PDA

View Full Version : probleme la caseta de directie

RAUL
03-01-2006, 21:40
am probleme cu caseta de directi, e varza tronca de numa sunt duse bucsele.
daca stie cineva daca se pot inlocui, daca a facut si tine?
in rest nu am probleme
va multumesc

mikilol
04-01-2006, 02:46
se poate cumpara kit pentru caseta de directie...kit-ul include bucsile si semeringurile din caseta ...nu costa foarte mult...insa trebuie schimbat cu multa atentie...din cate am discutat si cu mecanicii de la BMW si cu posesori de bmw care au avut pr respectiva...e cu dus si intors...aia de la service nu garanteaza ca o sa iasa caseta buna...iar un amic care si-a schimbat kitu singur mi-a povestit ca abia a 3-a oara a reusit sa faca caseta sa functioneze normal...ca inainte...eu zic ca merita sa incerci sa schimbi kitu (avand in vedere ca o caseta noua e o galeata de bani ...la mine e 1600 euro) insa sa lucrezi cu multa atentie la schimbarea kitului..sau ca gasesti una SH buna..

ovidiu
26-02-2006, 11:31
unde se poate cumpara kit de reparatie pt caseta de directie pt E30 fara servo

mikilol
26-02-2006, 16:39
in principiu de la orice magazin de piese...Augsburg sau chiar de la service BMW...se face comanda la el :)

ovidiu
27-02-2006, 10:46
Multumesc de informatie dar...
magazinul la care am cautat nu a gasit in bazele lor de date nici o componenta de caseta de directie care se vinde separat
au gasit doar caseta intreaga (originala BMW la vreo 7-8 mil.)
de aceea daca ai informatii despre un magazin sau retea de magazine) care au asa ceva, te rog ajuta-ma

salutari

paul
27-02-2006, 23:11
Unde ai gasit caseta la 7-8 milioane ? La BMW am gasit la 1100 euro. Fara TVA. Si in alta parte nu au deloc.
Cat priveste piesele de caseta nici eu nu am avut noroc. Nu sant disponibile cica. Se pare ca nu se repara caseta :wallbash:

ovidiu
28-02-2006, 11:12
in satu mare la autoas sau in bucuresti la ausburg (vezi pe internet)
oferta din bucuresti este cu caseta veche la schimb vezi oferta mai jos

Cant. Articol Termen PrUnit.RON Total RON
----------------------------------------------------------------------------------
BMW 316i 1990 AB47320

1 Buc. Caseta directie la schimb 1.689,96 1.689,96
fara servo
1 VV Valoare piesa veche 1.019,51 1.019,51
Exista posibilitatea ca piesa sa fie reconditionata
de fabricant, oferindu-se aceeasi garantie si calitate
la un pret redus.
Valoarea de piesa veche trebuie achitata daca nu este
indeplinita una din urmatoarele conditii: respectarea
termenului de returnare de 7 zile calendaristice, piesa
sa fie asamblata si curata, sa fie returnata in ambalajul
in care se livreaza piesa noua, sa prezinte doar urme de
uzura de functionare.
original - termen mediu livrare 5-6 zile
sau
1 PS Caseta directie la schimb 1.169,97 1.169,97
1 VV Valoare piesa veche 826,22 826,22
Exista posibilitatea ca piesa sa fie reconditionata
de fabricant, oferindu-se aceeasi garantie si calitate
la un pret redus.
Valoarea de piesa veche trebuie achitata daca nu este
indeplinita una din urmatoarele conditii: respectarea
termenului de returnare de 7 zile calendaristice, piesa
sa fie asamblata si curata, sa fie returnata in ambalajul
in care se livreaza piesa noua, sa prezinte doar urme de
uzura de functionare.
producator ZF - termen mediu livrare 5-6 zile

salut

paul
01-03-2006, 20:09
Multumesc mult pentru raspuns ovidiu.
Oferta pe care ai postat-o de la cine o ai ? Augsburg ? Ai luat-o de pe net sau ai vorbit cu ei ?

ovidiu
03-03-2006, 14:30
de la ausburg prin mail

salut

paul
27-03-2006, 18:16
Am vorbit si eu la Augsburg, dar mi-au dat un pret mai mare chiar la AB ...:confused:

