PDA

View Full Version : difuzor E46

micutuj
07-04-2009, 10:23
Salut am si eu o problema..vreau sa imi pun 2 difuzoare mai puternice pe spate dar problema ii ca de pe difuzorul original nu inteleg mare lucru : diametru 160 , adancime 65, 4 ohmi , dar wati....... cati are?

cefi
24-04-2009, 23:36
vre`o 11 W RMS :P

cefi
24-04-2009, 23:40
vezi sa respecti impedanta difuzoarelor,sa fie tot de 4ohmi,nu de 8,sau de 2,cum sunt cele dual`cone.In mod normal,iesirea are aceeasi putere pe toate iesirile,deci ti`as recomanda sa`ti schimbi si difuzoarele din portiere,nu doar cele din spate,si pe cat posibil,sa aibe aceeasi putere.

micutuj
25-04-2009, 09:46
vezi sa respecti impedanta difuzoarelor,sa fie tot de 4ohmi,nu de 8,sau de 2,cum sunt cele dual`cone.In mod normal,iesirea are aceeasi putere pe toate iesirile,deci ti`as recomanda sa`ti schimbi si difuzoarele din portiere,nu doar cele din spate,si pe cat posibil,sa aibe aceeasi putere.

adica daca pun difuzoare mai puternice sa aiba aceasi putere si alea din spate si alea din usi, dar daca pun numai pe spate se poate arde?

cefi
25-04-2009, 10:03
Depinde de la caz la caz,in functie de etajul final amplificator.Iti poti arde de exemplu difuzoarele din usi,daca acestea au o putere mai mica,cand tu ii dai volum,gandindu`te ca difuzoarele din spate rezista..insa astea din usi nu vor rezista cat cele de pe spate.Nu stiu sa ma exprim cum trebuie,sper ca ai inteles ideea :)

cefi
25-04-2009, 10:07
sfatul meu e sa shimbi toate cele 4 difuzoare,acum despre tweeterele din usa nu stiu ce sa spun,alea au filtru,si nu cred ca vei avea treaba cu ele.Dupa ce schimbi toate difuzoarele,daca le pui de acelasi tip (marca,putere,impedanta) vei avea un sunet uniform,si mult mai puternic decat cel de dinainte.Daca nu schimbi si radio`cd`u sau radio`cassu original,sa nu ai mari asteptari,caci el are puterea finala calculata pt difuzoarele alea nokia,si banuiesc ca are 4X15...4X20W maxim

micutuj
25-04-2009, 12:43
poi inainte am avut si MP3 dar nu - mi placea ca nu dadea bine cu bordu si atunci am revenit la cassu original al masini si mi am cumparat un modulator fm cu RDS..si sunt multumit de el. da dar pot regla boxele de pe spate sa mearga mai tare si cele din fata mai incet si atunci nu ar mai fi problema. nu?

kathalin
27-04-2009, 18:06
....baieti,ma amestec si eu in discutia vostra si eu am observat k la mine pe spate am difuzoare Mac Audio,masina este tot e46,si au si alea un filtru mic pe ele se aude destul de bine....dar si eu as imbunatatii calitatea din boxe k masina este dotata cu un cd 4*50.aveti idee de ce a mea are boxele alea sa le fi schimbat fostul proprietar sau sa fie anul de fabricatie factorul.ms

micutuj
27-04-2009, 18:35
si ce putere au boxele de cat is.ce ai casetofonul original pe masina? probabil le a schimbat proprietarul , a vrut o inbunatatire ca si noi

cefi
07-05-2009, 12:55
cum stai cu modificarile,micutuj? in curand ma apuc si eu,mai ales avand in vedere ca am amaratul de radio cu caseta din fabrica.Probabil voi cumpara un radio-cd bussines,si ii scot doua iesiri pt un amplificator,schimb toate difuzoarele,voi monta cumva si in usile din spate 2 difuzoare,iar cele din spate le inlocuiesc cu doua difuzoare de bass,desi va trebuii sa tai cva tabla pe`acolo :) mi`a trecut prin cap sa`mi iau un mp3 player cu vre`o 9-10 mil,dar astea dupa parerea mea ,bagate in masina arata precum nuca in perete,asa ca raman la variantele originale.Ii gasesc cumva o intrare auxiliara la care conectez un i-pod,ii mai scot doua iesiri,un amplif ,6 difuzoare si imi e de`ajuns:P

cincerul
07-05-2009, 18:56
daca vreti sunet mai bun in e46 va trebui sa renuntati la aspectul Oem si sa puneti alt Head Unit, cele care vin in echiparea stock la e46 is niste glume. Veti ramane surprinsi cat se va schimba calitatea sunetului doar daca schimbati HU, nu mai vorbesc daca puneti si alte difuzoare mai puternice.
Eu am preferat sa las Hu-ul stock si sa schimb doar diff-urile. Am pus niste diffuri de Bora cu suspensie de cauciuc, mult mai ''zdravene'' ca si alea Nokia care is stock. Sunetul s-a schimbat total, un bas mult mai profund fara distorsiuni. Dar tot nu-s multumit asa ca am decis sa schimb si HU-ul cu ceva mai performant si cu putere mai mare. Am pus de la cineva un Pioneer de proba sa vad cum ar suna, rezultatul e fantastic.

