PDA

View Full Version : pb cu pdc :(

roberto_80
02-03-2009, 00:18
salut,am si eu o problema la masina,anume k de ceva vreme (adika 1 luna)nu-mi mai functioneaza pdc,mai exact,in momentul in care schimb in R (cutie automata)incepe sa-mi clipeasca intermitent becul acela de la senzor (de obicei knd functiona ramanea aprins)si nu-mi mai activeaza nici un senzor (nici fata,nici cei de pe spate).mentionez k am un e53 2006,iar aceasta defectiune am depistat-o dupa ce nu am mers cu masina delok vreo luna si am tzinut-o la munte(ninsori,ger,fenomene specifice),nu stiu dk are vreo legatura,dar m-am gandit k e bine de mentionat.a,uitasem din knd in knd adik o data la 3 -4 zile,isi revine si functioneaza normal,declansand totzi senzorii corect.:( stie cineva vreo rezolvare?tks,bafta :thumbup:

delia
12-09-2009, 12:59
aceiasi problema o am si eu cu pdc ul cand merge cand nu merge deloc cand merge aiurea .... de la reprezentanta mi-au zis ca nu mai functioneaza ca sunt duse dar eu le aud ca fac scandal si aiurea ... ar fi interesant de stiut daca este o problema a lor mai des intalnita

raull00
29-09-2009, 13:47
problema e de la senzori...de parcare unul nu functioneaza sau mai multi , dar dk nu finctioneaza unul nu mai functioneaza nici ceilalti ca sunt legati in serie, vezi care e defect, poti cu degetul dar e mai greu dk nu ai habar...dk nu o diagnoza intrun servis autorizat sa iti spuna care nu functioneaza...si dupa ce depistezi poti sa il inlocuiesti un id de ajutor este astondb17 pentru yahoo messenger eu de aici am cumparat senzor...PDC

raull00
29-09-2009, 13:48
aceiasi problema o am si eu cu pdc ul cand merge cand nu merge deloc cand merge aiurea .... de la reprezentanta mi-au zis ca nu mai functioneaza ca sunt duse dar eu le aud ca fac scandal si aiurea ... ar fi interesant de stiut daca este o problema a lor mai des intalnita

citest mai jos...

ovi-ovi
29-09-2009, 13:56
am un 320 coupe benzina din 94 si am 2 probleme...la 150 de cai putere ar trebui sa pape asfalt,mai are si vanos,dar nu are putere...iar a 2-a e ca scoate gaze,i-am schimbat sonda si debilmetrul si e la fel:wallbash:....ma scoate din minti....un sfat va rog

cefi
29-09-2009, 14:20
ontopic: cand e dus unul din senzori nu mai merge deloc,ei fiind legati in serie.
offtopic:ovi,lipsa de putere e din cauza debitmetrului de aer,pe care zici ca l-ai schimbat.Esti sigur ca e bun?injectoarele le-ai verificat?
la un service bun iti verifica tot,incepand de la filtrul de benzina,bujii,sonde,si multe altele.