1 Buc. Caseta de directie servo la schimb 7.082,56 7.082,56
pentru model cu servotronic
original, termen mediu livrare 5-6 zile

70 milioane la care se adauga si TVA, cu caseta veche la schimb ...

ovidiu
28-03-2006, 09:04
eu am cerut caseta de ursulet fara servo
se are ca preturile de la ursulet sunt mult mai mici decat la alte tipuri de bmw (se pare ca sunt mai mici si decat alte marci)
asa ca fa schimb cu un ursulet

iulian gheorghiu
10-05-2006, 21:25
sal
eu ma cunosc cu baietii de la cel mai mare mag auto din iasi, mi-au scos codurile din calculator, si am facut comanda in...italia.(doar capetele de bara,nu toata caseta).mi le-a cumparat cineva de acolo (14,50 e buc),si urmeaza sa mi le trimita .sper sa se potriveasca.in unele mag. iti spun ca tre sa iei tot subansamblul dar e vrajeala. daca mai sapi si afli codurile de producator le poti comanda- ex cineva care aduce masini din germania. codul pt. cap bara e: 3 2 111 126 757(cu servo).eu in italia am trimis fax cu codurile si imag. reperului.in schema casetei care o am eu sunt numerotate toate componentele casetei deci au coduri-respectiv se vind si separat-totu e sa ai de unde le lua.

michelle3107
18-10-2006, 19:51
Si eu am aceeasi problema: caseta servo pierde ulei (cam 1 litru/2 saptamani). Cineva mi-a spus ca nu se mai aduc kituri de reparatie pentru E30 :confused: (daca stiti cumva altceva, dati-mi si mie de stire). Sigur, mai e problema schimbarii simeringurilor, asa cum a zis cineva, nimeni nu iti garanteaza ca o sa iasa ok. :sad:
Cred ca o sa renunt la servo, imi pun caseta normala si cu asta basta :wallbash:

iulian gheorghiu
18-10-2006, 19:58
la aceeasi concluzie am ajuns si eu...
problema e ca a mea e ix...tre sa vad ce se potriveste...
am sa vb cu florin

michelle3107
18-10-2006, 23:46
a lucrat cineva cu cei de la http://www.servodirectii.com sau http://servodirectie.ro?

2BIM
19-10-2006, 01:03
automobile bavaria! eu am cumparat asa ceva (kituri de reparatie pt casete de servo-directie e30) acum 1 an parca , nu cred sa nu mai aduca, merita facuta o intrebare

michelle3107
19-10-2006, 14:26
Am primit raspuns de la ambele firme. In jur de 200 euro reconditionarea. Diferenta e ca cei de la Trami mi-au spus ca nu se poate garanta ca e caseta reparabila (citez: "multe din casetele de E30 sunt foarte stricate inauntru sau au dintii pinion cremaliera foarte uzati"), iar ceilalti mi-au oferit garantie 1 an. Doar kitul de reparatie costa 80 euro.

bix_bmw
25-11-2006, 12:16
salut...

la casetele de directie, kit-rile de re peratie nu se prea pupa, eu din cate am incerkt sa repar, doar 2 mi-au reusit. la orice kseta reconditionata, sun sanse de 20% sa mearga. Cel ma bine e sa se kute sh... numai cu garantie sau dupa posibilitati una noua.

borza_ovidiu
05-09-2009, 11:57
care ar fi simtomele la caseta de directie .... mi-e frica sa nu o patsc si eu cu ea ... la mine servo merge ..dar is anumite puncte in care volanul nu mai ruleaza servo merge mai greu ....si scartaie f urat ... ..si ce porbleme ar putea sa mai apara daca mai merg cu ea asa ???

Technics
30-12-2009, 16:51
Am si eu problema cu caseta de directie fara servo...am sunat la cei de la www.servodirectie.ro si mi-au zis ca se poate repara.Ma costa intre 250 si 300Ron.Nu stiu ce sa fac.Una SH am vazut ca se vinde cam cu 100-150 ron.Sfatuiti-ma.Multumesc