Banghe
30-05-2009, 13:31
io am harman kardon tot pe e46.se aude belea

micutuj
01-06-2009, 19:01
io nu am mai facut nimica......se aude destul de bine pe criza asta:laugh: mai astept un pic sa mai creasca bugetul si pe urma mai vad ce o sa fac

cos_cm
03-06-2009, 15:53
Fa-ma si pe mine sa inteleg treaba cu Oem si cu Head Unit...Pe scurt ai dreptate cu E46...vine echipat slabut (asta daca nu iti iei varianta cu Harman)

cefi
16-06-2009, 16:50
OEM=Original equipment manufacturer-Producător de echipamente originale
pe cand Head Unit = in traducere e cap de unitate , o componentă a unui sistem stereo, fie Óntr-un vehicul sau sistem home cinema, care oferă o interfaţă unică de hardware pentru a diverselor componente a unui sistem mass-media electronice,in cazul de fata e radio-casetofonul sau radio-cd-ul

leonito
29-09-2009, 16:03
am si eu o intrebare daca imi permiteti
eu am un e46 coupe si pe fetele de aripi unde scrie airbag e ca o masca de difuzor dar nu se aude nimic, asa e designul (daca pot spune asa) sau chiar ar trebui sa am boxe acolo? si inca o chestie cu cele de pe spate m-am lamurit ca sunt de 16cm dar cele din usile din fata? tot 16cm au diametrul? multumesc

cefi
29-09-2009, 16:16
am si eu o intrebare daca imi permiteti
eu am un e46 coupe si pe fetele de aripi unde scrie airbag e ca o masca de difuzor dar nu se aude nimic, asa e designul (daca pot spune asa) sau chiar ar trebui sa am boxe acolo? si inca o chestie cu cele de pe spate m-am lamurit ca sunt de 16cm dar cele din usile din fata? tot 16cm au diametrul? multumesc

fetele de aripi sau fetele de usi?Nu te referi la tweetere?(difuzoarele de inalta frecventa)
Difuzoarele pe fata sunt la majoritatea de 16,dar au adancime mica.Cel mai bine e sa le dai jos si sa le masori.Nu e mare filozofie,trebuie doar sa dai jos fata usii (iti ia cam 10-15 min)

leonito
29-09-2009, 21:31
fetele de aripi, din spate, am zis ca este coupe

cefi
29-09-2009, 21:34
fetele de aripi, din spate, am zis ca este coupe

Scuzele mele.Fa-le o poza cand ai timp.N-am condus decat E36 coupe si Mercedes,care nu se pune :)

RDZT
29-09-2009, 23:04
stie cineva clar cat are cd playeru buisness putere pe iesire?sa aiba numai 15w?

cefi
29-09-2009, 23:14
stie cineva clar cat are cd playeru buisness putere pe iesire?sa aiba numai 15w?

cam da :crybaby:
nici atat nu cred ca are,sincer.

RDZT
30-09-2009, 10:13
offf sa ma cac eu pe ele masini, deci acu tre sa montez si o statie de vreo 50w pe undeva?in caz ca vreau sa i schimb difurile originale.
si dc baraie daca are doar 15w?:P

cefi
30-09-2009, 10:17
offf sa ma cac eu pe ele masini, deci acu tre sa montez si o statie de vreo 50w pe undeva?in caz ca vreau sa i schimb difurile originale.
si dc baraie daca are doar 15w?:P

:lol::lol::lol:
difuzoarele sunt si mai praf decat e head-unit-ul
am avut aceleasi difuzoare Nokia,doar ca erau ITT (acelasi brand e) la un tv de 15 ani :lol:

RDZT
30-09-2009, 10:51
soluti fara sa schimb head unitu atunci?

cefi
30-09-2009, 11:03
Sunt foarte multi useri pe forum,care au schimbat doar difuzoarele,si au avut imbunatatiri remarcabile.

RDZT
30-09-2009, 11:36
cred ca asa am sa fac si eu.
putin cam offtopic acum, dar dc nu este o sectiune diy pe forum?ca asa toate la gramada la e46 nimic nu gasesc, am gasit pe forumuri straine ceva si m ar interesa s mi imbrac ornamentele in carbon si inca cateva modificari incepand cu masca de la capota pe care vreau so fac neagra(masina fiind gri)ar arata bine?

cefi
30-09-2009, 11:44
cred ca asa am sa fac si eu.
putin cam offtopic acum, dar dc nu este o sectiune diy pe forum?ca asa toate la gramada la e46 nimic nu gasesc, am gasit pe forumuri straine ceva si m ar interesa s mi imbrac ornamentele in carbon si inca cateva modificari incepand cu masca de la capota pe care vreau so fac neagra(masina fiind gri)ar arata bine?

http://www.bmwforum.ro/showthread.php?t=7958
am incercat si eu sa propun o rubrica DIY,deocamdata fara rezultat.
am imbracat si trim-urile cu folie,dar imitatie de lemn,insa m-am plictisit de ea,si acum vreau sa le vopsesc black piano.
Masca de la capota,te referi la "nari"? cum le zic unii...
am vazut cateva bmw-uri cu ele negre,si mie personal mi-au placut ff mult.