dezmembrari. Totusi problema e la cea care ai pus-o noua. Banuiesc ca ai luat un NTK pe care nu ai dat mai mult de 300 de lei. Nu e o alegere rea, pentru un lowbudget. Si eu merg in acest moment pe aceeasi sonda, luata din cauza ca era singura pe stoc. Insa nu e normal sa "moara" in asa scurt timp. Cauza relantiului tau deficitar poate veni si de la valva de relanti... Nu ne-ai spus ce motor ai pe E36, insa cauzele pot fi si altele, nu doar sonda. Eu am reusit sa "ucid" 2 sonde pana acu, dar a fost 100% vina mea. Cea originala am lovit-o in ceva obstacol pe un drum de macadam, iar a 2-a a murit dupa ce am intrat intr-o balta mai adanca din dorinta de a spala de zapada masina, dupa o zona de "alergat" de circa 30 min. Sonda fiind foarte fierbinte, a cedat in momentul contactului cu apa rece. La tine doar o contaminare cu ulei din motor sau antigel putea sa o faca sa nu mai citeasca corect. As zice sa-ti faci o diagnoza inainte sa mai ceri pareri. Vei vedea exact ce erori iti apar....
    If you want to finish first, first you have to finish

Member tibibody's Avatar

am pus-o si pe tester. si imi dadea eroare la amestecul dintre aer si benzina. si de fiecare data cand am sch sonda a mers masina perfect. deci......

Member tibibody's Avatar

motorul este 1.6 i. pe tester...nu imi apare o eroare clara despre sonda, cel mult imi zice ca este un amestec prost intre benzina si aer. asta deoarece masina este veche si probabil testerele pt astfel de ani, nu arata totul ca la modelele mai noi. cat despre contaminarea cu ulei/antigel....asta tot intreb. cum pot afla daca mi se contamineaza?

Senior Member kinezool's Avatar

Quote Originally Posted by tibibody View Post
    am pus-o si pe tester. si imi dadea eroare la amestecul dintre aer si benzina. si de fiecare data cand am sch sonda a mers masina perfect. deci......
    pai asta e rolul sondei Lambda, sa raporteze cand e o problema cu amestecul dintre aer si benzina. Normal ca daca scoti sonda, nu mai are cine sa dea eroarea. (Daca doctorul moare, nu mai are cine da diagnosticul, NU?) Daca e asa, ai o problema de amestec, nu de sonda Lambda. Fa rost de erorile date de diagnoza si da-mi-le intr-un PM.
    If you want to finish first, first you have to finish

Golden Member coupe318is's Avatar

am patit si eu sa imi oscileze relantiul...s'a intamplat sa'mi moara si motorul cand am dat cu spatele...a scazut rpm'ul sub 500......relantiul la mine este la 600 dar in situatiile cand oscila se intampla sa imi urce pe la 900...cobora pe la 600 si tot asa....dar ciudat pt ca de cand am pus aditivi pt injectoare in benzina...nu am mai patit...ce treaba are una cu alta nu stiu.....

Member tibibody's Avatar

de erori, nu mai pot face rost, pt ca am facut testul la prima sonda schimbata, deci acum cateva luni. si mai pun inca odata intrebarea, poate nu ma fac eu inteles. in cazul in care este amestecul contaminat cu ulei/antigel....cum iti dai seama, si mai ales....cum sti cauza contaminarii????? cat despre benzina proasta, am avut si eu odata o problema majora, imi facea masina urat ....murea motorul....dar....si-a revenit brusc. de atunci nu mai scad acul de la rezervor sub 15 L.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)