PDA

View Full Version : x5 scoate fum cu intermitente!!!!!!!!!!!!!!!

gabriel330xd
13-11-2008, 18:07
salut ma numesc Gabi. am un x5 3.0d care scoate fum albastru dar nu mereu aleator cand o apuca crizele .motoru de alfel merge foarte bine nu tremura la relanti ,trage uniform

delia
05-01-2009, 13:26
Scoate fum numai cand e frig afara ? ca asta cred ca e normal si a mea face la fel si am inteles ca e de la siroco ... da asta numai cand e rece afara

cristinel
09-09-2009, 13:40
Problema d-voastra s-ar putea datora neschimbarii la timp a filtrului de gaze de carter.
Atentie, eu am avut o experienta neplacuta cu o reprezentanta bmw din zona, a carei angajati la prima sesizare m-au asigurat ca masina nu are nici o problema, dar la a doua sesizare - facuta in urma unui drum de croaziera de aprox 2.000 km, cand masina mi-a consum cca 2 litri de ulei, lucru anormal la acea masina care nici inainte si nici dupa inlocuirea filtrului nu a consumat ulei - acestia au incercat sa ma convinga ca aceasta defectiune nu poate fi depistata si deci remediata decat prin desfacerea motorului, intrucat testul facut nu indica vre-o problema. Cand am intrebat ce costuri implica o asemenea interventie acestia mi-au replicat ca este posibil sa coste pana la 3.000 euro, in functie de natura defectiunii.
Problema a fost depistata ulterior de un mecanic privat, dar care s-a dovedit mult mai priceput decat toti mecanicii reprezentantei bmwcare mi-au verificat masina, iar problema a fost rezolvata prin inlocuirea filtrului si nu prin desfacerea motorului cu un cost de cca 60 euro cu manopera inclusa.
Pe aceasta cale nu doresc sa fac reclama proasta reprezentantelor auto ci sa atrag atentia posesorilor de masina la ce riscuri se expun cand au parte de serviciile unui mecanic slabut pregatit, chiar daca este angajat al unei reprezentante auto al unei marci de prestigiu.

80rfo
03-11-2009, 09:07
Salut. Tata are un x5 care tot asa dadea fum alb-albastru, din cand in cand. Masina avea 120 000 km si e ra la noi de noua. Nu a fost alergata. Motivul fumului: a crapat turbina. Am inteles ca e oarecum normal la 3.0 d din generatia aia. Mai erau in service 2 masini cu aceeasi problema. Cand s-a schimbat turbina, s-a constatat ca era si epuratorul infundat