PDA

View Full Version : Achizitie X5 SH. Da sau nu?

radu2
03-08-2008, 18:10
Salut tuturor.
Ii rog pe posesorii de BMW X5 sa ma ajute in luarea deciziei de achizitie a unei astfel de masini din 2005-2006 (3.0 D sau I, cumparare din Germania, sub 100.000 Km, full service history). Intrebarile pe care mi le pun vis a vis de aceasta masina sunt urmatoarele:
1. Este o masina fiabila? Am prieteni carora le-a cazut cutia de viteze la sub 150K Km, am gasit pe multe forumuri de afara chiar relatii despre firme specializate in repararea cutiilor de X5 (am inteles ca sunt si in tara astfel de firme).
2. E destul de clar ca nu e o super-masina pentru off-road. Te doare buzunarul daca te duci cu ea din cand in cand la pescuit pe un drum semi-accidentat? (suspensii, pivoti etc).
3. Costurile de intretinere sunt mult mai mari decat la un 530 de exemplu? (schimb ulei, distributie etc). Va rog dati exemple, daca aveti experienta.
4. Merita sa iei masina asta din Germania sau nu?

Va multumesc.

delia
05-08-2008, 18:44
in primul rand fii foarte atent cand aduci o masina de afara ca vine vorba iar de taxa de prima inmatriculare care din cate am inteles nu a scazut prea mult , eu am un x5 2004 si este euro 3 si am platit taxa 5000 si ceva de euro ,masina mea are acus 200 000 de mii de km si nu am avut probleme cu ea , am schimbat in ea doar consumabile , planetare , schimburile de ulei , un rulement odata discuri de frana ... cat despre costuri e la fel de scumpa ca intretinere cred ca orce masina de lux , pentru atunci cand iti permiti o asa masina trebuie sa te astepti ca si piesele sunt destul de scumpe , nu mai scumpe ca la o alta masina de categoria asta asta e sigur ,iti dau un exemplu sotul meu are un grande cheroke acelas motor 3.0 d si consuma si mai mult si e mult mai scumpa la piese , x5 dupa parerea mea e o masina buna , acuma depinde de ce ai nevoie si tu , dar insist nu e regula ca daca s-a stricat un x5 sa aiba toate probleme , poti sa ai probleme cu orce masina , cred ca e chestie de noroc , daca doresti sa o aduci din germania sa fie euro 4 macar obligatoriu si cred ca o masina de afara cu 100 000 km e in stare mai buna ca una din RO ca ei nu au gropile nostre nici daca le cauta :) eu iti urez succes si cat despre mine bmw este regina soselelor :)

radu2
05-08-2008, 21:30
Merci,
Am mai discutat intre timp cu cativa prieteni cu X5 si majoritatea sunt multumiti. Problema e ca le scade foarte repede pretul din cauza modelului 2007. Esti sigura ca ai schimbat si planetarele? Cati kilometri ai facut tu din cei 200.000, adica la cati Km a fost adusa in tara?

delia
05-08-2008, 21:44
la orce masina scade pretul , stii tu vorba aia anul si carlanul :)) masinile in general daca vrei sa le consideri investitii sunt investiitii proaste , dar nu ne putem lipsi de ele scade pretul din momentul in care ai cumparato ...dar nu cred ca va scadea foarte mult in continuare din cauza noului model pnetru ca deja a scazut ce a fost de scazut ca are ceva timp decand e aparut modelul nou , dupa parerea mea modelul vechi face lift e mai frumos ca cel nou si am mai auzit asta , si multi au spus ca sunt mai fiabile decat noul model , si da sunt sigura ca am schimbat planetare si asta probabil pentru ca nu prea am frumosul obicei sa evit gropile :D , masina a avut cam 80 000 km si a fost adusa in tara anul trecut in aprilie , acuma are 200 000 aproape , in tot timpul asta exaceptand ca am lovit eu bara odata ... am schimbat discurile de frana , planetarele , un rulment ... consumabile adica fitrele placute , ulei ...eu as spune sa nu gandesti pesimist ca daca se strica nush ce , daca s-a stricat la vecinu nu inseamana ca asa vei pati si tu ..

delia
05-08-2008, 21:48
numai nu uita ai grija sa fii sigur ca e euro 4 macar , si mie asa mi-a zis cand mi-a adus-o si este euro 3 si a fost mult mai mult taxa decat daca ar fi fost euro 4 , in rest iti doresc sa iti gasesti o masina norocoasa care sa te aduca mereu sanatos acasa , pentru ca eu chiar cred ca sunt masini norocoase si mai putin norocoase :)

delia
02-09-2008, 21:17
tocmai am facut cev a investitii in masina si pot sa iti spun mai exact cam cat te costa consumabilele la un x5 Sh , mentionez ca masina mea are acuma 200 000 de km , ai intrebat de distribuitie : cureau + fulia + role + intinzator cam 30 de milioane cu tot cu manopera , placute (spate am schimbat ) 6 milioane + manopera , discuri spate 12 mil. + manopera , brate fate 10 mil unul + maoopera , ulei de motor e cam 950 000 un litru , uleiul de la cutia de viteza e aproape 4 mil fitru de la cutia de viteza cam un mil jumate + ceva garnituri + manopera , cat despre caseta de directie are joc da , cica e normal sa aiba un joc mic toate au , la mine e un pic cam mare dar mai duce cica nu stiu cat ... astea sunt preturile de la reprezentanta deci daca ai un service de incredere iesi mai ieftin macar la partea cu manopera , la bmw este 120 RON / h + TVA manopera , cam astea sunt cheltuielile de intretinere ...acum tu dechizi cat iti permiti : ) sper ca ma putut sa iti fiu de folos :thumbup:

florin33
03-09-2008, 00:48
Distributia e pe lant.:rolleye:

delia
04-09-2008, 19:50
cel putin la mine la masina , eu am curea :)) deci sigur nu e lant e curea :) daca vrei iti fac o copie pe dupa factura sa vezi ca scrie curea

florin33
05-09-2008, 00:42
Bmw-urile de prin 1992 nu mai au distributia pe curea ci pe lant.
Cureaua ce ai schimbat-o tu este de la pompa de apa,alternator si servo cu rolele aferente.Fac precizarea asta ca sa nu citeasca cineva mai neavizat asa ca sa creada ca la BMW se schimba distributia ca si la alte modele(VW,Audi).:thumbup:

soryk7
27-01-2009, 16:52
toate BMW-urile au distributia pe lant...deci este pe viata si nu se schimba :thumbup: